DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-11-2020 05:33   Güncelleme : 08-11-2020 18:46

Biden: Bölmeyi değil birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağım

ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, Delaware eyaletinde yaptığı zafer konuşmasında, “Ben, bölmeyi değil birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağım. Mavi ve kırmızı eyaletleri değil, bütün eyaletleri bir arada gören bir başkan olacağım ve bütün kalbimle hepinizin güvenini kazanmak için çalışacağım” dedi.

Biden: Bölmeyi değil birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağım

Biden, “Merhaba Sevgili Amerikan Halkı” diye başladığı konuşmasında, “Bu ulusun insanları, bize çok net bir zafer kazandırdılar” dedi.

Bu zaferi, bugüne kadar hiç alınmamış 74 milyon oyla kazandıklarını vurgulayan Biden, kendisine gösterilen bu güvenden dolayı mahcubiyet duyduğunu ifade etti.

Biden, “Ben, bölmeyi değil birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağım. Mavi ve kırmızı eyaletleri değil, bütün eyaletleri bir arada gören bir başkan olacağım ve bütün kalbimle hepinizin güvenini kazanmak için çalışacağım” dedi.

Biden, bu ulusun omurgasını teşkil eden orta sınıfı doğrultmak ve birliği sağlamak için aday olduğunu, bunu gerçekleştirmenin, en önemli hedefi olacağını söyledi.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Güney Asyalı, beyaz olmayan ve ilk kadın başkan yardımcısı olduğunu vurgulayan Biden, Amerika’nın artık daha fazla adalete doğru ilerlediğini, bunun için çok geç kalınmış olduğunu söyledi.

Biden, “Demokratlar, Cumhuriyetçiler, liberaller, bağımsızlar, muhafazakârlar, şehirliler, kırsal bölgeden gelenler, eşcinseller, Amerika’nın yerlileri, bütün insanlar bir araya geldik ve bu kampanyanın her aşamasında, Afrikalı, Amerikalı topluluklar da bizim yanımızda durdular” dedi.

“Başkan Trump’a oy veren herkesin bu geceki hayal kırıklığını anlayabildiğini” ifade eden Biden, “Ama artık bence birbirimize bir şans verelim. Artık o sert söylemleri ortadan kaldırmamız lâzım. Biraz harareti düşürmemiz lâzım. Birbirimizi tekrar görmemiz, duymamız lâzım ve ilerleme kaydedebilmek için, rakiplerimizi düşman gibi görmekten vazgeçmeliyiz; çünkü düşmanımız değiller, onlar da Amerikalılar” diye konuştu.

Artık kampanyanın sona erdiğini belirten Biden, Amerikan halkının, adaleti, ahlâk sahibi olmayı, umudu geri getirmeyi ve korona virüsü ile savaşı kazanmayı, sağlık ihtiyaçlarının garanti altına alınmasını, iklimin kontrol altına alınarak dünyanın korunmasını, demokrasiyi, ülkedeki herkese eşit şans tanınmasını istediğini dile getirdi.

İşe önce korona virüsü salgınını kontrol altına almakla başlayacaklarını açıklayan Biden, bunu yapmadan ekonomiyi toparlayamayacaklarını söyledi. Biden, “Pazartesi günü, önde gelen bilim insanlarıyla birlikte, bir ‘Geçiş Dönemi Danışmanlık Grubu’ açıklayacağım ve 20 Ocak’tan itibaren ortaya koyacağımız planı açıklayacağım” dedi.

 “Ben, gururlu bir demokratım; ama bir Amerikan başkanı olarak görev yapacağım. Bana oy verenler kadar, bana oy vermeyenler için de çok çalışacağım” diyen Biden, birbirini şeytanlaştırma söylemlerinin bu andan itibaren bitmeye başlamasını istedi. Demokratlarla Cumhuriyetçilerin iş birliği yapabileceklerini ifade eden Biden, Amerikan halkının kendilerine verdiği görevin bir parçasının da bu olduğunu söyledi. Biden, “Kongreye de şöyle sesleniyorum: Demokratlar, Cumhuriyetçiler, hep bir arada çalışalım” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA