Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 09-10-2020 03:55   Güncelleme : 09-10-2020 04:07

“36 askerimizin neden şehit olduğu hâlâ ortaya konmamıştır”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Oruç Reis’in geri çekilmesinin  ve ABD-Yunanistan tatbikatına sessiz kalınmasının, askerî gücün kötü kullanılması olduğunu söyledi. Suriye’de Türkiye’nin 36 askerinin neden şehit olduğunun hâlâ ortaya konamadığını ileri süren Davutoğlu, Rusya’nın M-4 Kara Yolu ile ilgili talebinin de Soçi Mutabakatı’na aykırı olduğunu belirterek, “Şimdi M-4 Kara Yolu üzerinde, açık net söylüyorum, çok ciddi bir tehlike vardır Suriye’de” dedi.

“36 askerimizin neden şehit olduğu hâlâ ortaya konmamıştır”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ekonomi kurmaylarıyla birlikte düzenlediği “Ekonomi Değerlendirme Toplantısı”nın ardından muhabirlerin sorularını cevapladı.

Davutoğlu, “Meclis’te olsaydınız, yurt dışına asker gönderilmesine dair tezkere konusunda tavrınız ne olurdu?” sorusunu da cevapladı. Davutoğlu, Türkiye’nin etrafındaki güvenlik risklerinin, bazen askerî tedbirler almayı gerektirdiğini belirterek, “Dolayısıyla hükümetin, oluşabilecek şartları, ihtimalleri de göz önünde bulundurarak, Türkiye’nin askerî gücünü gerektiğinde göstermek üzere yetki almış olması doğrudur” dedi.

Davutoğlu, Meclis’te bulunmuş olsalardı bu tezkereye destek vermiş olacaklarını ancak bu askerî gücün ne şekilde kullanıldığını da her gün Meclis’te sorgulayacaklarını vurguladı.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Oruç Reis’in geri çekilmesi, ABD-Yunanistan tatbikatına sessiz kalınması, askerî gücün kötü kullanılmasıdır”

“Doğu Akdeniz’de tansiyonu bu kadar yükselttikten sonra ve bu tansiyon yükselmesi içinde Türkiye’nin ekonomisi de etkilendikten sonra, Nevteksler ilân edilip, karşılıklı Türkiye Doğu Akdeniz’de fütuhata çıkıyor görüntüsü verdikten sonra, ortada statükoda hiçbir değişiklik olmadan Oruç Reis’i geri çekmemiz; askerî gücümüzü, donanmamızı gösterdikten sonra Batı Trakya’da Amerikan ve Yunan askerlerinin yaptığı tatbikata sessiz kalmamız, işte bu, askerî gücün kötü kullanılmasıdır, eksik kullanılmasıdır. Yetkiyi alıyorsanız, doğru zamanda doğru yerde kullanacaksınız. Libya’da doğru kullanıldığında destek verdik; ama yine Libya’da da diplomatik olarak her an dikkat içinde olunmasını gerektiren bir konjonktürden geçiyoruz.

“Hâlâ 36 askerimizin neden şehit olduğu ortaya konmamıştır”

Suriye’de, gündemden düştü ama aldığınız askerî tezkere sonrasında 36 askerimizin şehit edilmesine yol açan, Rusya’nın hava sahasını kontrol ettiği bölgedeki kimin sorumlu olduğunun hesabını sormazsanız, o tezkerenin hakkını vermemiş olursunuz. Hâlâ İdlib’de şehit düşen askerlerimizin niçin şehit olduğu ve kimlerin bu sebeple cezalandırıldığı ortaya konmamıştır. Askerî güç yetkisini alırsanız, kullanacaksınız.

“Rusya’nın M-4 Kara Yolu’ndaki talebi, Soçi mutabakatına aykırıdır”

Şimdi M-4 Kara Yolu üzerinde, açık net söylüyorum, çok ciddi bir tehlike vardır Suriye’de. Rusya, Türkiye’den, M-4 Kara Yolu’nun altındaki gözlem noktalarında yukarı çekmesini talep ediyor. Bu, Soçi’de Rusya ile mutabık kalınan hususlara tamamıyla aykırıdır. Siz, eğer askerî gücünüzü, burada, M-4 Kara Yolu’nun güneyinde, İdlib-Lazkiye Kara Yolunun güneyindeki hattaki askerlerinizi, güvenliği sağlayacak şekilde kullanamıyorsanız, aldığınız tezkerenin hakkını veremezsiniz anlamı çıkar.

Dolayısıyla biz, Türkiye’nin güvenliği için alınacak her türlü askerî tedbirde ve atılacak adımda destek veririz; ama ondan sonra da takip ederiz. Yanlış yapılan hususları da dile getiririz. Meclis’te olalım, olmayalım, bu konuda da bir şey fark etmez.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA