SİYASET
Giriş Tarihi : 21-10-2020 17:04

Karamollaoğlu: Siz, yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, halkın yaşadığı ekonomik sıkıntıları dile getirirken, , “Efendiler, çok net bir şekilde ifade etmek istiyorum; Victor Hugo’nun dediği gibi, ‘Siz, yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz; biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk!’ Sizinle bizim aramızda en temel fark budur” dedi.

Karamollaoğlu: Siz, yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

“Sessiz kalanlar da tarihin utanç sayfalarına yazılacak”

Basın toplantısına Ermenistan’ın Azerbaycan’a düzenlediği saldırıları değerlendirerek başlayan Karamollaoğlu, “Savaş hukukuna ve insanlığa asla sığmayacak olan bu saldırıları lânetliyorum” dedi. Gence’nin vurulması sonucu hayatını kaybeden küçük çocukların görüntülerinin herkesi derinden üzdüğünü belirten Karamollaoğlu, “Bu görüntünün failleri, tarih önünde ve vicdanlarda muhakkak mahkûm olacaklardır. Bu alçak saldırılara sessiz kalanlar da yine tarihe bir utanç sebebi olarak geçeceklerdir” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Türkiye’nin dostu olması gereken ülkeler arasında Azerbaycan ile saf tutacak ülke kalmamasının da kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

“Kıbrıs bizim millî meselemizdir”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimini de değerlendiren Karamollaoğlu, 5. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Ersin Tatar’ı tebrik ederek görevinde başarılar diledi.

Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Ümit ederim ki onun zamanında KKTC bağımsız bir cumhuriyet olarak diğer ülkeler tarafından tanınır. Seçim sonuçlarının aynı zamanda tüm Kıbrıslı kardeşlerimize, ülkemize ve coğrafyamıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Şu hususu da burada vurgulamak istiyorum; Kıbrıs bizim millî meselemizdir. Kıbrıs davasında asla taviz vermeyeceğimiz bilinmelidir. Kıbrıs’ta 1974 ruhu her daim canlı kalacaktır ve bu şuurla da Kıbrıs meselesini ele almaya devam edeceğiz.”

“Çiftçilerin zararı telâfi edilmeli”

Karamollaoğlu, geçen hafta olumsuz hava şartları, fırtına ve dolunun ciddi zararları olduğu bölgelerde zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletirken, “Umarım iktidar, çiftçimizin zararını karşılayacak adımlar atar. Ortaya çıkan zarar telafi edilir” dedi.

“Tüm vatandaşlarımız feryat noktasına geldi”

Halkın yaşadığı ekonomik sıkıntıların boyutlarına işaret eden Karamollaoğlu, Denizli Valisinin “Neden maske takmıyorsun?” sorusuna “Canıma yetti. Gebermek istiyorum. Piyasanın haline bak. Salı gününü 15 lirayla kapattık, çarşamba günü 100 lira. 100 liranın hepsi kâr olsa ne olur?” diye karşılık veren esnafın hâlini örnek gösterdi.

“Bugün herkes aynı noktada; tüm vatandaşlarımız feryat noktasına geldi” diyen Karamollaoğlu, “Esnafın hâli bu, milletin hali bu; ama bu halden habersiz olanlar, oturdukları yerden ahkâm kesiyorlar. Ekonomimizin uçtuğundan, havalandığından bahsediyorlar. Bugün millet feryat ediyor ama iktidar bir türlü milletin derdine inanmıyor” diye konuştu.

“Siz, yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz”

Milletin feryat ettiğini belirterek, iktidar ortağının da “askıda ekmek” kampanyası düzenlediğine işaret eden Karamollaoğlu, “Efendiler, çok net bir şekilde ifade etmek istiyorum; Victor Hugo’nun dediği gibi, ‘Siz, yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz; biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk!’ Sizinle bizim aramızda en temel fark budur” dedi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Siz, milleti üç kuruşa muhtaç etmek istiyorsunuz; biz ise müreffeh bir toplum istiyoruz. Siz, zenginliği küçük bir azınlığın elinde topluyorsunuz; bize ise kaynakların adil paylaşılmasını istiyoruz. Siz, kendi geleceğinizi garanti altına almak istiyorsunuz; biz ise ülkemizin ve nesillerimizin geleceğini garanti altına almak istiyoruz. Biz bu milletin askıda ekmeğe, yardım kolilerine muhtaç edilmesine razı değiliz. Amacımız, bu milleti yardıma muhtaç hale getirmemektir.”

‘Nasıl başladı, nasıl gidiyor?’

Karamollaoğlu, sosyal medyada şu sıralar ‘Nasıl başladı, nasıl gidiyor?’ akımının başladığına işaret ederek, AK Parti iktidarının 2002’de nasıl başlayıp, 2020’de nasıl gittiğini, şu sözlerle özetledi:

“ ‘Yolsuzluklarla mücadele edeceğiz’ dediler, yolsuzluklar aldı başını gidiyor. ‘Yasakları ortadan kaldıracağız’ dediler, Türkiye adeta bir yasaklar ülkesi oldu. ‘Yoksulluğu bitireceğiz’ diye başladılar, yoksulluk her geçen gün daha da artıyor. Türkiye’nin gidişatı budur. 3Y ile mücadele edecek olanlar, 3Y’nin muhafızı oldular.”

Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, basın toplantısında, ‘21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’ münasebetiyle,  Türkiye’nin ‘basın özgürlüğü’ karnesini de değerlendirdi.

“Fedakârca görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarımızın ve özellikle de gazetecilerimizin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Burada bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Saadet Partisi olarak hazırlamış olduğumuz ‘Türkiye’de Basın Özgürlüğü Karnesi’ raporunu kamuoyuyla paylaştık. Ortaya çıkan tablo, hakikaten çok düşündürücü.

Bakınız; Türkiye’de gazetecilerin yüzde 80’i sansüre uğruyor. Türkiye, basın özgürlüğünde 128 ülke arasında 107’nci sırada. Dünya çapında 2019 yılında toplamda 231 gazeteci tutuklanırken, Türkiye, en çok gazetecinin tutuklandığı ülkeler sıralamasında Çin ve Suudi Arabistan’ın ardından tutuklanan 30 gazeteci-yazarla 3. sırada yer almaktadır. Çok net ifade etmek istiyorum; Türkiye, bu fotoğrafı hak etmiyor. Sansür ve baskının bu denli had safhaya çıktığı bir ülkede basın özgürlüğünden bahsetmek mümkün değil.”

Aliya İzzetbegoviç’ten Bir Nasihat

Karamollaoğlu, basın toplantısının sonunda, geçen pazartesi günü vefatının 17. yıldönümü münasebetiyle de anılan ‘Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in, bütün devlet adamlarına ve siyasetçilere örnek olması gerektiğini belirttiği bir nasihatini hatırlattı. Karamollaoğlu, şunları söyledi:
arak son vermek istiyorum.

“Diyor ki Aliya, ‘İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın. Güçsüzlere yardım edin ve ahlâk kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah'ın önüne hesap verecektir’.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA