KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-11-2020 14:20

“Yeni Sanat Vakfı” kuruldu; İnşaatçılar yönetimde

Resmî Gazete’de yayınlanan ilâna göre, “Yeni Sanat Vakfı” ismiyle yeni bir vakıf kuruldu. Vakfın Yönetim Kurulu Üyeleri arasında, Kalyon İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu da yer alıyor.

“Yeni Sanat Vakfı” kuruldu; İnşaatçılar yönetimde

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Resmî Gazete’de yayınlanan ilânla, “Yeni Sanat Vakfı” adıyla yeni bir vakıf kurulduğunu duyurdu.

Amaç: Türkiye’nin kültür sanat ekonomisine katkı sağlamak

İstanbul’da Mustafa Fener tarafından vakfedildiği kaydedilen vakfın amacı, şöyle açıklanıyor:

“Kadim medeniyetimizin yapıtaşları ve değerleriyle beslenen evrensel bir kültür sanat anlayışından güç alarak, eğitim ve üretim odaklı yaklaşımı ile Türkiye’nin kültür sanat ekonomisine katkı sağlamak ve vakıf senedinde yazılı diğer amaçları gerçekleştirmek.”

Mal varlığının 90 bin Lira olduğu kaydedilen vakfın yönetim kurulu, şu isimlerden oluşuyor:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; eski Beyoğlu Belediye Başkanı ve Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan; karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan Kaçan; 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan Erol Olçok’un kardeşi Arter Reklam Ajansı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Olçok; kamu kurumlarından aldıkları pek çok ihalelerle dikkat çeken Gürsoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürsoy; Kalyon İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu ve dizi yapımcısı Mustafa Fener.

Erdoğan: Fikri iktidarımızı hâlâ tesis edemediğimiz kanaatindeyim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümet olmakla muktedir olmanın, muktedir olmakla iktidar olmanın arasındaki farkın ayrımına işaret ederek, gerçek iktidarın fikrî iktidar olduğunu vurgulamıştı. Fikri iktidar yolunun zor ve zahmetli bir süreç olduğunun altını çizen Erdoğan, “18 yılda fikrî iktidarımızı hâlâ tesis edemediğimiz kanaatindeyim” demişti.

Erdoğan, şunları söylemişti:

“Şahsen bu konuda kendimi biraz mahzun hissediyorum. Samimi bir muhasebeyle, geçtiğimiz 18 yılda her alanda tarihî eserlere ve hizmetlere imza attığımızı, ama eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum. Okullarımızda milyonlarca öğrencimiz eğitim-öğretim görüyor, ama çoğu alanda hepimizi mutmain edecek düzeyde yetişmiş insan gücüne sahip değiliz. Genç bir nüfusa sahibiz, ama medeniyet tasavvurumuzu lâyıkıyla hayata geçiremiyoruz. Medyamız, en modern altyapıya sahip, ama bizim sesimizi ve nefesimizi yansıtmıyor. İlimde, sanatta, kültürde hep benzer sıkıntılarla karşı karşıyayız. En haklı olduğumuz konularda bile dünyaya kendimizi anlatamıyoruz. İşte bunun için de fikrî iktidarımızı hâlâ tesis edemediğimiz kanaatindeyim. Hiç kimsenin bu fikri iktidar arayışından rahatsız olmaması gerekiyor. Bu arayışın sona ermesi, bir ülkenin ve toplumun felaketi demektir. Tam tersine bu arayışa herkesin destek vermesini, katkı sağlamasını bekliyoruz.  Fikri iktidarı siyasi kadrolar değil, ilim, sanat ve hikmet insanları inşa eder. Siyasî kadrolar ancak onlara ihtiyaçları olan zemini sağlar. Dolayısıyla, bu konudaki sorumluluğun bir kısmı bize aitse, önemli bir kısmı da ilim ve fikir adamlarımıza aittir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA