SİYASET
Giriş Tarihi : 26-10-2020 17:56

Berberoğlu, AYM kararına uymayan mahkemeyi AYM’ye şikâyet etti

Milletvekilliği düşürülen eski CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun avukatı, Anayasa Mahkemesi’ne bugün yeniden ‘hak ihlâli’ başvurusu yaptı.

Berberoğlu, AYM kararına uymayan mahkemeyi AYM’ye şikâyet etti

Anayasa askıda

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesi başvurusunun ardından, basın mensuplarına açıklama yaptı.

Muharrem Erkek, yerel mahkemenin, “Anayasa Mahkemesinin kararına uymuyorum; beni bağlamıyor” diyemeyeceğini belirterek, yaşanan sorunun bir hukuk devleti sorunu olduğunu söyledi.

Erkek, sözlerine şöyle devam etti:

“Anayasa Mahkemesi kararı, mutlaka ve mutlaka uygulanmak zorunda. Aksi, Anayasayı askıya almaktır ve bugün maalesef, Anayasa askıda. Hukuk devletinin temeline dinamit koymaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Anayasa, devletin işleyişini belirler. Anayasa, hak ve özgürlüklerimizin güvencesidir ve Anayasayı koruyan organ da Anayasa Mahkemesidir. Anayasa Mahkemesi kararı bugün uygulanmayarak, devletin sigortasını attırdılar. Buna müsaade edersek eğer, ki burada en büyük görev yargıya ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına düşüyor, yasama ve yargı organlarına düşüyor; çünkü maalesef, bugün yasama da, yargı da, dördüncü güç olan basın da, yürütmenin ağır tahakkümü, vesayeti altında. Bütün mücadelemiz bu.”

Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması hâlinde bunun, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin askıya alınması anlamına geleceğini ifade eden Erkek, şunları söyledi:

“Çünkü hepimizin, 83 milyonun, vatandaşların tüm hak ve özgürlükleri, Anayasada güvence altına alınmıştır. Siz, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamaz iseniz, vatandaşları, 83 milyonu güvencesiz bırakırsınız. Hukuk devletini tümüyle yıkarsınız. Onun için bugün ikinci başvurumuzu yaptık, Enis Berberoğlu’nun avukatları Sayın Yiğit Acar ve Sayın Murat Ergün’le birlikte. Amacımız, artık bu konu, Enis Berberoğlu’nu ve herkesi aştı. Bu konu bir devlet krizine, Anayasa krizine, hukuk devleti krizine dönüştü. İvedilikle yargı ve TBMM Başkanlığı, bu krizi ortadan kaldırmak zorunda. Bireysel başvuru sonucunda Anayasa Mahkemesinin belirlediği ihlâlin, tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılması gerekiyor. Anayasa Mahkemesi kararının uygulanması, bizim için önemli olan bu. Mücadelemiz, demokrasi mücadelesi ve hukuk mücadelesi. Mutlaka ve mutlaka, Enis Berberoğlu, TBMM’ye, parlamentoya dönmeli ve milletvekilliği görevine devam etmelidir. Bunun için mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

AYM’nin Enis Berberoğlu hakkındaki hak ihlâli kararının ardından dosya en son İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gitmişti. Mahkeme de dosyayı ihlâlin giderilmesinde yetkili yerin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi olduğuna karar vererek, 14. Ağır Ceza Mahkemesine geri göndermişti

Berberoğlu dosyası, iki mahkemenin de doğrudan AYM kararı uygulamaması sebebiyle ortada kalınca, avukat Yiğit Acar da müvekkili adına AYM’ye başvurarak, Anayasa’nın 3 maddesinin ihlâl edildiğine dair dilekçe verdi.

Başvuruda Anayasa’nın 19. Maddesi’ndeki “kişi hürriyeti ve güvenliği”, 36. maddesindeki “hak arama hürriyeti” ve 67. maddesindeki “seçme, seçilme ve siyasi faaliyete bulunma” haklarının ihlal edildiği iddiasının da yer aldığı belirtildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA