GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-10-2020 06:05

Rasim Özdenören: ‘Hainlik’ sıfatı mutlak mıdır?

Ünlü hikâye yazarı Rasim Özdenören, “Hain diye yaftalanan birinin acaba kime ihanet ettiği var sayılıyor? Hainlik sıfatı mutlak mıdır?” diye sordu. Özdenören, “Salt ihanet diye adlandırılan olayda değil, diğer çoğu işlerde de fiiller tek yönlü değerlendirmeyle işin içinden çıkılmamalı. En az iki yönlü ve gerekiyorsa çok yönlü değerlendirmelerle olay tahlil edilmeye çaba gösterilmelidir” diye yazdı.

Rasim Özdenören: ‘Hainlik’ sıfatı mutlak mıdır?

Ünlü hikâye yazarı Rasim Özdenören, Yeni Şafak’ta yayınlanan “Hain herkese mi hain?” başlıklı yazısında, “ihanet” ve “hain” kavramlarını değerlendirdi.

“Hain” kelimesinin gündelik dilde sık kullanılan kelimelerden biri olduğunu belirten Rasim Özdenören, “İhanet fiilinin faili, hain… İhanet eden… Hain diye yaftalanan birinin acaba kime ihanet ettiği var sayılıyor? Hainlik sıfatı mutlak mıdır?” diye sordu.

Yazısında, “Ulusal veya uluslararası ilişkilerde ihanet fiili nasıl değerlendirilmeli?” sorusunu da soran Özdenören, MİT Daire Başkanlarından merhum Prof. Dr. Mahir Kaynak’ı örnek göstererek, şunları kaydetti:

“Devlet nezdinde istihbarat hizmetinde bulunan biri, ihbar ettiği kimse nezdinde hain telâkki edilebilir. Ancak devlet o kişiye hain muamelesi yapar mı? Durum, kendisi tarafından vaktiyle ifşa edildiği için özel isim vermekte beis görmüyorum. Mahir Kaynak tam da böyle bir durumun “kahramanı” idi. Bir TV programında kendisine arkadaşlarına karşı nasıl olup da böyle bir muamelede (nezaketen ihanet yerine muamele diyorlar) bulundun sorusunu “Ben görevimi yaptım” diye cevaplandırmıştı.

Casusluk hizmetinde bulunanlar hangi devlet nezdinde ihanet fiilini işlemiştir, hangisi nezdinde görevini ifa etmiştir?

Şuraya gelmek istiyorum: Salt ihanet diye adlandırılan olayda değil, diğer çoğu işlerde de fiiller tek yönlü değerlendirmeyle işin içinden çıkılmamalı. En az iki yönlü ve gerekiyorsa çok yönlü değerlendirmelerle olay tahlil edilmeye çaba gösterilmelidir.”

(Yazının tamamını okumak için tıklayınız)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA