SİYASET
Giriş Tarihi : 28-10-2020 19:28   Güncelleme : 28-10-2020 19:32

“1940 ve 1990 Türkiye’sinden sonra 1790 Fransa’sını yaşatıyorlar”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Türkiye’de gözünüzü bir açıyorsunuz 1940’ların tek parti idaresi ile karşılaşıyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz, 1990’ların atmosferi bir anda canlanıp hayat buluyor. Şimdi bugünlerde ise 1790’ların Fransa’sını yaşıyoruz. ‘Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin’ döneminden, ‘Ekmek bulamıyorsanız keyif çayı için’ dönemine geçiyoruz” dedi.

“1940 ve 1990 Türkiye’sinden sonra 1790 Fransa’sını yaşatıyorlar”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

“Peygamber Efendimizin mesajını idrak etmeye ihtiyacımız var”

Konuşmasının başında, bugün Peygamber Efendimizin dünyayı teşriflerinin yıl dönümü olduğunu belirten Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Bunun için bu gece, İslâm aleminde büyük bir sevinçle idrak ediliyor. Bize verilen mesaj tefekkür ediliyor, hayatın ne manâya geldiğini düşünüyoruz. Bundan dolayı bizim tekrara tekrar Peygamber Efendimizin bize ulaştırdığı mesajı idrak etmeye düşünmeye ihtiyacımız var; ama ne yazık ki böyle bir gecenin ikliminde İslâm’a yönelik saldırılar artarak devam ediyor. Bugün insanlığın sorunlarını ancak Müslümanlar çözebilir. Çünkü İslâm, barış dinidir, huzur dinidir.”

“Macron, tarihin çöplüğüne atılmaya mahkûmdur”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Peygamber Efendimize yönelik ahlâk dışı karikatürleri yayınlamasını da değerlendiren Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Macron bunu niye yapıyor? Çünkü düşüncelerini kin ve nefret üzerine inşa etmişler. Öncelikle bu ırkçı ve İslâmofobiye dayanan girişimi şiddetle kınıyorum. Ama bu saldırıları yapanlar bilmeli ki, insanlar yalana artık prim vermiyor. İnsanlar bunun farkında. Macron, bu tavrı ile Fransa iç siyasetinde şovenizm üzerinden mevzi elde etmeye çalışıyor; fakat bu tavır, kendisine de Fransa’ya da zarar veriyor. Tarihin çöplüğüne atılmaya mahkûmdur.

200 yıl evvel İşgalci Napolyon, Mısır’a çıktığında “Mısır’ın halkı Müslüman’dır. İnançlarına ve âdetlerine hürmet edin” diyebilmiştir. Lâkin bugün 2020 yılında Macron, bu pervasız tavrı ile Müslümanların mukaddesine en ağır hakaretleri yapmaktan geri durmamaktadır.

Bu noktada Berlin’de Milli Görüş Camisine yapılan saldırıyı da şiddetle kınıyorum.

Fakat göreceksiniz Almanya’da da, Fransa’da da, İngiltere’de de İslâm hızla yayılıyor ve yayılmaya devam edecek.”

“Cumhuriyet, halkın iradesi ve istişare ile işleri yürütmek demektir”

Yarın Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümünün hep birlikte idrak edileceğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Cumhuriyetimiz bir asırlık serüvenine yaklaşmak üzere bu mutluluğu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyet demek, halkın iradesi ve istişare ile işleri yürütmek demektir. Öyle ki bizim Gazi Meclisimiz, ilk açıldığı zaman duvarında “Onlar işlerini istişare ile yaparlar” ayeti kerimesi yazıyordu. Bu demek oluyor ki, Cumhuriyetin temelleri farklı fikir ve düşüncelerin bir araya gelerek, konuşma ve istişare etme üzerine kurulmuştur. Bu ruh, bizim geçmişte de bugün de yaşadığımız birçok sıkıntının çözümüdür” diye konuştu.

Bu anlayışla ülkenin geleceğe emin adımlarla gideceğini belirten Karamollaoğlu, “Bu sebeple de cumhuriyetin ortaya koyduğu manâyı hep birlikte anlamak mecburiyetindeyiz. Çünkü; Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, bu ülkenin evlatları kol kola omuz omuza mücadele verdi. Cumhuriyeti kardeşlik ruhu üzerine inşa etti” dedi.

Karamollaoğlu, ülke olarak bugün de birlik ve beraberliğe çok fazla ihtiyaç duyulan bir süreçten geçildiğine işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Küresel emperyalizmin amacı, kin ve nefret tohumları ekerek bu kardeşlik ruhunu bozmak ve bizi birbirimize düşürmektir. Millet olarak bu sinsi ve hain plana karşı uyanık olmak zorundayız. Buna karşı verilecek en güzel cevap, ‘inadına kardeşlik’, ‘inadına birlik ve beraberlik’ olacaktır

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Cumhuriyete giden süreçte emeği geçen herkesi minnet ve saygı ile anıyorum.”

“Terör bu topraklarda amacına asla ulaşamayacak”

Geçen pazartesi akşamı İskenderun ve Payas’ta düzenlenen terör saldırılarını şiddetle lanetlediğini dile getiren Karamollaoğlu, “Terörün her türlüsünün karşısında olduğumuzu bir kere daha vurgulamak istiyorum. Bu hain saldırılarda herhangi bir can kaybı olmaması en büyük tesellimiz olmuştur. Bu saldırılar sebebiyle Hatay halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesinde emeği geçen güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum. Kan ve vahşetten beslenenler bilmeli ki, terör bu topraklarda amacına asla ulaşamayacak” diye konuştu.

“ ‘Ekmek bulamıyorsanız keyif çayı için’ dönemine geçiyoruz”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, daha sonra ekonomik sıkıntılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Şu an bizim en önemli meselemiz, ekonomi olarak karşımıza çıkıyor. Ekonomide iktidarın çelişkili tavrı bizi endişelendiriyor” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Misal; ‘Evime ekmek götüremiyorum’ diyen vatandaşa Sayın Erdoğan “Ekmek bulamıyorsanız keyif çayı için!” diyebiliyor.

Bu noktada Sayın Erdoğan, çok tenkit edildi; ama kanaatimizce Erdoğan, tavrını çok yumuşatmış, eskiden ‘ananı da al git’ diyordu, şimdi ‘abartıyorsun’ diyor. Yani problemin olduğunu görüyor; o yüzden keyif çayı ikram ediyor.

Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum: Türkiye’de gözünüzü bir açıyorsunuz 1940’ların tek parti idaresi ile karşılaşıyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz, 1990’ların atmosferi bir anda canlanıp hayat buluyor. Şimdi bugünlerde ise 1790’ların Fransa’sını yaşıyoruz. ‘Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin’ döneminden, ‘Ekmek bulamıyorsanız keyif çayı için’ dönemine geçiyoruz.

Tarihte yaşamış ne kadar kötü örnek, iktidar ve dönem varsa, AK Parti hepsini bünyesinde toplamayı başarıyor.”

“Ekonomi bu istikrar (!) ile giderse dolar, 10 lira da olur 15 lira da”

Karamollaoğlu, basın toplantısında daha sonra, Türk Lirası’nın dolar ve euro karşısındaki olağan üstü değer kaybını değerlendirdi.

“Her ne kadar bizim Ekonomi Bakanımız, ‘Ben, dövize bakmıyorum’ diyebiliyorsa da gerçekler karşımızda durmaktadır” diyen Karamollaoğlu, bu konuda da şunları söyledi:

“Bakınız, bu hafta dolar 8.28 lirayı aştı; euro 9.74 seviyesini gördü. Her bir kuruşluk artış, bizi daha da fakirleştiriyor, daha da yoksullaştırıyor. Peki, dövizin serüvenine baktığımızda karşımıza ne çıkıyor?

Erdoğan 2014'te Cumhurbaşkanı seçildiğinde dolar, 2.1 TL,
2017 Anayasa Referandumu'nda dolar, 3.6 TL,
Erdoğan 2018'de “Bana yetki verin” dediğinde dolar, 4.7 TL,
Ve gelinen noktada dolar, 8.30 TL oldu.

İktidar, ekonomide bu istikrar ile giderse dolar 10 lira da olur 15 lira da…”

“Türkiye, AK Parti’den de Cumhur İttifakından da büyüktür”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin kaderiyle AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın kaderinin bütünleşmiş olduğunu iddia ettiğini hatırlatarak, “Zatıâlileri bilmeli ki, Türkiye’nin kaderi kimse ile bütünleşmeyecek kadar büyük ve derin bir manâ içermektedir. Bugün Türkiye, AK Parti’den de Cumhur İttifakından da büyüktür. Bu, çok tehlikeli bir yaklaşım. Bu, milleti tehdit etmek manâsına geliyor” dedi.

Siyasî partilerin ve iktidarların gelip geçici olduğunu ancak milletin payidar kalacağını belirten Karamollaoğlu, “Bu sebeple hiç kimse, çölde serap görmemeli, kendi kaderi ile ülkenin kaderini eşleştirmemelidir. Bu zihniyette olanlar, çok yakın bir zamanda nasıl yanıldıklarını net bir şekilde göreceklerdir” dedi.

“Esnaf sıkıntı içinde”

Vatandaşların kendilerini arayarak sıkıntılarını dile getirdiklerini anlatan Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Pazarcı esnafımızın derdi ayrı, kırtasiyecinin derdi ayrı, çiftçimizin derdi ayrı… Her biri için ayrı ayrı basın toplantısı düzenlesek yeridir; çünkü insanımızın derdi, dağlar kadar büyüdü.  İşte bize ulaşan mobilya üreticileri, ‘Perişanız’ diyorlar. Piyasada mobilya malzemelerine zam üstüne zam geliyor. Mobilya ve koltuk üreticileri çok zor zamanlar geçirmekteler. Dolardaki her bir kuruşluk artış, mobilya üreticilerimizi sıkıntıya sokmakta, piyasada malzeme bulamamaktalar. Bu sese kulak verilmeli, milletin derdi ile hemhal olunmalıdır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA