SİYASET
Giriş Tarihi : 29-10-2020 15:33

“Bahçeli, ‘İktidarı Erdoğan, gücü ben elimde tutayım’ hesabında”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin stratejisinin, ‘Tayyip Erdoğan ve AK Parti, iktidarı elinde tutsun; ama gerçek gücü ben kullanayım ve onlar yıpransın. Onlardan kaçan oylar, MHP’ye aksın’ şeklinde olduğunu ileri sürdü.

“Bahçeli, ‘İktidarı Erdoğan, gücü ben elimde tutayım’ hesabında”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, KRT televizyonunda Gazeteci Saygı Öztürk’ün sorularını cevapladı.

Bir soru üzerine, Bahçeli’nin yeni kurulan partilere yönelik sözlerini değerlendiren Davutoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Bahçeli’nin hesabı şu: ‘Tayyip Erdoğan ve AK Parti, iktidarı elinde tutsun; ama gerçek gücü ben kullanayım ve onlar yıpransın. Onlardan kaçan oylar, özellikle Orta Anadolu oyları, MHP’ye aksın.’ Ve bu başarılı da oldu. MHP’nin oyları, İYİ Parti’ye gitti büyük ölçüde, eski 1 Kasım’dan önceki oyların bir kısmı, AK parti’den kaçan oylar, ki şu anda %15-16 civarındadır, benim genel başkanlığı bıraktığım günden bugüne AK Parti’nin oy kaybı. %49,5’tan 34’lere düştü. Konforlu bir alan kalmadı. Konforlu bir alanda oyları topluyordu. Sayın Bahçeli, yeni partilerin çıkmasından, özellikle de Gelecek Partisi’nin çıkmasından rahatsız; çünkü Gelecek Partisi ile birlikte AK Parti’den rahatsız olan kitleler için bir adres vardır ve bu adres, bu hafta inşallah kongremizi yapacağız, büyük kongreyi yaparak hem AK parti’den kaçan oylar için bir adres, hem de başka partilerin tabanlarında ola ki farklı tercih arayanlar için de bir adres var artık; Gelecek Partisi. Gelecek Partisi kurulmamış olsaydı, Sayın Bahçeli, oturduğu yerde AK Parti’nin oylarını törpülemeye, kemirmeye, tabir caizse, oradan oyları kendisine doğru çekmeye zemin vardı; çünkü AK Parti’nin özellikle Orta Anadolu ve Karadeniz’deki oy tabanı, AK Parti’den uzaklaştığında genellikle CHP’ye gitmiyor. Başka partilere de gitmiyor, MHP’ye yöneliyor. Şimdi Sayın Bahçeli’ye ben buradan söylüyorum; ne yaparsa yapsın artık bu oturduğu yerden oy kazanma lüksü bitti. Ya doğru dürüst siyaset yapacak, ya da bu oylar bize gelecek.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA