SİYASET
Giriş Tarihi : 08-10-2020 05:32   Güncelleme : 08-10-2020 05:38

Sancar: ‘HDP kapanırsa oylar bize gelir’ diye beklemesinler

HDP Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, “Bugüne kadar pek çok konuda “çelebi” davranan seçmenimiz, HDP bu kadar ağır baskılara maruz kalırken, muhalefet partilerinin, ‘HDP kapanırsa o oyları ben alırım’ gibi bir hesap yaptığını sezerse, bu kadarına da eyvallah demez” dedi. HDP’ye oy vermeyen Kürtlerin kerhen verecekleri desteğin de hiçbir partiyi ihya etmeyeceğini dile getiren Sancar, demokrasi için birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Sancar: ‘HDP kapanırsa oylar bize gelir’ diye beklemesinler

HDP Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, Halk TV’de yayınlanan “Sözüm Var” programında, Gazeteci Şirin Payzın’ın sorularını cevapladı.

Şirin Payzın, bütün partilerin Kürt oylarına talip olduğunu belirterek, muhalefet partilerinin “HDP kapatılırsa, seçmenleri bize gelir” düşüncesinde olduklarını iddia etti. Payzın, Sancar’dan bu beklentiyi değerlendirmesini istedi.

“Çok açık konuşacağım gerçekten. Hiç lafı dolandırmayacağım” diyen Sancar, şunları söyledi:

“HDP, Kürtlerin büyük bir kısmının oyunu alan, desteğine sahip bir partidir. Diğer muhalefet partileri, HDP bu kadar ağır baskılara maruz kalırken, ikircikli davranırlarsa, ürkek davranırlarsa, bize oy veren seçmen, bunu asla unutmaz, affetmez de.

Bugüne kadar pek çok konuda “çelebi” davrandı, HDP de, seçmenimiz de. Nasıl çelebi davrandı? Meselâ dokunulmazlıkların kaldırılması ve CHP’nin oradaki katkısını, 31 Mart seçimlerindeki stratejimize karşı bir itiraz olarak göstermedi. Yani bizim o stratejimize destek verdi. O gerçeği bir yerde tutuyor, ayrı mesele; ama demokrasinin önünü açacak konularda intikamcı, kinci davranmıyor. Olgun davranıyor, çelebi davranıyor; ama bunun bir sınırı var. Eğer bunca baskıya rağmen 5 yıldır bu kadar sadık ve kararlı bir şekilde partisine sahip çıkıyorsa bu seçmen, bir sınırı var.

Bu parti, bu kadar ağır baskılara maruz kaldığında muhalefet partileri yine ikircikli davranmaya devam ederlerse, ‘Ben o oyları HDP kapandığında alırım’ gibi bir hesabı o seçmen sezerse, bu kadarına da eyvallah demez.

O nedenle bu dönüşüm, HDP hesaba katılarak ancak sağlanır. Türkiye’de demokratik dönüşüm, HDP hesaba katılarak, HDP ile birlikte sağlanabilir. Bunu görmek lâzım.”

“Kürtlerin kerhen verecekleri destek, hiçbir partiyi ihya etmez”

Sancar, bir başka soru üzerine, Kürtlerin tamamının HDP’ye oy verdiğini söylemediğini ama Kürtlerin en geniş temsilini üstlenmiş partinin HDP olduğunu söyledi. Sancar, “Fakat bu saldırılar böyle devam ederse, muhalefet de suskun kalırsa, daha ciddi kırılmalar yaşanır. Bunu lütfen kimse şantaj olarak anlamasın. Çok samimi bir uyarı yapıyorum. Derdimiz, Türkiye’de demokratik dönüşüme giden yolu açmaktır ve bu, HDP’siz olmaz; Kürtlerin gönül bağıyla desteği olmadan olmaz. Kerhen verecekleri destek, hiçbir partiyi ihya etmez. Bunu açık ve net söylüyorum. Birlikte, demokratik bir ülkede barış içinde yaşamak için, bu uyarımı, en başta muhalefet partileri, lütfen dikkate alsınlar.”

Mithat Sancar kimdir?

1963 yılında Mardin/Nusaybin'de doğdu.

İlk ve Ortaokulu Nusaybin'de, liseyi Diyarbakır'da okudu. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Aynı yıl Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Ankara Üniversitesi'nde tamamladığı yüksek lisans ve doktora çalışmalarının bir bölümünü Westfalya Wilhelm Üniversitesi'nde (Münster /Almanya) yürüttü. Meslek hayatını, 1990 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde sürdürdü. Bu fakültenin Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı'nda 1999 yılında Doçent, 2006 yılında Profesör oldu. Ayrıca KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde dersler verdi.

Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak yaptığı akademik çalışmalarının ağırlık noktalarını Devlet Kuramı, İnsan Hakları, Anayasa Hukuku, Yargı Teorisi, Çatışma Çözümü ve Geçiş Süreci Adaleti oluşturdu. Bu alanlarda çeşitli kitaplar ve Türkçe, Almanca ve İngilizce makaleler yayınladı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı ve düzenleyici olarak katıldı.

Birgün, Taraf, Milliyet ve Bashaber gazetelerinde köşe yazarlığı; başta İMC olmak üzere çeşitli televizyon kanallarında programlar yaptı. 7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2108 tarihlerinde yapılan genel Seçimlerde Halkların Demokratik Partisi Mardin Milletvekili (25. 26. ve 27. Dönem) olarak Parlamentoya girdi.

Çok iyi düzeyde Almanca, iyi derecede İngilizce, Arapça ve Kürtçe biliyor.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA