GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-10-2020 15:20   Güncelleme : 31-10-2020 13:23

Ege Denizi’nde deprem: İzmir’de 25 ölü, 831 yaralı

Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre, saat 14:51’de Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında 6.8, Kuşadası Körfezi’nde de saat 14:59’da 4.1 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Daha sonra sarsıntılar gün boyunca devam etti. Deprem sebebiyle 25 kişi hayatını kaybetti, 831 kişi yaralandı.

Ege Denizi’nde deprem: İzmir’de 25 ölü, 831 yaralı

25 ölü, 831 yaralı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ege Denizi’nde meydana gelen deprem sebebiyle, 25 kişinin hayatını kaybettiğini, 831 kişinin yaralandığını bildirdi. Depremden sonra 277 artçı sarsıntı meydana geldiği kaydedildi. Bazı binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor…

Deprem sonrası denizde gel-git meydana geldi. Seferihisar’da cadde ve sokakları su basınca, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Tekerlekli sandalyedeki bir kadın, sulara kapılarak boğuldu.

Deprem sebebiyle çöken 8 katlı apartmanın enkazının altında kalan Buse, depremden 9,5 saat sonra sağ olarak çıkartıldı. 

2 bin kişilik 400 çadır kuruldu

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 6.9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği İzmir’de vatandaşları toplanma alanlarına davet etti. 

Vali Köşger, twitter sayfasında yayınladığı duyuruda, Bayraklı’da Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda ve Ege Üniversitesi Kampus Alanı’nda 200’er çadır olmak üzere, toplam 2 bin kişilik 400 çadır kurulacağını kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, araç trafiğinin azalması için saat 24:00’e kadar toplu ulaşımdan ücret alınmayacağını belirterek, “Lütfen caddeleri boşaltalım” çağrısı yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark ve diğer toplanma alanlarında vatandaşlara çorba ikram etti.

Erdoğan: Bölgede gerekli çalışmalara başlamak için harekete geçtik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, twitter sayfasında yayınladığı mesajda, İzmir’de meydana gelen depremden etkilenen bütün vatandaşlara ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Erdoğan, “Devletimizin tüm imkânlarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız. İlgili tüm kurumlarımızla, bakanlarımızla, bölgede gerekli çalışmalara başlamak için harekete geçtik.”

Erbaş: Evlerine giremeyenler camilerde kalabilirler

Deprem sebebiyle, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da bir ‘geçmiş olsun’ mesajı yayınladı. Erbaş, ayrıca, deprem sebebiyle evlerine giremeyen vatandaşların, arzu etmeleri hâlinde din görevlilerinin rehberliğinde uygun olan camilerde diledikleri kadar kalabileceklerini bildirdi.

Siyasî partilerin liderlerinin mesajları

Bahçeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, yayınladığı mesajda, “Devlet-millet dayanışmasıyla zorlukların üstesinden gelineceğine inanıyorum” dedi. Bahçeli, şunları kaydetti:

“Merkez üssü İzmir Seferihisar açıkları olarak tespit edilen, Ege ve Marmara Bölgesi’nin geniş bir alanında hissedilen 6,6 şiddetindeki deprem, milletimizi haklı olarak endişelendirmiştir. Bayraklı ve Bornova ilçelerimizde bazı binaların yıkıldığı da anlaşılmaktadır.

Deprem enkazı altında kalan vatandaşlarımızın yaralı olarak kurtarıldıkları yapılan açıklamalarla sabittir. Tesellimiz, şu ana kadar can kaybına dair herhangi bir bilginin kamuoyuyla paylaşılmamasıdır. Dileğimiz hiçbir kardeşimizin hayatını kaybetmemesidir.

Şiddetli depremden etkilenen İzmirli vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Yaralılarımıza şifa diliyorum. Devlet-millet dayanışmasıyla zorlukların üstesinden gelineceğine inanıyorum. Niyazım odur ki, Allah milletimizi doğal afetlerden korusun, her türlü musibetten esirgesin.”

Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yayınladığı mesajında, “İzmir'de meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Yaraların bir an önce sarılması için, tüm gücümüzle halkımızın yanındayız” dedi.

Davutoğlu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da ‘geçmiş olsun’ mesajının ardından, “İzmir’de depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum” ifadelerini kullandı.

Babacan

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise mesajında “Ege Denizi’nde meydana gelen ve birçok ilimizde hissedilen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor; can kaybının olmamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, yayınladığı mesajda “İzmir’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor; can kayıplarının artmamasını ve enkaz altında kalan vatandaşlarımızın bir an evvel kurtarılmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA