SİYASET
Giriş Tarihi : 30-09-2020 16:41   Güncelleme : 30-09-2020 16:46

Karamollaoğlu: Emin olun bu programlar Avrupa’da yayınlanmaz

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, toplumda tepkiyle karşılanan, “komşusundan çocuk sahibi olduğuna sevinen evli kadın” yayınına atıfta bulunarak, “Bu programlar toplumun çöktüğünün işareti! Emin olun, bu programlar Avrupa’da yayınlanmaz. Toplumun tamamını zehirliyorsunuz. Bir TV kanalında “Pelikan” adı geçti diye o kanala ceza kesiyorsunuz ama bu programlar sizin kanallarınızda diye gıkınız çıkmıyor. Bu kadar rezilliğin Türkiye’nin tamamına gösterilmesine nasıl rıza gösterirsiniz?” diye konuştu.

Karamollaoğlu: Emin olun bu programlar Avrupa’da yayınlanmaz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında, gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

Konuşmasına Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki krizi değerlendirerek başlayan Karamollaoğlu, Ermenistan’ın Azerbaycan'a saldırısını kınadığını belirtti.

“Azerbaycan ve Türkiye yönetimini tebrik ediyorum”

Ermenistan’ın bu saldırgan tavrı bir an önce sona erdirmesi ve işgalci zihniyetinden vazgeçmesi gerektiğini dile getiren Karamollaoğlu, “Burada Azerbaycan’ın gösterdiği cesareti ve adımları da takdir ediyorum. Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği desteği de tebrik ediyorum. Türkiye’nin içinde bulunduğumuz coğrafyada itidalle hareket etmelidir ama gerektiği yerde üzerine düşen vazifeyi yapmakta tereddüt göstermemelidir” diye konuştu.

Ermenistan’ın kışkırtılmasının arkasında da Büyük Orta Doğu Projesi’nin (BOP) bulunduğunu belirten Karamollaoğlu, “Bu çatışmalar, bu bölgedeki ülkeleri birbirleri ile kavgalı hale getiriyor. Bizim etrafımız ateş çemberi ile kuşatıldı. Bunu iktidarın da diğer ülkelerin de dikkate alması gerekir” dedi.

“AGİT Minsk Grubu sorunu çözmeye odaklanmalıdır”

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki krizin giderilmesi için çözüm önerilerinde bulunan Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Güney Kafkasya bu bölgede yeni bir çatışma alanı yapılmamalıdır.

Ermenistan birilerinden cesaret alarak hareket etmektedir. Bu tavırlarından süratle vazgeçmelidir. Bu bölgedeki bir ateş en başta Ermenistan'ı yakar.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sorunun çözümü için kurulan ABD, Rusya ve Fransa’nın başını çektiği AGİT Minsk Grubu sorunu çözmeye odaklanmalıdır. Ne yazık ki uyuyorlar… Bu bölgede ki problemlerin çözümünde bugüne kadar katkı sağlamalıdır. Umarım Minsk grubu kendinden bekleneni yapar.”

“Ermeni vatandaşlarımız, bize emanettir”

Ermenistan-Azerbaycan gerginliği bahane edilerek Türkiye’de yaşayan Ermeni vatandaşlara karşı herhangi bir menfi tutumun kesinlikle sergilenmemesi gerektiğini vurgulayan Karamollaoğlu, “Çok ama çok dikkatli davranılması gerektiğini hatırlatmayı bir vazife olarak görüyorum. Ermeni vatandaşlarımız, bize emanettir. Ermenistan’daki hadiselerden dolayı onlara karşı tavır sergilemek doğru değildir. Geçmişte biz çok acı hadiseler yaşadık” diye konuştu.

“Adalete güven kalmadı”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, daha sonra adalet, eğitim, ekonomi ve dış politika alanlarında hükümete eleştirilerde bulundu.

Adalete güven kalmadığını belirten Karamollaoğlu, “Sayın Adalet Bakanı, yaptığı çıkışlarla bazen yüreğimize su serpiyor ancak şunu unutmayalım bugünkü şartlarsa Sayın Adalet Bakanı’nın değil Sayın Cumhurbaşkanının bir imzası, bütün hakimlerin tarumar edilmesine yetiyor” dedi.

Karamollaoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan’a yönelik sözlerini de eleştirdi.

“6 sene sonra, beraat edenleri bile gözaltına aldılar”

HDP’li 82 kişi hakkında çıkarılan gözaltı kararını da eleştiren Karamollaoğlu, “Kobani olayları 2014 yılında meydana geldi. O günden bugüne seçimler geçmiş iktidarın gıkı çıkmamış, şimdi aradan 6 sene geçtikten sonra berat etmiş insanları bile toplayarak kendileri bir terör havası estiriyorlar” diye konuştu..

“Tarıma ve sanayi yatırımlarına destek verilmeli”

Ekonominin kontrolden çıktığını belirten Karamollaoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dolar kurunu önemsemediğine dair sözlerini hatırlatarak, “ ‘Dolar umurumda bile değil’ diyebiliyor, doların fiyatının neden yükseldiğini soran muhabire ‘sen ücretini dolarlar mı alıyorsun?’ diyebiliyor. Doları umursamıyor, doları umursamayınca borcu umursamıyor! Tamam da muhterem arkadaşlarım, bizim ekonomimizde borçlarımızın çoğu dolar üzerinden; 430 milyar dolar!” dedi.

“131 dolardı, 200 TL artık 25 dolara tekabül ediyor”

“Bugün içinde bulunduğumuz en büyük kriz, şüphesiz ekonomidir” diyen Karamollaoğlu,  şöyle konuştu:

“Son bir yılda 1 milyon 981 bin kişi işini kaybetti. Dış borçlar için ödenen faiz 178 milyar dolara çıktı. Banka kredilerinde yıl başından bu yana 841 milyar liralık artış oldu. Dolar 7.85 lirayı gördü, Euro 9.17 lirayı gördü. 200 TL’lik Banknot 2009 da tedavüle çıktığı zaman değeri 131 dolardı bugün ise 200 TL 25 dolara tekabül ediyor.”

Algı operasyonlarıyla ekonominin düzelmeyeceğini vurgulayan Karamollaoğlu, Gaziantep’te yıllardır faaliyette bulunan fabrikaların, törenle yeni açılmış gibi gösterilmesini eleştirdi.

“Eğitim için yoksul ailelere destek sağlanmalı”

İşsizliğin fiilî olarak 10 milyonun üzerinde olduğunu belirten Karamollaoğlu, ekonomide süratle kaynak bulmak için israfın terk edilmesi, üretim dışı hizmet yatırımlarının durdurulması, tarıma ve sanayi yatırımlarına destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitimde yaşanan sıkıntıların devam ettiğini, bu alandaki memnuniyetsizliğin %60’ın 70’in üzerinde olduğunu dile getiren Karamollaoğlu, uzaktan eğitime erişemeyen ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyledi.

“Türkiye yalnızlaştı”

Karamollaoğlu, Türkiye’nin dış politikada yalnızlaştığını belirterek, “İlk hataları ABD’nin Irak işgaline destek vermek oldu; ondan sonrası çorap söküğü gibi geldi. Bugün ABD karşımızda, Rusya karşımızda, AB karşımızda” dedi.

“Emin olun bu programlar Avrupa’da bile yayınlanmaz”

Temel Karamollaoğlu, isim vermeden, toplumda tepkiyle karşılanan, “komşusundan çocuk sahibi olduğuna sevinen evli kadın” yayınına atıfta bulunarak, “Ne yazık ki çok büyük bir ahlâkî kriz ile karşı karşıyayız” dedi.

Karamollaoğlu, “Televizyon programlarında vatandaşın gözünün içine baka baka en âdî, en aşağılık görüntüleri seyrettirenlere karşı gıkınız çıkmıyor. Bu programlar toplumun çöktüğünün işareti! Emin olun bu programlar Avrupa’da yayınlanmaz. Toplumun tamamını zehirliyorsunuz. Bir TV kanalında pelikan adı geçti diye o kanala ceza kesiyorsunuz ama bu programlar sizin kanallarınızda diye gıkınız çıkmıyor. Bu kadar rezilliğin Türkiye’nin tamamına gösterilmesine nasıl rıza gösterirsiniz?” diye konuştu.

Karamollaoğlu, konuşmasının sonunda, ülkedeki çifte standarda işaret ederek, iktidar destekçilerine tanınan özgürlükle muhalefete tanınan özgürlüğün farklı olduğunu söyledi.

“İktidar destekçilerine ayrı, muhalefete ayrı özgürlük!”

Karamollaoğlu, “İktidar yanlıları her türlü ifade, iftira ve hakaret hakkına sahip. Muhalefet edenlerin neredeyse ağzını açması bile yasak. Bu ülkede iki ekonomi anlayışı var: Sarayın ekonomisi, vatandaşın ekonomisi. Elbette sarayda ejder meyveli kokteyl içebilirsiniz ama vatandaş şerbet içmekte bile zorlanıyor. Bu çifte standartlı zihniyet ile de bu ülkenin sorunlarının çözülmesi mümkün değildir” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA