KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-11-2020 04:32

2 bin 500 yıllık lahitler, defineciler çıkarmadan ele geçirildi

Aydın’ın Karacasu ilçesinde bir zeytinlikte Jandarma, definecilerin kaçırmak için toprak altından çıkarmaya çalıştıkları 2 bin 500 yıllık 2 lahiti ele geçirdi. Lahitin üzerinde, Yunan mitolojisinin ünlü figürlerinden, “saçları canlı yılanlardan oluşan ve baktığı kişiyi taşa çeviren” Medusa’nın kabartma tasvirinin bulunması, lahitlerin tarihî önemini artırıyor.

2 bin 500 yıllık lahitler, defineciler çıkarmadan ele geçirildi

(Fotoğraf: Yetkililerin denetiminde yapılan kazı çalışması)

Karacasu’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Afrodisias Antik Kenti yakınlarında bulunan bir alanda kaçak kazı yapıldığı ihbarını alan jandarma ekipleri, termal kamera ve drone ile bölgede günlerce yaptığı inceleme sonucunda, bir zeytin bahçesinde kazı yapıldığını tespit etti.

Kazı alanında, bir kısmı toprak yüzeyinden görülebilen lahit olduğu fark edildi.

Alanda yapılan çalışma sonucunda, 2 lahit bulunarak toprak altından çıkarıldı.

Yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesinde Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahitlerin üzerindeki Medusa figürleri dikkat çekti.

Lahitlerin bulunduğu alanda Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, Belediye Başkanı Zeki İnal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ve jandarma ekipleri incelemelerde bulundu.

“Buradan kaçırılmadan ele geçirdik”

Kaymakam Ahmet Soley, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Karacasu’ya uzun zamandır, Bursa, İstanbul, Muğla ve Ankara’dan gruplar gelerek, bölgede görüntü veriyorlardı. Jandarma da bunları takip altına aldı. Bu bölgede kazı yapılacağı istihbaratı alındı. Jandarmanın çalışması sonucunda da kazı yapılacak yerler tespit edildi. Bir sunak yeri ve 2 lahit ortaya çıktı. Bölge Afrodisias’ın metropol alanında kalıyor. Bu bölgede bu lahitlerden birçoğu daha olabilir. Bunu yapanların failleri belli değil. Buradan kaçırılmadan ele geçirdik. Kişileri ön planda tutsaydık belki o arada belli bir malzemenin kaçırılmasına yol açabilirdik.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ise, şu açıklamada bulundu:

“Bölge turizmi açısından büyük bir potansiyel ortaya çıkabilir”

“Bugün güne çok güzel haberle başladık. Antik kentimizin çevresinde iki lahit tespit ettik. Lahitlerden bir tanesinin üzerinde Medussa kabartması ve henüz tanımlayamadığımız farklı kabartmalar mevcut. Dolayısıyla bu lahitteki kişinin bölgenin üst düzey yöneticilerinden biri olduğunu tahmin ediyoruz. Bu bizi heyecanlandırdı. Çünkü müze turizmini besleyen temel malzeme, metropol alanda üretiliyor. Yeni bir metropol alanın keşfedilmiş olması, bölge turizmi açısından büyük bir potansiyeli, büyük bir dinamizmi bize kazandıracak ivmelenmeyi yaratır diye düşünüyoruz. Bu anlamda çok mutluyuz. Helenizm dönemine ait bir antik kent, bildiğiniz gibi Afrodisias bölgesi ve bu lahitlerin henüz kimliklendirmesini tam yapmamış olmakla beraber en az 2 bin yıllık belki 2 bin 500 yılık lahitler olduğunu tahmin ediyoruz. Dolayısıyla M.Ö. 500’e kadar uzanan bir geçmişinin olduğunu düşünüyoruz.”

“Karacasu’nun başka yerlerinden de çıkabilir”

Belediye Başkanı Zeki İnal ise “İlçemizin kültür ve tarih zenginliği bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bu kazılarda Afrodisias’ın sadece tel örgüler içerisinde olmadığı anlaşıldı. Karacasu ilçesinin her yerinde bu şekilde lahitler çıkabilir” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA