EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-10-2020 17:14

Altay: RTÜK’ün görevi, hırsızlığı, yolsuzluğu örtbas etmek değildir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, RTÜK’ün Sayıştay raporu hakkında yayınladığı “Yanlışta ısrar edilmesi durumunda bunun hukuki sonuçlarının olacağını hatırlatıyoruz” tweet’ine tepki göstererek, “RTÜK’ün görevi, hırsızlığı, haksızlığı, yolsuzluğu örtbas etmek değildir” dedi.

Altay: RTÜK’ün görevi, hırsızlığı, yolsuzluğu örtbas etmek değildir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, düzenlediği basın toplantısında, Sayıştay’ın yolsuzluk ve usulsüzlüklere dair raporunu değerlendirdi.

“TBMM Üyeleri, artık hiçbir harcama ayrıntısını göremeyecekler”

Sayıştay’ın, TBMM adına görev yapan anayasal bir kurum olduğunun altını çizen Engin Altay, bu rapora karşı iki kanaldan iki hamle yapıldığına işaret etti.

Altay, bu hamlelerden birincisinin, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun olduğunu söyledi. Kanunun 1,2,3,4 ve 5’inci maddelerinin, bütçe yapılırken artık fonksiyonel sınıflandırmanın kaldırılmasına yönelik olduğunu belirten Altay, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ne demek? Bu, şu demek: Bir bakanlığın bütçesinde TBMM’nin Sayın Üyeleri, artık hiçbir harcama ayrıntısını göremeyecek. Hiçbir detay göremeyecek. Peki, Sayıştay denetçilerinin bu denetimine engel mi? Değil; ama Sayıştay denetçilerinin raporları da fonksiyonel sınıflandırması kalkmış bir bütçeye uygun olarak, zaten kuşa çevrilmişti, şimdi sineğe çevrilecek ve Meclis’e, koskoca bakanlık için 3 A4 sayfasından oluşan bir rapor gelecek.”

TBMM’nin, usulsüzlükleri örtme yeri olmadığını belirten Altay, “Vebalin bedeli vardır” dedi.

Engin Altay, Sayıştay raporuna karşı yapılan ikinci hamleyi açıklarken de, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) bu konuda yayınladığı tweet’ini değerlendirdi.

Altay, “Saray’ın medya giyotini” olarak nitelendirdiği RTÜK’ün “Henüz sonuçlanmamış Sayıştay raporlarını kullanarak devlet kurumlarını yıpratmaya yönelik habercilik anlayışından vazgeçilmelidir. Yanlışta ısrar edilmesi durumunda bunun hukuki sonuçlarının olacağını hatırlatıyoruz” şeklindeki tweet’ini okudu.

Altay, “Değerli basın mensupları, yani RTÜK size diyor ki, ‘Bu Sayıştay raporlarını haberlerde kullanamazsın!’ Niye? Yahu Sayıştay, anayasal bir kurum. Yüksek yargı organı niteliğinde bir denetim kurumu. TBMM adına milletin kör kuruşunun nereye harcandığını denetleyen bir kurum” dedi.

Engin Altay, daha sonra raporda yer alan usulsüzlüklerden ve yolsuzluklardan örnekler verdi.

Altay, şunları söyledi:

“Meselâ Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Saray’a yakınlığıyla bilinen bir aileye 45 milyon TL’lik usulsüz bir ödeme yapmış. Parayı geri de alamıyor. Gene aynı şekilde Osmangazi Köprüsü’nün kamulaştırmalarla ilgili olarak işletici firmanın devlete vermesi gereken 568 milyon TL, verilmemiş. Kör kuruşun değil milyonların hesabını soruyorum. Bu paralar milletin, Erdoğan’ın cebindeki para değil bu. Gene aynı Sayıştay, Osmangazi Köprüsü’nde 4,5 yılda geçiş garantisinden dolayı devletin yüklenici firmaya 5 milyar 834 milyon TL ödediğini tespit ediyor.

RTÜK, diyor ki ‘Bu bilgileri ahali duymasın’, halk duymasın’. RTÜK Başkanına sesleniyorum: Bu yaptığın, hadsizliktir, işgüzarlıktır, Saray dalkavukluğudur. Bunları halk bilecek. ‘Bunları halk bilmesin’ demek, hırsızlığı örtbas etmektir. ‘Bunları halk bilmesin’ demek, kirli çamaşırları gizlemektir, yolsuzluğu örtbas etmek demektir; RTÜK’ün de böyle bir görevi yoktur. RTÜK Başkanına da sesleniyorum, RTÜK Üyelerine de sesleniyorum; bu, bir vebaldir ve arkadaşlar, her vebalin bir bedeli vardır. Bu bedel, er geç ödenecektir.”

CHP olarak Türkiye’nin soyulmasına, devletin yağmalanmasına, milletin ezilmesine, toplumun ayrıştırılarak bölünmesine müsaade etmeyeceklerini dile getiren Altay, “TMSF’nin 45 milyonu peşkeş çektiği insanların kiminle ne tür ilişkileri var, şimdilik söylemiyorum” dedi.

Bütün kurumlara, “Hırsızlığa, haksızlığa göz yummayın” çağrısında bulunan Altay, “RTÜK’ün görevi, hırsızlığı, haksızlığı, yolsuzluğu örtbas etmek değildir. RTÜK, bu tweet’iyle anayasal bir kurum olan Sayıştay’ı yok hükmünde saymaktadır. Dolayısıyla bir anayasa suçu da işlemektedir. Orta yerdeki anayasayı ortadan kaldırmaya yönelik bir suçtur aynı zamanda” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA