GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-11-2020 07:48

Soylu: İmamoğlu’na soruşturma benim onayımla yürürlüğe girdi

İçişleri Bakanı Soylu, “devlet projesi” Kanal İstanbul’a karşı belediye kaynaklarıyla afişler hazırlattığı için bölücülük yaptığı iddiasıyla İBB Başkanı İmamoğlu hakkında soruşturma açılması konusunda, “Benim onayımla yürürlüğe girmiştir. Bu, benim kuralım değil. Yani eğer bu konuda ‘Ya keşke yapılmasaydı’ diyenler varsa, Türkiye Büyük Millet Meclisi orada. Orada bunu değiştirirler” dedi.

Soylu: İmamoğlu’na soruşturma benim onayımla yürürlüğe girdi

Akşener: Bakan Gül ‘adalet’ dedi ama İmamoğlu hakkında soruşturma açıldı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, FOX televizyonunda yayınlanan “Çalar Saat” programında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Akşener, şunları söyledi:

“Ben, (Adalet Bakanı) Abdülhamit Gül Bey’in konuşmasını çok dikkatle ve ilgiyle izledim, hukuka yönelik, adalete yönelik konuşmalarını. İnşallah hayata geçebilir; ama bu arada Sayın İmamoğlu’na yönelik bir soruşturma açılmış. Niye biliyor musunuz? Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için Sayın İmamoğlu, “devlet projesi”ne karşı çıktığından, devlete karşı durmak ve bölücülükle suçlanıyor. Haydaa! Ekonomik bir proje bu. İktidara göre “çılgın proje”, bize göre korkunç proje. Şimdi bu denildiği için olmuş “devlet projesi”.

Akşener, “Bundan emin misiniz efendim?” sorusu üzerine de, “Evet. Şey de var bende; soruşturma açıldığına dair var; gönderdi bana Sayın İmamoğlu” dedi.

Akşener, “Ve soruşturmanın özelliği şu: Arkadaş, böyle bir şey olur mu? Devletin projesine, devletin devletin, “şahsımın” oluyor… İşte geliyoruz, diyor ki, “Bölücülük bu”. Karşı çıkmak, bölücülük” diye konuştu.

Soylu: Kararı beğenmeyenler kanunu değiştirsinler

Konu, Habertürk televizyonunda yayınlanan “Teke Tek” programında da tartışıldı. Programa telefon bağlantısı ile katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Benim onayımla yürürlüğe girmiştir” dedi.

Soylu, belediye başkanlarının, bir kamu yatırımı da olsa, kendi alanlarıyla ilgili eleştirilerini ortaya koyabileceklerini anacak belediyenin kendi imkânlarını kullanarak buna kaynak ayıramayacaklarını ileri sürdü.

Soylu, “Bu, benim kuralım değil. Yani eğer bu konuda ‘Ya keşke yapılmasaydı’ diyenler varsa, Türkiye Büyük Millet Meclisi orada. Orada bunu değiştirirler, bizim gibi bu konuda uygulayıcıların da ellerini kolaylaştırırlar. Diyebilirler ki, ‘Hayır kardeşim, bundan sonra biz, kamu kaynaklarını, belediye kaynaklarını, bir projenin değillemesi için, yani bir projenin yürümemesi için kullanabiliriz’. Ben de şunu söylüyorum: O zaman Türkiye’nin haline bakarız. Yani kamu kaynakları siyasî tartışmaların ana konusu haline gelir ki, bu bir tehdittir ve bir tehlikedir” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA