SİYASET
Giriş Tarihi : 01-10-2020 17:51

HDP: Demokratik siyaset zemininde kalmaya devam edeceğiz

HDP, Kobani olayları soruşturması kapsamında 82 HDP’li hakkında verilen gözaltı kararını protesto etmek amacıyla, yeni yasama yılının başlaması münasebetiyle TBMM’de düzenlenen açılış programına katılmayarak, program süresince TBMM bahçesinde oturma eylemi yaptı.

HDP: Demokratik siyaset zemininde kalmaya devam edeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Biz, tüm baskı ve engellemelere rağmen demokratik siyaset zemininde kalmaya ve demokratik mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Eşbaşkan Mithat Sancar da, “HDP, demokratik siyaset zeminini hiçbir şekilde terk etmeyecektir. Siyasi hedeflerini de mücadele programlarını da demokratik siyaset zemininde yürütecektir” diye konuştu.

Pervin Buldan, Meclis’te Kobani olayları hakkında bir araştırma komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerinden bir grup milletvekili ile Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Kobani olayları hakkında yürütülen soruşturma kapsamında partililerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bugün partimize yönelik siyasi intikam operasyonunun yedinci günündeyiz. Arkadaşlarımız bir haftadır haksız ve hukuksuz bir biçimde keyfi gözaltı işkencesi altında tutulmaya devam ediyor” dedi.

Buldan, Kars Belediye Başkan yardımcıları Şevin Alaca, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri ile parti yöneticilerinin de gözaltına alındığını ifade ederek, tutuklamaların hukuki değil siyasi olduğunu ileri sürdü.

İktidarın, demokrasi mücadelelerinden rahatsız olduğunu ve çağrılarına siyasetle değil siyasi operasyonlarla yanıt verdiğini iddia eden Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İktidar, HDP’ye demokratik siyaset alanını kapatmaya çalıştıkça bizler demokratik siyaset zeminini daha da büyüteceğiz, güçlendireceğiz ve genişleteceğiz. Onlar, demokratik toplumsal muhalefeti engellemeye çalıştıkça demokratik güç birliği ve toplumsal dayanışmayı daha da büyüteceğiz. HDP’yi terörize planları tutmayacaktır. Biz, tüm baskı ve engellemelere rağmen demokratik siyaset zemininde kalmaya ve demokratik mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

Buldan, gözaltındaki HDP’lilerin, bir an önce serbest bırakılmasını isteyerek, Meclis’te Kobani olayları hakkında bir araştırma komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da kendilerine yönelik operasyonun her şeyden önce Türkiye’de demokrasi mücadelesine, demokrasi güçlerine ve toplumsal muhalefete bir saldırı olduğunu ileri sürdü.

HDP olarak kararlı ve haklı olduklarını ifade eden Sancar, “İktidarın hedeflerinden birinin de HDP’yi hırçınlaştırarak, kendi çizgisinden uzaklaştırmak, bu yürüyüşünden saptırmak olduğunun farkındayız. O nedenle bütün toplumsal kesimlere buradan tekrar taahhüt ediyoruz. HDP, demokratik siyaset zeminini hiçbir şekilde terk etmeyecektir. Siyasi hedeflerini de mücadele programlarını da demokratik siyaset zemininde yürütecektir” diye konuştu.

Meclisin bugünkü açılış törenine katılmama kararı aldıklarını dile getiren Sancar, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu, Meclis’e karşı bir tutum değildir. Meclisi demokratik siyasetin en önemli platformlarından biri olarak gördüğümüz gerçeğine aykırı bir tutum değildir. Bize göre Meclis, demokratik siyasette önemli bir alandır; ancak bu kadar büyük bir haksızlığı, hukuksuzluğu, zulmü Meclis Genel Kurulu’ndan değil Meclis bahçesinden halklarımıza duyurmayı daha doğru, uygun bir yöntem olarak gördük. O nedenle açılışa katılmayacağız. Açıklamadan sonra Meclis bahçesinde, Genel Kurul devam ettiği süre boyunca oturma eylemi gerçekleştireceğiz.”

Açıklamadan sonra Buldan, Sancar ve HDP milletvekilleri, kısa bir yürüyüş yaparak, muhalefet kulisinin bahçesinde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınanların resimleri ağaçlara asıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA