GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-10-2020 03:13   Güncelleme : 31-10-2020 04:25

Depremi “İzmir halkının imansızlığı”na bağlayan şahıs yakalandı

Dünkü İzmir depreminin ardından sosyal medyada yayınladığı video mesajında, “Din yok, iman yok, namaz yok… Yani bu felâketi biraz da kendileri istemiş gibi oldu. Türkler, Müslümanlar sağ olsun, öbürlerine de ne olursa olsun, fark etmez” diyen şahıs, polis tarafından yakalandı.

Depremi “İzmir halkının imansızlığı”na bağlayan şahıs yakalandı

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından, bazı sosyal medya kullanıcıları, provokatif mesajlar yayınladılar.

Rümeysa Yılmaztürk isimli twitter kullanıcısı, mesajında, “Allah, zinanın başkentini uyarmak için salladı. Unutmayın Lût kavmine ne olduğunu” diye yazdı.

Asena Türk isimli kullanıcı da, İzmir Ege’de 6.8 deprem. Çok geçmiş olsun, Müslüman halkı. Ya Rabbi, İzmirliler gibi zinaya, nefsime değil, seccademe köle et beni. Amin” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet kutlamalarının ardından olması tesadüf mü?”

Bir başka şahıs da, video mesajında, depremin zinanın yaygınlaşması ve zulmün artmasından kaynaklandığını ileri sürerek, “Ey İzmir halkı, Ey Türkiye, Ey Müslüman Türk Milleti, sizlere sesleniyorum: Düneyin hilâfetin kaldırılışını, Cumhuriyeti kutladınız ya, bugün de bu depremin olması, tam da Cumhuriyetin göbek noktası olan İzmir’de olması, sizce şans mıydı? Hepinize soruyorum. Rabbim, sonunuzu hayreylesin. Biz, böyle olursak arkadaşlar, bu kazalar, belâlar, gelmeye devam edecek” diye konuştu.

Başka bir kullanıcı da, yayınladığı video mesajında şu ifadeleri kullandı:

“İzmir’de, Bornova’da, daha doğrusu birçok yerlerinde meydana gelen meydanla ilgili, tabi biraz oranın halkının kendine gelmesi lâzım. Yani din yok, iman yok, namaz yok… Yani bu bir felâketi biraz da kendileri istemiş gibi oldu. Buradan Türkler sağ olsun diyeyim, Müslümanlar sağ olsun diyeyim; öbürlerine de ne olursa olsun, fark etmez yani.”

Emniyet: Düşmanlığa tahrik edenler yargıya teslim edilecek

Emniyet Genel Müdürlüğü, yaptığı yazılı basın açıklamasında, bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarda bulunan kişiler hakkında gerekli çalışmaların yapılarak adlî mercilere intikal ettirileceğini duyurdu.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden hesaplara ilişkin “tespit” çalışmaları ivedilikle başlatılmış, tespit edilen kişiler hakkında gerekli çalışmalar yapılarak adli mercilere intikal ettirilecektir.

Konunun tarafımızca hassasiyetle takip edildiği hususu;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“… ve yakalandı”

İçişleri Bakanı Yardımcısı Muhterem İnce, “Bu bir felâketi biraz da kendileri istemiş gibi oldu” diyen şahsın yakalandığını, twitter sayfasında duyurdu. İnce, mesajına, “Türk Polisi yakalar... Ve yakaladı” diye yazdı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA