SİYASET
Giriş Tarihi : 18-11-2020 14:00   Güncelleme : 19-11-2020 05:16

“Normalleşme için gösterilen tüm çabaların yanında olacağız”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, ülkenin normalleşmesi için gösterilen bütün çabaların yanında olacaklarını ancak adaletin tesis edilmesi ve ekonominin düzelmesi için öncelikle zihniyet değişimi gerektiğini söyledi.

“Normalleşme için gösterilen tüm çabaların yanında olacağız”

adaletin tesis edilebilmesi için önce zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu belirterek, “Siz, ‘Anayasa herkesi bağlar’ diyeceksiniz, ondan sonra “AYM’nin verdiği bir kararı ben uygulamam” diyen bir mahkeme reisini terfi ettireceksiniz. Hakikaten havsalam almıyor benim” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

Saadet Parti’sinin, sahip olduğu yarım asırlık siyasi ahlâk ve erdem doğrultusunda her zaman bu ülkenin menfaatini öncelediğini belirten Karamollaoğlu, “Bizim muhalefet anlayışımız partimizin veya şahsımızın ikbali değil ülkemizin geleceği üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple ülkemiz adına kimden gelirse gelsin atılacak her adımı desteklemeye hazırız. Bugün ülkemizin normalleşmesi için yapılan tüm çabaların yanında olacağımızı belirtmek isterim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde başlatacağını dile getirdiği hukuk ve ekonomi alanındaki reform iddiasını değerlendiren Karamollaoğlu, “İlginçtir; sanki bu arkadaşların tavrı iktidara 18 yıl evvel değil de yeni gelmiş gibi” dedi.

Bugünkü sorunların çözülmesi için önce özeleştiri yapılması gerektiğini belirten Karamollaoğlu, “Sorunları sürekli tarihte kalmış olaylara mal ederek ve hiçbir şekilde sorumluluk almayarak çözmek mümkün değildir” dedi.

Adaletin mülkün temeli olduğunu ve kâmil manâda tesis edilmedikçe bir ülkenin ekonomiden eğitime hiçbir alanda tam manâsıyla kalkınmasının mümkün olamayacağını ifade eden Karamollaoğlu, adaleti düzeltmek için önce zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, “Adalet yerini bulsun da isterse kıyamet kopsun” sözünü hatırlatan Karamollaoğlu, “El hak doğru söyledi. Buna kendisi inanıyor ama ne yazık ki bu gerçekle bağdaşmıyor. Siz, ‘Anayasa herkesi bağlar’ diyeceksiniz, ondan sonra “AYM’nin verdiği bir kararı ben uygulamam” diyen bir mahkeme reisini terfi ettireceksiniz. Hakikaten havsalam almıyor benim” dedi.

“Bizim bir anayasa çalışmamız yok”

Karamollaoğlu, konuşmasının devamında, muhalefet partilerinin gizlice yeni anayasa taslağı çalışması yaptıkları iddiasını değerlendirdi.

“Anayasalar önemlidir; ama anayasalar gizli yapılmaz” diyen Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Efendim neymiş? Gizli saklı anayasa görüşmeleri yapmışız.  Bu kadar saçmalığa kim itibar ediyor, anlamıyorum.2,5-3 yıl evvel seçimlere giderken millet ittifakını oluşturan ilkeler kamuoyuna açık toplantıda ele alındı ve deklare edildi. Bu anayasa yapmak için falan değildi. Bu tip açıklamalar, ülkeye zarar veren dedikodulara sebep olan, özellikle de iç hesaplaşmayı hedef alan iddialar olduğu için üzerinde durmuyorum. Bizim bir anayasa çalışmamız yok. Şu anda da anayasa çalışması yapılacak bir zemin olmadığını da ifade etmek istiyorum.”

“Padişah bir elma yerse adamları ağacı kökünden sökerler”

Karamollaoğlu, basın toplantısının devamında, ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu.

“Ekonomimizin sorunları kişilere bağlı olarak ortaya çıkmış sorunlar olmadığı gibi, isimlerin değişmesi ile çözülebilecek sorunlar da değildir” diyen Karamollaoğlu, “Bizim bugün ihtiyacımız olan şey rasyonel bir ekonomi politikası belirlenmesidir. Üreten bir ekonomi olmadan Türkiye’nin ekonomisi düzelmez” diye konuştu.

Bugün Türkiye’nin ekonomisinin düzelmesi için üç alanda adımlar atılması gerektiğini söyleyen Karamollaoğlu, bunları şöyle sıraladı:

“1- Yolsuzluk durdurulacak. 2- israfa son verilecek. 3- Rüşvete son verilecek.

Bu arkadaşların israf anlayışı ile milletin israf anlayışın da dağlar kadar fark var. Bu arkadaşlar savurganlığa o kadar alıştılar ki Kıbrıs’a 8 uçakla gidiyorlar. Sayın Erdoğan, bildiğiniz üzere ekonomide de seferberlik başlattığını ilân etti. Eğer Türkiye’de ekonomi için bir seferberlik başlatılacaksa bu seferberlik önce saraydan başlatılmalıdır. Devlet kurumlarından, belediyelerden başlatılmalıdır. Eğer siz sarayda bir günde 10 milyon lira harcarsanız nüfusu kırk bin civarı olan ilçe belediye başkanı 3-4 milyonluk makam aracına biner. Sadi-i Şirazî’nin dediği gibi; Halkın bahçesinden padişah bir elma yerse adamları ağacı kökünden sökerler.”

“Salgın rakamlarını gizlemek, rehavete sebep olur”

Konuşmasında korona virüsü salgınına da temas eden Karamollaoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği kayıp sayısı ile belediyelerin açıkladığı sayılar arasındaki farka işaret etti. Karamollaoğlu, “Birtakım kaygılarla salgın sürecinde şeffaflık göz ardı ediliyorsa bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değil. Milletimizin salgında hem kayıplar hem de vakalar ile ilgili gerçek rakamları bilmek hakkıdır. Rakamları gizleyerek salgına karşı insanımızın psikolojik bir rehavete kapılmasına sebep olmak sürece ciddi zarar verecektir” diye konuştu.

Koronavirüs salgını süreci birçok meslek grubu ve insanımızı mağdur etti.

Hükümetin, salgından ve salgın tedbirlerinden olumsuz etkilenen esnafın, sanayicinin iş yerleri ile ilgili ekonomik tedbirleri ortaya koymak mecburiyetinde olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, “Sormak istiyorum, hiçbir geliri olmayan bu insanlar ne yapacaklar? İktidarın verdiği keyif çayı ile karın doymuyor. İnsanlar geçinemiyor, giderek problem ciddi şekilde büyüyor” dedi.

Maden Yasası

Basın toplantısının sonunda, madencilik kanununda yapılmak istenen değişiklikleri de değerlendiren Karamollaoğlu, “Bu değişikliklere göre; maden şirketleri, ormanı ve tarım arazisini tahrip edebilir. Tarım arazilerinin, ormanların tehdit altında olduğu bir süreç var. Siz bunları ciddi bir şekilde kontrol etmezseniz kendi menfaatini gözetenler etrafı darma duman eder. Madenciliğin gelişmesi Türkiye’nin kalkınmasında temel konudur; ama tarım ve ormanı tahrip ederseniz bunu düzeltmek ileri de mümkün olmayabilir” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA