KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 18-11-2020 12:19

UNESCO, 18 Kasım’ı ‘Uluslararası İslâm Sanatları Günü’ ilân etti

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), 18 Kasım’ı “Uluslararası İslâm Sanatları Günü” ilân etti.

UNESCO, 18 Kasım’ı ‘Uluslararası İslâm Sanatları Günü’ ilân etti

UNESCO’dan yapılan yazılı açıklamada, 40. Genel Konferansı’nda alınan karara göre, her yıl 18 Kasım’ın “Uluslararası İslâm Sanatları Günü” olarak kutlanacağı, bugünün İslâm’ın sanatsal yönü ve İslâm sanatı aracılığıyla kültürün medeniyete katkısı hakkında farkındalık oluşturmayı hedeflediği belirtildi.

“İslâm sanatları, dünyadaki bütün kültürlerini etkilemeye devam ediyor”

“Uluslararası İslâm Sanatları Günü”nün diğer sanat hareketlerine ilham veren İslâm sanatının ilgi görmesine ve kültürler arası yakınlaşmaya teşvik edeceği ifade edilen açıklamada, dünya genelinde 18 Kasım’ın kutlanmasının kültürel çeşitliliğe, ifade özgürlüğüne, kültürel mirasın ve kültürler arası iletişimin korunmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, UNESCO’nun herkesi “Uluslararası İslâm Sanatları Günü”ne katkıda bulunmaya davet ettiği ifade edildi.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay de yaptığı açıklamada, İslâm sanatlarının kendini yenilmeye ve dünyadaki tüm kültürlerini etkilemeye devam ettiği vurguladı.

“Uluslararası İslâm Sanatları Günü”nü, 14 yüzyıla yayılan bu olağanüstü mirası kutlamak için ilân ettiklerini kaydeden Azoulay, İslâm sanatları tarihinin daha iyi tanınması gerektiğine işaret etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA