Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-10-2020 19:35

Öztrak: 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, ‘görev suçu’ işlemiştir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Anayasa Mahkemesi’nin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki ‘hak ihlâli’ kararını tanımayan 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘görev suçu’ işlediğini iddia ederek, “Hakimler ve Savcılar Kurulu, daha önce birçok olayda yaptığı gibi, bu defa da burada resen harekete geçmelidir” dedi.

Öztrak: 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, ‘görev suçu’ işlemiştir

14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki kararını tanımaması üzerine, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), olağan üstü toplandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin tavrını değerlendirdi.

Anayasa’nın 11’inci maddesine göre, herkesin Anayasa’ya, 153’üncü maddesine göre de herkesin Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymak zorunda olduğunu hatırlatan Öztrak, şu değerlendirmede bulundu:

“14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı, aslında görev suçudur”

“İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayı reddetmiştir. Karar, son derece açıktır; ‘Hak ihlâli vardır. Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği ile ilgili hakları çiğnenmiştir’ demesine rağmen, 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, diyor ki, ‘Ben buna uymam’ ve yeniden yargılanmasına da gerek yoktur hükmüne varıyor. Anayasa Mahkemesi kararına bir alt mahkemenin, uymayı reddetmesi, açıkçası, Anayasa’yı çiğnemektir. Anayasa Mahkemesi ve milletvekilinin, kendisine millî irade tarafından verilen hukukunu, hakkını yok saymaktır. İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı, aslında görev suçudur ve bu çerçevede Hakimler ve Savcılar Kurulu, daha önce birçok olayda yaptığı gibi, bu defa da burada resen harekete geçmelidir.”

“Umarız 15’inci mahkemede bu hukuk garabetine son verilir”

Öztrak, bu konunun, 2 gün içinde İstanbul 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne intikal edeceğini ve burada gerekli kararın verileceğini söyledi. Öztrak, “Umarız, 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla bu hukuksuzluğa, bu hukuk garabetine son verilir” dedi.

“Ekonomik buhranın en önemli sebebi, hukukun ayaklar altına alınmasıdır”

CHP olarak hak, hukuk, adalet arayışını her zeminde sürdürmeye devam edeceklerini belirten Öztrak, devletin temelinin adalet olduğunu, adaletin çürümesi hâlinde beka sorununun başlayacağını söyledi. Öztrak, “Bu ülkede hukuk devleti zayıf düştükçe, demokrasi zaafa uğratıldıkça, milletin cebi de boşalmaktadır. Bugün ekonomide yaşadığımız buhranın en önemli nedenlerinden biri de, hukukun bu şekilde ayaklar altına alınmasıdır” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA