KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 13-10-2020 22:31   Güncelleme : 14-10-2020 06:39

Vali Yerlikaya: Kürtçe olduğundan değil, PKK propagandası içerdiği için yasaklandı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesinde oynanması planlanan “Bêrû: Klakson borîzan û birt” isimli Kürtçe tiyatro oyununun, Kürtçe olduğu için değil, PKK propagandası içerdiği için yasaklandığını açıkladı.

Vali Yerlikaya: Kürtçe olduğundan değil, PKK propagandası içerdiği için yasaklandı

Ekim ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları sahnelerinde oynanması planlanan oyunlar arasında, Kürtçe “Bêrû: Klakson borîzan û birt” isimli, komedi türünde bir oyun da yer alıyordu.

İtalyan yazar Dario Fo’nun 1981 yılında yazdığı “Yüzsüz” isimli oyun, “Teatra Jiyana Nû” (Yeni Yaşam Tiyatrosu) isimli özel tiyatro grubu tarafından Kürtçe olarak hazırlandı. Oyun, 13 Ekim 2020 Salı günü saat 20:30'da İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesinde oynanacaktı.

Tiyatro oyunu, sahneleneceği gün, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından, “Yapılmak istenen tiyatro etkinliğinin genel kamu düzenini bozabileceği değerlendirildiğinden”, etkinliğin, ilçe sınırları içerisinde bütün açık / kapalı alanlarda yapılması, süresiz olarak yasaklandı.

“Adlî süreç başlatıldı”

Oyunun “Kürtçe olduğu için” yasaklandığı iddialarının basında yer alması üzerine, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, açıklama yaptı.

Vali Yerlikaya, şahsî twitter sayfasında yayınladığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımız “Beru” tiyatro oyununu, Kürtçe dilde olduğu için değil, PKK propagandası içermesi nedeniyle yasaklamıştır. Konuyla ilgili adlî süreç başlatılmıştır.”

Oyunun konusu

Oyunun konusu, basında şu şekilde özetlenmişti:

“FIAT’ın patronu Agnelli, Kızıl Tugay tarafından kaçırılır. Kızıl Tugay militanlarının kullandığı arabanın kaza yapması sonucu Agnelli, olay yerinde tesadüfen bulunan FIAT’ın teknisyenlerinden Antonio tarafından kurtarılır. Ancak Antonio, tanınmayacak haldeki ağır yaralı Agnelli’nin üzerinde kendi kimliğini unutur.

Doktorların yaptığı bir dizi estetik ameliyatla Angelli hayata dönerken, cebindeki kimliğin sahibi Antonio’nun da yüzünü alır. Artık ülkenin en önde gelen iş adamlarından birinin suratında bir işçinin yüzü vardır. Üstüne üstlük Angelli’nin artık bir karısı ve sevgilisi de olmuştur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA