SİYASET
Giriş Tarihi : 29-10-2020 12:24   Güncelleme : 29-10-2020 12:41

Karamollaoğlu: Cumhuriyet, millî irade ve istişare demektir

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, cumhuriyetin halk iradesi ve işleri istişare ile yürütmek demek olduğunu belirterek, “İlk açıldığı zaman Gazi Meclisimizin duvarında, “Onlar, işlerini istişare ile yaparlar” ayet-i kerimesi yazıyordu. Bu ruh, bizim geçmişte de bugün de yaşadığımız birçok sıkıntının çözümüdür” dedi.

Karamollaoğlu: Cumhuriyet, millî irade ve istişare demektir

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhuriyetin ilân edilişinin 97’nci yıl dönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Karamollaoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümünü hep birlikte idrak ediyor, bu mutluluğu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyet demek, halkın iradesi ve istişare ile işleri yürütmek demektir.

Öyle ki, bizim Gazi Meclisimiz, ilk açıldığı zaman duvarında, “Onlar, işlerini istişare ile yaparlar” ayet-i kerimesi yazıyordu.

Bu demek oluyor ki, Cumhuriyetin temelleri, farklı fikir ve düşüncelerin bir araya gelerek, konuşma ve istişare etme üzerine kurulmuştur.

Bu ruh, bizim geçmişte de bugün de yaşadığımız birçok sıkıntının çözümüdür.

İnanıyorum ki, bu anlayış ile ülkemiz, geleceğe emin adımlarla gidecektir. Bu sebeple de Cumhuriyet’in ortaya koyduğu manâyı hep birlikte anlamak mecburiyetindeyiz.

Çünkü Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, bu ülkenin tüm evlatları, kol kola, omuz omuza mücadele verdi.

Cumhuriyet’i kardeşlik ruhu üzerine inşa etti. Ülke olarak, bugün de birlik ve beraberliğe çok fazla ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Bugün, küresel emperyalizmin amacı, kin ve nefret tohumları ekerek, bu kardeşlik ruhunu bozmak ve bizi birbirimize düşürmektir. 

Millet olarak, bu sinsi ve hain plana karşı uyanık olmak zorundayız. Buna karşı verilecek en güzel cevap, ‘inadına kardeşlik’, ‘inadına birlik ve beraberlik’ olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’e giden süreçte emeği geçen herkesi minnet ve saygı ile anıyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA