GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-09-2019 07:51   Güncelleme : 17-09-2019 08:20

AYM: Yayın yasakları keyfiliğe dayanmamalıdır

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmesinin ifade ve basın özgürlüğü ihlâli olduğuna hükmetti. AYM, Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçeli kararında, yayın yasaklarının keyfiliğe dayanmaması gerektiğini kaydetti.

AYM: Yayın yasakları keyfiliğe dayanmamalıdır

Karar oy birliği ile alındı

Euronews Türkçenin haberine göre AYM, yayın yasağının “kanunilik” ölçütünü karşılamadığına karar verirken “kamu gücünü kullanan organların keyfi davranışlarının” önüne geçilmediğine işaret etti. Karar, oy birliğiyle alındı.

Ne olmuştu?

17/25 Aralık soruşturmalarının ardından istifa eden veya görevlerinden alınan 4 eski bakanla ilgili TBMM’de araştırma komisyonu kurulmuştu.

TBMM Başkanlığı, 21 Kasım 2014’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazı göndererek, komisyon tarafından yürütülen soruşturmayla ilgili basın ve yayın organlarınca, soruşturmanın gizliliğini ihlâl edici ve masumiyet karinesini zedeler şekilde yayınlar yapıldığını belirterek, soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için yayın yasağı talep etmişti. Başsavcılığın talebi üzerine mahkeme, soruşturma bitene kadar yayın yasağı kararı almıştı.

Mahkeme, “kişilik haklarının zedelenmesinin önlenmesi, şöhret ve diğer haklarının korunmasının sağlanması” bakımından, TBMM Soruşturma Komisyonu’nun istemiş ve getirtmiş olduğu bilgi ve belge içerikleri ile komisyonun tanık, bilgi sahibi, bilirkişi sıfatıyla veya diğer ilgililer olarak beyanlarına başvurduğu kişilerin komisyona vermiş oldukları beyanlarına yönelik olarak yayın yasağına karar vermişti.

Halk TV AYM’ye başvuruda bulıundu

İtirazları reddedilen Halk Radyo ve Televizyonculuk A.Ş., son olarak AYM’ye başvurarak ifade ve basın özgürlüğünün ihlâl edildiğini iddia etmişti. AYM, Halk TV’nin başvurusu üzerine ifade ve basın özgürlüğünün ihlâl edildiğine karar verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçeli kararında AYM, yayın yasaklarının keyfiliğe dayanmaması gerektiğini bildirdi.

AYM kararında Anayasa’nın 28. Maddesinin de ifade ve basın özgürlüğünün önleyici tedbir niteliğindeki yayım yasaklarıyla geçici olarak sınırlanmasına izin verdiğine dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı: “... ‘yargılama görevinin amacına uygun olarak yerine getirilmesi’ sebebi dışında olaylar hakkında yayım yasağı konulamayacağı ifade edilerek yayım yasağı yönünden sınırlama sebeplerinin de sınırlandığı görülmektedir.”

"Kamu otoritesinin keyfiliği önlenmeli"

AYM, ifade ve basın özgürlüğü yönünden oluşturduğu tehlikenin ağırlığı doğrultusunda yayım yasağının; “kamu otoriteleri tarafından gerçekleştirilebilecek muhtemel suistimalleri engelleyecek belirli ve kesin kurallar ile sıkı denetim öngören özel bir kanuni düzenleme uyarınca gerçekleştirilmesi” gerektiğini kaydetti.

Kanunilik ölçütünün sınırlamaya ilişkin kuralın "erişilebilirliği" ve "öngürülebilirlği" ile kesinliğini ifade eden "belirliliğini" garanti altına aldığını bildiren Yüksek Mahkeme, "Belirlilik, bir kuralın keyfiliğine yol açmayacak bir içerikte olmasını ifade eder... Böylece hukuk güvenliği sağlanarak kamu gücünü kullanan organların keyfi davranışların önüne geçilmiş olur.” değerlendirmesini yaptı.

Meclis Soruşturma Komisyonu yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın Yüce Divan’a sevkine gerek olmadığına karar vermişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA