SİYASET
Giriş Tarihi : 23-10-2020 21:15   Güncelleme : 24-10-2020 13:38

Şentop: Anayasaya göre AYM'nin kararları bağlayıcıdır

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Enis Berberoğlu kararının üst mahkeme tarafından da tanınmaması üzerine "Anayasa Mahkemesi'nin kararı bağlayıcıdır. Bu karara muhatapların uyması gerekir. İlgili mahkeme bu karara uymalıdır" dedi.

Şentop: Anayasaya göre AYM'nin kararları bağlayıcıdır

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılanması gerektiğine karar veren Anayasa Mahkemesi (AYM) kararının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ardından üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da reddedilmesine yönelik bir açıklama yaptı. 

Şentop "Anayasa Mahkemesi karar verdi, bununla ilgili olarak ihlal kararını verdi sonuçta. Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır. Bireysel başvuru kararları da bu anlamda bağlayıcıdır. Dolayısıyla bu karara gerek anayasa gerekse Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanuna göre muhatapların uyması gerekir. Bence ilgili mahkeme, hangi mahkeme ilgili ise muhatap ise bu karara uymalıdır. Anayasa Mahkemesinin kararına. Anayasa Mahkemesinin kararının yorumlanması, değerlendirilmesi veya değiştirilmesi, bozulması, iptali gibi bir müessese yok bizim hukuk sistemimizde" ifadelerini kullandı. 

Berberoğlu'nun avukatı Yiğit Acar, yeniden yargılanması için bir üst mahkeme olan 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA