DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-11-2020 03:50   Güncelleme : 06-11-2020 03:59

Trump, Biden taraftarlarının seçimde hile yaptığını iddia etti

Cumhuriyetçilerin Başkan Adayı Donald Trump, Türkiye saati ile 02:30 sıralarında Beyaz Saray’da basın açıklaması yaparak, rakibi Joe Biden’ın taraftarlarının seçimde hile yaptığını iddia etti. Trump, “Seçimi bizden çalmaya çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Trump, Biden taraftarlarının seçimde hile yaptığını iddia etti

“Seçimi çalmaya, seçime hile karıştırmaya çalışıyorlar”

Donald Trump, rakibi Joe Biden’ın taraftarlarının, seçim sonuçlarının açıklanmasını kasıtlı olarak ertelettiklerini ileri sürdü.

Trump, “Bütün kilit noktalarda çok iyiydik, açık ara öndeydik. Sonra bir anda oylarımız gizlice, teker teker kaybolmaya başladı. Ne olduğunu anlayamadık. Yasal ve kabul edilebilir gözlemcilerin erişimine izin vermediler. Birkaç defa mahkemeye gittik. Gözlemcileri, gitmeleri gereken yere götürdük. Orada binanın içindeki insanları gözlemlemeleri gerekirken, onların 1,5-2 metre geride, binanın dışında durmalarını istediler. Pensilvanya’da neredeyse 700 bin oy öndeydik. Bu sayı, şimdi 90 bine düştü. Sürekli yeni oylar geliyor ve bizim gözlemcilerimizin takip etmesine izin vermiyorlar. Birçok şey oldu. Hiç kimse seçmenlerimizi bastıramaz, susturamaz. Seçimi çalmaya, seçime hile karıştırmaya çalışıyorlar.

İnsanlar, oy sayımını takip edebilmek için dürbünle bakmak zorunda kaldı. Neler olduğunun görülmemesi için pencereleri karartmışlar. Büyük bir sahtekârlık, seçimleri çalma ve hile girişimi var ve bunun olmasına izin vermeyeceğiz.

Pensilvanya’da, Demokratların seçimden üç gün sonra bile oy getirmeye devam ettiklerini, kimlik göstermeden oy kabul ettiklerini gördük. Çuval çuval oy getirdiler. Seçimi bizden çalmaya çalışıyorlar. Buna zin vermeyeceğiz.”

“Amerikan işçileri bizden, medya ve teknoloji Biden’dan yana”

Seçimde başarılı olduğunu iddia eden Trump, “Demokratlar, şu anda büyük medyanın, büyük bağışların, büyük teknolojinin partisi ve Cumhuriyetçiler de Amerikan işçisinin partisi oldu. Olması gereken de buydu zaten” dedi.

Trump, özetle şunları kaydetti:

“Söyledikleri gibi mavi bir dalga falan olmadı. Bunun yerine, büyük bir kırmızı dalga gördük ve bu, medyada gerektiği kadar ilgi görmedi. Senato hâlâ elimizde. Kritik eyaletleri açık farkla kazandım. Bu, aynı zamanda Cumhuriyetçi kadınlar için de çok önemli bir yıldı. Daha fazla Cumhuriyetçi kadın Kongre’ye seçildi. Cumhuriyetçiler arasında, beyaz olmayanlardan en çok oy alan kişi oldum. Tarihî oylar bunlar. Özellikle Hispanik kökenli, Afro-Amerikalı ve yerli Amerikalılar, Kızılderililer arasında en fazla oyu aldım. Cumhuriyetçi Parti’ye 4 milyon oy daha kazandırdık. Bu, parti tarihindeki en yüksek sayı.”

Donald Trump, “Sahtekârlığı durdurun!” diye yazdığı bir tweet de yayınladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA