Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-09-2019 00:42

Ruhani Türkiye’deyken Trump’dan İran’a tehdit

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın millî petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran olup olmadığı netleştikten sonra ne yapacaklarına karar vereceklerini söyledi. ABD’nin İran’a askerî bir saldırıda bulunmasının orantılı olup olmayacağına dair bir soru üzerine Trump, “Orantılı olacağını düşünüyorum. Bu soruya cevabım evet” diye karşılık verdi.

Ruhani Türkiye’deyken Trump’dan İran’a tehdit

Trump, New Mexico eyaletine hareket etmeden önce Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Aramco’ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran’ın olup olmadığı konusunda kısa sürede net bir sonuca varacaklarını belirten Trump, “Bundan sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz” dedi.

Suudi petrol tesislerine yönelik saldırıya karşılık olarak İran’a ABD’nin askerî bir saldırıda bulunmasının orantılı olup olmayacağına dair soru üzerine Trump, “Orantılı olacağını düşünüyorum. Bu soruya cevabım evet” diye karşılık verdi.

Trump, Aramco saldırısı sebebiyle petrol fiyatlarındaki artışın ABD’yi etkilemeyeceğini de kaydetti.

16 Eylül’de İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi için Çankaya Köşkü’nde bir araya gelmişlerdi.

Riyad “Aramco soruşturması” için uluslararası uzmanlar çağıracak

Suudi Arabistan, millî petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait tesislere yönelik saldırılara ilişkin soruşturmaya katılması için uluslararası uzmanları çağıracağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan'da dünya pazarlarına petrol tedarik eden tesisler cumartesi günü daha önce eşi görülmemiş bir sabotaj saldırısına maruz kaldı. Bu da Saudi Aramco şirketinin üretiminin yaklaşık yüzde 50'sinin durmasına yol açtı” ifadelerine yer verildi.

İlk belirlemelere göre saldırıda İran silahlarının kullanıldığı kaydedilen açıklamada, saldırıların kaynağı konusunda araştırmanın devam ettiği aktarıldı. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA