SİYASET
Giriş Tarihi : 07-10-2020 15:52

Karamollaoğlu: Besicilerin masrafı çoğaldı, geliri düştü

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, besicilerin ve süt üreticilerinin sıkıntılarını dile getirdi. Karamollaoğlu, “Yem, mazot, elektrik ve ilaç fiyatları en aşağı yüzde 50 arttı. Buna rağmen karkas kesim fiyatları daha da düşmüş durumda. Bugün besici, kilosunu 38 liraya mal ettiği hayvanını 32, 33 liradan kestiriyor.  Bunun böyle devam etmesi mümkün değil” dedi.

Karamollaoğlu: Besicilerin masrafı çoğaldı, geliri düştü

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

Temel Karamollaoğlu, basın toplantısını yeni genel merkez binasında yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Karamollaoğlu, binanın Hazine’den tek kuruş yardım almadan, sadece kendi imkânları ve Saadet’e gönül veren vatandaşların desteğiyle yapıldığını belirtti. Karamollaoğlu, “Biz, inanıyoruz ki önünde sonunda yaşanabilir bir Türkiye ve yeni bir dünya, inşa edilecek” dedi.

“Ermenistan, işgal ettiği bölgelerden çekilmelidir”

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını değerlendiren Karamollaoğlu, barışın sağlanmasının, Ermenistan’ın işgal ettiği bölgelerden bütünüyle çekilmesine bağlı olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu, askerî başarısından dolayı Azerbaycan ordusunu tebrik ederken, Ermenistan’ı da daha önceki Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına uymaya çağırdı.

“Mısır’daki idamlar doğruysa hukuk katliamıdır”

Mısır’da İhvan-ı Müslimîn mensubu 15 kişinin idam edildiğine dair haberlerin doğru olmadığını ümit ettiklerini ifade eden Karamollaoğlu, “Ama bu doğruysa, hakikaten barışa vurulan bir darbe olarak kabul edilmelidir. Bu, bir katliam tarzında idamdır. Ne Mısır’a fayda sağlar, ne de bölgeye fayda sağlar. Bunun için Mısır Hükümetini tekrar mutedil olmaya, mutedil davranmaya davet etmeyi bir vazife olarak görüyoruz” dedi.

Suudî Arabistan’ın Türkiye’ye karşı başlattığı ambargoya da tepki gösteren Karamollaoğlu, bölgedeki askerî çatışmalara ekonomik çatışmalarının da eklenmesinin, sadece bölgede emelleri olan dış güçlerin işine yarayacağını vurguladı. Karamollaoğlu, “Allah, bütün İslâm ülkelerinin yöneticilerine akl-ı selim ihsan etsin” dedi.

“Din görevlisi, adaletin ve ahlâkın tarafı olur”

Din görevlilerinin 1-7 Ekim Din Görevlileri Haftası’nı tebrik eden Karamollaoğlu, “Din görevlisi hakkın tarafı olur, adaletin tarafı olur, güzel ahlakın tarafı olur. Yolsuzluğa, soyguna, rüşvete bir din görevlisi prim veremez. Adaletsizliği övemez. Bir yerde barış ve huzur olsun istiyorsanız o bizim inancımızın kökünde yatan unsurları ihya etmekle yaşanır. Onun için önce kutuplaşmadan vazgeçeceğiz, tebliğde bulunacaksak karşımızdakinin anlayacağı, yumuşak bir üslupla tebliğde bulunacağız” diye konuştu.

Macron’a tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslâm dini hakkında söylediği sözlerin, bilgisizliğinin veya kasıtlı tavrının bir işareti olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, “Onlar, inancı, kendi menfaatlerini tesis etmek için yeniden şekillendirmek isterler. Hristiyanlığı bile bu hâle bu mantık getirdi zaten” dedi.

“İktidardan yana değilsen yaşama hakkın bile tehlike altında”

Son zamanlarda özellikle fikir ve düşünce hürriyeti üzerinde, medya üzerinde baskıların artarak devam ettiğine işaret eden Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Çok farklı gelişmelere şahit oluyoruz. Helikopterden atıldığı iddia edilen köylüler, milletvekili şoförü tarafından ezilen güvenlik görevlisi… Daha da garibi, hadiseden sonra önümüze çıkanı “ezer geçeriz” kabilinden yapılan açıklamalar.

‘Biz iktidarız; kim bize kaide ve kuralları uygulamaya kalkar, biz kaide ve kural koyarız’ mantığı ülkeyi bir kargaşaya sevk ediyor. Ülkede güvensizlik doğdu. iktidardan yana değilsen yaşama hakkın bile tehlike altında manâsına geliyor. Bunun süratle değiştirilmesi gerekiyor. Türkiye’nin bu şekilde yönetilmesi ve ileriye gitmesi mümkün değildir. Böyle bir anlayışla ne devlet ne millet yönetilebilir.”

“İktidar, TÜİK rakamları ile milleti avutmaya çalışıyor”

Konuşmasında  TÜİK’in eylül ayı enflasyon rakamlarını da değerlendiren Karamollaoğlu, “Buna göre tüketici fiyatları eylül ayında yüzde 0.97, yıllık olarak da yüzde 11.75 arttı İktidar çarşıya, esnafa, tüketicinin haline bakmıyor. TÜİK rakamları ile milleti avutmaya çalışıyor” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Ben dolar kuruna bakmıyorum” sözüne tepki gösteren Karamollaoğlu, “Sen bakmazsın da piyasanın canı yanıyor” dedi.

Besicilerin ve süt üreticilerinin sıkıntıları

Temel Karamollaoğlu, basın toplantısında besicilerin ve süt üreticilerinin sıkıntılarını da dile getirdi.

Karamollaoğlu, “Yem, mazot, elektrik ve ilaç fiyatları en aşağı yüzde 50 arttı. Buna rağmen karkas kesim fiyatları daha da düşmüş durumda. Üreticilerimiz bizi arıyorlar. Bugün besici, kilosunu 38 liraya mal ettiği hayvanını 32, 33 liradan kestiriyor.  Bunun böyle devam etmesi mümkün değil. Eğer yerli üretici üretimden vazgeçerse, dışarıdan gelen et bu ete rahmet okutur. Yani besici kardeşlerimiz 7, 8 ay baktığı her hayvandan bırakın kâr etmeyi, daha da zarar ediyor” diye konuştu.

Saray’ın harcamaları

Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı Denetim Raporu’na göre, Beştepe'nin günlük masrafının tam tamına 10 Milyon Türk Lirası olduğunu belirten Karamollaoğlu, Türkiye’de 4 milyon işsizin olduğunu, 10 milyon insanın çalıştığı halde geçimini sağlayamadığını hatırlattı.

“Tablet yetmez, internet desteği de sağlanmalı”

Karamollaoğlu, basın toplantısının sonunda, eğitimde yaşanan karmaşaya değindi.

Karamollaoğlu, “Aileler teknik donanıma sahip hale getirilmelidir. Tablet, televizyon ve internet ihtiyacı karşılanmalıdır. Bunların hepsi bir bütündür ama siz bunu sağlayamadınız, sınıfta kaldınız. (…) Şimdi 500 bin tablet dağıtılacakmış. Dağıtılsın, bu çok güzel bir gelişme; ama tablet yetmiyor ki, mutlaka internetin de gitmesi gerekiyor” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA