KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 15-11-2020 23:30   Güncelleme : 16-11-2020 01:34

Erdoğan: Vanîköy Camisi’ni aslına uygun olarak yeniden inşa edeceğiz

İstanbul’un Üsküdar İlçesinin Çengelköy Mahallesi’ndeki 355 yıllık tarihî Vanîköy Camisi’nin tamamına yakın kısmı yandı. Caminin yanması, İstanbul halkında büyük üzüntüye sebep oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin en kısa sürede tarihî dokusuna ve aslına uygun şekilde yeniden inşa edileceğini söyledi.

Erdoğan: Vanîköy Camisi’ni aslına uygun olarak yeniden inşa edeceğiz

Üsküdar Çengelköy Mahallesi’ndeki tarihî Vanîköy Camisi’nde saat 13:30 sıralarında yangın çıktı. İtfaiye ve Sahil Güvenlik ekipleri, yangına karadan ve denizden müdahale ettiler ancak caminin tamamına yakın kısmı ve cami imamına tahsis edilmiş olan lojman yanarak kullanılamaz hale geldi.

Caminin imamı Mustafa Coşkun, yangın sırasında çocuklarının camide olduğunu sanarak baygınlık geçirdi. İmam Coşkun, olay yerine gelen ambulansta tedavi altına alındı. Coşkun yapılan tedavisinin ardından ifade vermek üzere polis merkezine götürüldü.

Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, yangının çıkış sebebini henüz tespit edemediklerini söyledi.

Özel: Yangın, halı altı ısıtma sisteminden başlamış olabilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel ise, twitter’da yaptığı değerlendirmede, yangının, kadınlar mahfelindeki halı altı ısıtma sisteminden başladığının ifade edildiğini belirterek, “Yargıda bulunmak için itfaiye raporunu beklemek gerek; ama bu sistem, tarihî yapıları tehdit eden büyük bir ihmal. Tarihî yapılarımızdan güvenli olmayan elektrikli ısıtıcıları uzaklaştıralım” dedi.

Yangın söndürüldükten sonra, caminin içindeki güvenlik kamerasının görüntü kayıtlarının bulunduğu harddisk, incelenmek üzere polis ekipleri tarafından emniyete götürüldü.

Erdoğan: Camiyi aslına uygun olarak yeniden inşa edeceğiz

Caminin yanması, İstanbul halkında büyük üzüntüye sebep oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin en kısa sürede tarihî dokusuna ve aslına uygun şekilde yeniden inşa edileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, twitter’da yayınladığı duyuruda, şunları kaydetti:

“Bugün İstanbul Boğazı’nın sembollerinden biri olan tarihi Vaniköy Camii’nde çıkan yangın hepimizi derinden üzmüştür. Camimizi inşallah en kısa sürede yüzlerce yıllık tarihi dokusuna ve aslına uygun şekilde yeniden ayağa kaldırarak gelecek nesillere miras bırakacağız.”

Demircan: Caminin restitüsyonu ve rölövesi hazırlanmıştı

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vaniköy Camisi'ndeki yangının çıkış sebebinin, hazırlanacak raporla belirleneceğini ifade etti.

Vaniköy Camisi'nin önemli bir kültür mirası olduğunu vurgulayan Demircan, “Allah'tan çok kısa süre önce tarihî yapımızın restitüsyon projesi, yapının orijinal halinin belirlendiği proje, rölövesi hazırlanmıştı. Bir restorasyon hazırlığı da vardı burada. Bu projelerin hazırlanmış ve varlığının elimizde net bulunuyor olması, bundan sonraki aşamada restorasyonda hızlı bir şekilde netice alacağımız anlamına geliyor. Bu arada özel bir vakıf da var burada. Vakfın çok genç bir yöneticisi var. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, hükümetimizin ilgili bütün kurumlarıyla en kısa zamanda buranın restorasyonuna ilgi gösterip, gereken yapılacaktır” diye konuştu.

Yerlikaya: Yanması hepimizi çok üzdü

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, twitter’da yayınladığı duyuruda, “Vaniköy Camimizin yanması hepimizi çok üzdü. Sahil Güvenlik ve itfaiye ekiplerimiz yangını söndürdüler. Soruşturma devam ediyor. Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü rölöve ve restitüsyon projesini Koruma Kurulu’na sunmuştu. İnşallah en kısa sürede restore edilerek ibadete açılacak” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA