DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-11-2020 02:24

Pompeo: Avrupa ve ABD, Ankara’ya karşı birlikte tavır almalı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupa ile Amerikan yönetiminin, Türkiye’ye karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Pompeo: Avrupa ve ABD, Ankara’ya karşı birlikte tavır almalı

Yedi ülkeyi kapsayan yurt dışı turunun ilk durağı olan Fransa’da bulunan Pompeo, Fransız Le Figaro gazetesine, ileriki günlerde ziyaret edeceği Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Reuters’ın haberine göre Pompeo, Dağlık Karabağ ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere işaret ederek, “Türkiye’nin son aylarda saldırgan tavır sergilediği hususunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hem fikiriz” dedi.

Türkiye’nin bu tutumunun, halkının çıkarına olmadığı konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikna edilmesi gerektiğini söyleyen Pompeo, bunun için Avrupa ve ABD’nin Ankara’ya karşı birlikte tavır alması gerektiğini söyledi.

Pompeo, Türkiye’ye yapacağı ziyarette, İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu 1. Bartholomeos ile görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pompeo’nun, Paris'in ardından, Türkiye ve bölgedeki dinî konuları tartışmak ve ABD’nin dünya çapında dinî özgürlük konusundaki güçlü duruşunu tanıtmak için İstanbul’a giderek, İstanbul Ekümenik Patriği 1. Bartholomeo ile görüşeceği kaydedilmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA