GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-11-2020 00:32   Güncelleme : 17-11-2020 01:24

''Geyikler, üreme çağının en verimli döneminde avlanıyorlar''

Tabiat fotoğrafçısı Ali Şenel, Eski Güzelbağ Belediye Başkanı MHP'li Mehmet Kula’nın avladığı kızıl geyiğin önünde poz vermesiyle gündeme gelen “yasal olarak avlanma” konusunu sorguladı. Şenel, “siyaset ve şahıs bağlamı olmadan” notu düşerek, geyiklerin, üreme çağının en verimli döneminde avlandıklarına dikkat çekti.

''Geyikler, üreme çağının en verimli döneminde avlanıyorlar''

Eski Güzelbağ Belediye Başkanı MHP'li Mehmet Kula, Kütahya Türkmenbaba Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda Milli Parklar görevlisi Kamil Bayır ile birlikte nesli tükenmekte olan kızıl geyiklerden birini avlayıp, önünde çektirdiği fotoğrafı sosyal medyada yayınlamıştı.

Nesli tükendiği için tartışmalara konu olan, ‘ihale ile avlanılması’ tepki çeken kızıl geyiği, 2020-2021 av turizmi kapsamında kendi adına verilen kotayla avladığını belirten Kula, avlanma süresince yanında olan Kamil Bayır’a da teşekkür ederek, “Devlete bir kuruş borcu olmayan bütün avcı dostlarıma rastgele diyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Mehmet Kula’nın yayınladığı av fotoğrafı, sosyal medyada tepkiyle karşılanmıştı.

Tabiat fotoğrafçısı Ali Şenel, “siyaset ve şahıs bağlamı olmadan, tamamen av ve avcılık üzerine fotoğrafın ortaya koyduğu yanlış bilinen doğruları anlatacağım” notu düşerek, geyiklerin, üreme çağının en verimli döneminde avlandıklarına dikkat çekti.

'Fotoğrafın ortaya koyduğu yanlış bilinen doğruları anlatacağım' diyen Şenel, şunları kaydetti:

“Hakaret ve küfür etmeden her zaman doğru bildiğimi söyledim, yine söylüyorum. Bu tweet dizisini sonuna kadar okuyun lütfen. Siyaset ve şahıs bağlamı olmadan tamamen av ve avcılık üzerine, fotoğrafın ortaya koyduğu yanlış bilinen doğruları anlatacağım.

Bu av, ihale ücreti ödenmiş, lisanslı ve vergisini ödeyen bir avcı tarafından Millî Parklar görevlisi nezaretinde yapılmış ‘yasal’ bir av. (Maalesef) Yasalara aykırı bir durum yok ama... İşte bu ama kısmı önemli ve geliyor...

Vurulan canlı, Kızıl Geyik. Bu tür, ülkemizde ve dünyada sayısı azalan bir tür. Risk altında. Ayrıca yaşı da büyük değil. Avcıların savunduğu bir husus, burada çürüyor. ‘Üreme yetisini yitiren yaşlı geyikler vuruluyor’ savı, burada ortadan kalkıyor. Çünkü bu Geyik 7 yaşında. Bu 7 yaş sınırı, geyik avında izin verilen yasal alt sınır. Geyikler, ortalama 12 yıl yaşayabiliyor. Yani bu geyik, en verimli ve üreme çağının en iyi durumunda olan geyik. Hiç bir avcı, boynuzu güzel olmayan, yaşlı ve gösterişsiz geyiği vurmuyor maalesef. Bu av, kasım ayında yapılmış; ama bu, ikinci deneme. Daha önce ekim ayında tam çiftleşme döneminde denenmiş; ama geyik, vurulamamış. (Yerelden aldığım bilgi) Yani daha önce söylediğim “Geyikler çiftleşme döneminde avlanıyor” sözümü destekliyor. Yönetmelikteki tarih de eylül-aralık.

‘Çok büyük ve gösterişli geyik vurdum’ demek adına da geyiği geniş açı ile fotoğraf çekip, kendileri geyiğin arkasında uzakta kalıp, küçük görünüyorlar; ama fotoğraf, gördüğünüz gibi sevimsiz, üzücü, ilkel ve cinayetin belgesi gibi... Avcılar, sırf bu güç ve ego gösterisi için iyi durumda ve güçlü olan erkek geyikleri, yaban keçilerini, ayıları vs. vuruyorlar. Hâlbuki madem bu canlıları ve kendilerini güçlü göstermek istiyorlar, canlıyken fotoğraflarını tüm heybeti ile çeksinler.

Yanlarında yerde bir fotoğraf makinesi duruyor. Bu ihaleye para ödeyebilen bir avcı, rahatlıkla fotoğraf ekipmanı alabilir. Alamayan, kaçak avcıdır zaten. O nedenle her durumda bu hayvanların peşinde mutlaka koşacak bu kişiler, tetik yerine deklanşöre bassalar daha mutlu olurlar.

Bu ölen geyiğin eti yenmecek ve sırf zevk için vuruldu. Doğal dengeye de aslında zarar verildi. Sonuçta günümüzde av, cinayettir. “Öldürme, ölümsüzleştir. Tetiğe değil deklanşöre bas.”

Son olarak; bu tür ilkel davranışlar, çok eskilerde kaldı. Karısını döven, çocuğunu döven, çocuğunu kucağına alıp sevmeyen, öpmeyen, sevgisini belli etmeyen sert erkek modelleri artık anlamsız ve ilkel. Dünyamızı sevgi ve merhamet kurtaracak...”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA