SİYASET
Giriş Tarihi : 07-10-2020 18:45

“Bakan, ‘Güvenlik güçleri içinde kontrol edilemeyen güçler var’ demişti”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dönemin İçişleri Bakanının, olayların durması için müzakere yürüten HDP heyetine, ‘Güvenlik güçleri içinde kontrol edilemeyen güçler var’ dediğini ileri sürdü. Buldan, “Dayanışma amaçlı demokratik protestoların seyrini değiştirip katliama dönüştüren, bizzat devlet içi güçlerdir” dedi.

“Bakan, ‘Güvenlik güçleri içinde kontrol edilemeyen güçler var’ demişti”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin bu haftaki TBMM Grubu Toplantısında, Kobani olaylarından 6 yıl sonra 82 HDP’li hakkında verilen gözaltı kararları sebebiyle, Kobani olaylarını değerlendirdi.

Kobani olayları sırasında katledilen her bir insanın acısını hâlen derinden hissettiklerini ve hepsini saygıyla andıklarını ifade eden Buldan, “HDP, olayları başlatan değil, tam tersine, son bulması için çaba sarf eden bir noktada durmuştur, o dönem ve ondan sonrasında” dedi.

“Protestoları katliama dönüştüren, bizzat devlet içi güçlerdir”

HDP heyetinin, özellikle olayların yaşandığı sırada 48 saat boyunca İçişleri Bakanlığında olduğunu belirten Buldan, sözlerine şöyle devam etti:

“Dönemin Başbakanı, İçişleri Bakanı, Kamu Güvenliği Müsteşarı, bunun canlı tanıklarıdır. Hatta olayların durdurulmasından sonra hükümetin temsilcileri tarafından, bizzat HDP’ye, partimize teşekkür edilmiştir değerli arkadaşlar. Ve dönemin İçişleri Bakanı, olayların durması için müzakere yürüten HDP heyetine, ‘Güvenlik güçleri içinde kontrol edilemeyen güçler var’ demiştir. Kendileri de olup bitenin işte bu kadar farkındaydılar. Dayanışma amaçlı demokratik protestoların seyrini değiştirip katliama dönüştüren, bizzat devlet içi güçlerdir; ama bilerek üzerlerini kapattıklarını biliyoruz ve buna tanıklık ediyoruz. İnsanları öldüren kamu görevlileri ve yönlendirdikleri ırkçı gruplarla ilgili tek bir soruşturma dahi yürütülmemiştir şimdiye kadar.”

Buldan, 6 yıl aradan sonra, kamuoyunun aklıyla dalga geçercesine, olayları, yaşanan ölümleri HDP’nin üstüne yıkmaya çalışanların, komplodan başka hiçbir şey yapmadıklarını çok iyi bildiklerini söyledi.

Buldan, “Kendi suçlarını örtbas etmenin, kapatmanın telâşı içerisindeler. Bu, bunun çok açık bir göstergesidir. “Kobani’yi, çözüm sürecini bitirmenin zemini olarak planladık ve kullandık” diyemiyorlar, işte ancak bu şekilde bunu örtbas etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

“Eğer Kobani halkı direnmeseydi, dünya bunu sahiplenmeseydi, Kobani düşseydi, IŞİD, sınırın diğer tarafında bir devlet kurmuş olacaktı” diyen Buldan, IŞİD bunu başaramadığı, Kobani düşmediği için 5 Haziran’da Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da, Antep’te, devletin ve iktidarın gözü önünde halka karşı en büyük katliamlar gerçekleşti. Partimize yönelik operasyon da bu katliamlar serisinin bir devamıdır ve bugün yapılan operasyon da bunun devamıdır” ifadelerini kullandı.

Onlarca insanın ölümünden AKP iktidarı ve devlet içinde birlikte hareket ettiği paramiliter güçlerin sorumlu olduğunu iddia eden Buldan, “Bu dosyanın savcısı Erdoğan ile damat başsavcıdır. Bu operasyon dosyası, bizzat Saray’da hazırlanmıştır ve bu dosyanın savcısı da Erdoğan ile damat başsavcıdır” dedi.

“Mertseniz, dürüstseniz, gelin Meclis’te bir araştırma komisyonu kuralım”

Pervin Buldan,  Kobanî süreciyle ilgili gerçekler açığa çıksın diye araştırma ve soru önergeleri verdiklerini ama iktidar ve ortağının bütün bu önergeleri reddederek, konunun üzerine kapattığını ifade etti.

Buldan, sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi buradan bir kez daha çağrı yapıyorum: Kobanî protestolarında yaşananları yargı komplosuyla karartamazsınız. Mertseniz, dürüstseniz, gelin Meclis’te bir araştırma komisyonunu hep birlikte kuralım ve hakikatleri hep birlikte açığa çıkaralım. Kimin ne rolü varsa o dönem içerisinde, ortaya çıksın. O süreçte bizim heyetimiz sizinle neler görüştü, ne talep etti, siz ne yanıt verdiniz, sonra ne yaptınız, hepsini hep birlikte aydınlatalım!

Dönemin vali, kaymakam, emniyet müdürlerinin kaçı 15 Temmuz’da yer aldı?

Paramiliter güçlere insanların katledilmesi emrini verenler, provokasyonu yönlendirenler, dönemin vali, kaymakam, emniyet müdürünün kaçı 15 Temmuz’da yer almıştır? Kaçı halen görevdedir? Bunlar, emirleri nereden almıştır? İşte bu soruları bir kez daha soruyor ve bu sorulara acil yanıt bekliyoruz. Tüm bunları açığa çıkaracak cesaretiniz var mıdır? Buradan bir kez daha size soruyoruz. Gerçeklerle yüzleşmeye kudretiniz var mıdır? Bir kez daha bunu size soruyoruz.

Öyle güdümlü yargınızla, damat savcınızla, Saray oyunlarıyla bu işi HDP’nin üzerine yıkarak, yavuz hırsız misali hakikati karartamazsınız. Buna asla izin vermeyeceğiz. Evelallah bizim alnımız açık, başımız diktir. Verilemeyecek hesabımız da yoktur! Hem yargı sürecinde hem de siyaset zemininde bu sürecin peşini asla bırakmayacağız.

Elli defa reddetseniz de her hafta bu konuyu Meclis gündemine taşıyacağız. Buradan bir kez daha söylüyorum; her hafta Kobanî olaylarının araştırılması için araştırma önergesi indirip, değil 6 yıl, 60 yıl da geçse Kobanî gerçeğini her defasında karşınıza çıkarmaya devam edeceğiz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA