Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-10-2020 05:08   Güncelleme : 14-10-2020 05:18

“Maksadım, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı”

“Işıklar yanıyor” mesajı hükümet çevreleri tarafından “Darbeci zihniyetin tehdit iması” şeklinde yorumlanan AYM Üyesi Yıldırım, tepkiler üzerine tweet’ini silerek, “Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

“Maksadım, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı”

“Işık çatışması” nasıl başladı?

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu hakkında verdiği ‘hak ihlâli’ kararının ardından Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetti. 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Anayasa Mahkemesi’nin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki ‘hak ihlâli’ kararını tanımayan 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘görev suçu’ işlediğini iddia ederek, “Hakimler ve Savcılar Kurulu, daha önce birçok olayda yaptığı gibi, bu defa da burada resen harekete geçmelidir” dedi.

14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının ardından, AYM Üyesi Engin Yıldırım, şahsî twitter sayfasında, AYM’nin gece çekilmiş bir fotoğrafı eşliğinde, “Işıklar yanıyor” mesajı yayınladı.

Yıldırım’ın bu mesajının ardından İçişleri Bakanlığı, twitter sayfasında, bakanlığın gece çekilmiş fotoğrafları eşliğinde “Işıklarımız hiç sönmüyor” mesajı yayınladı.

Bu mesajların ardından, twitter’da AYM Üyesi Engin Yıldırım’a karşı tepki tweetleri yayınlandı.

Muş: Hiçbir kurum ya da kişi, millî iradeye gözdağı veremez

AK Parti’den ilk tepki, Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’tan geldi. Muş, twitter mesajında, “Anayasa Mahkemesi üyesinin tehdit iması içeren “AYM’nin ışıkları yanıyor” sözlerini kınıyoruz. Hiçbir kurum ya da kişi, millî iradeye gözdağı veremez. Jüristokrasi heveslilerine bu millet fırsat vermez!” ifadelerini kullandı.

Turan: Bu trollüğe önce AYM Başkanı dur demelidir

AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan da, twitter mesajında, “Bu saçma ve ucuz trollüğe önce AYM Başkanı ve diğer AYM üyeleri dur demelidir! AYM üyesi olmuş birinden devlet adabı, yargıç ağırlığı ve ciddiyeti beklemek hakkımız! Bu imalı ifadenin ne demek olduğunu bilmiyor muyuz?! Bu ne saçmalık? Kendinize gelin!” diye yazdı.

Gül: Işıkları millet açar, millet kapatır

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de, yayınladığı tweet’inde tepkisini, “Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları Millet açar, Millet kapatır” mesajıyla dile getirdi.

Yazıcı: Kurumun mehabetini gözetmeyen, fuzûlî şâgildir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise, yayınladığı tweet’inde, “Herkes, eylem ve söylemiyle görev yaptığı yer ve kurumun ‘mehabetini’ gözetmekle mükelleftir. Aksi takdirde lâyık olmadığı yerde fuzûlî şâgil durumunda demektir” ifadelerini kullandı.

Çelik: Kurumlarımızda darbeci zihniyete tahammül edemeyiz

AYM Üyesi Yıldırım’ın mesajını “darbeci zihniyet” olarak nitelendiren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, twitter mesajında şunları kaydetti:

“Demokrasimizi kimse tehdit edemez. Bir Anayasa Mahkemesi üyesi, Türkiye’nin ‘hukuk güvenliği’ni ihlâl edemez. Cunta ağzıyla konuşanların anayasal düzenimizi hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz.

Türkiye’nin demokrasiyi korumakla görevli kurumları görevlerinin başındadır. Demokrasimiz, her türlü tehditten daha güçlüdür. Demokrasimizi koruma konusunda kararlılığımız kesindir. Milletimiz adına demokrasimizi korumaya yeminliyiz.

AYM, kendi üyesinin Anayasal düzeni lağveden darbeci bir tarihe atıf yapmasına müsaade etmemelidir. Bir AYM üyesinin anayasal düzeni tehdit etmesi hukuksuzluktur.”

Varank: AYM üyeleri arasında vesayet özlemi çekenler var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, tepki tweet’inde, “AYM üyeleri arasında belli ki vesayet özlemi çekenler var. Kimse merak etmesin; milletimiz feraset sahibidir, lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir” ifadelerini kullandı.

Bulut: Bekliyoruz; gelmeyen şerefsizdir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut da, tepki tweet’inde, “AYM Üyesi ‘ışıklar yanıyor’ diyerek, Büyük Türk Milleti’nin Atatürk’ünü de alet ederek darbe tehditleri savuruyorsa, söylenecek tek bir cümle var; büyük Türk milleti olarak bekliyoruz, buradayız. Gelmeyen, bizi boşa bekleten şerefsizdir!” diye yazdı.

Takvim gazetesi: Seni o bayrak direğine asarlar

Takvim gazetesi, web sitesinde yayınladığı haberde, AYM Üyesi Engin Yıldırım’a hitaben şu ifadeleri kullandı: Eşgali sünepe Haşhaşîlere benzeyen AYM Engin’e sözümüzdür: Seni o bayrak direğine asarlar.”

Yıldırım: Maksadım, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı

Tepkiler üzerine Yıldırım, “Işıklar yanıyor” tweet’ini sildi ve ikinci bir tweet ile şu açıklamada bulundu:

“Şahsî twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare, maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA