SİYASET
Giriş Tarihi : 19-11-2020 16:37

Akşener: Bahçeli, yargı reformuna Çakıcı ile ‘dur’ dedi

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesini değerlendirirken, “Bence Sayın Abdülhamit Gül’e dendi ki küçük ortak tarafından, “Haddini bil! Reform meform yapamazsın!” Yani Sayın Kılıçdaroğlu’na tehdit geldi ama adresi adalet reformunu söyleyen Adalet Bakanı ve ona sahip çıkan Sayın Erdoğan’dır” dedi.

Akşener: Bahçeli, yargı reformuna Çakıcı ile ‘dur’ dedi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, beraberindeki heyetle birlikte, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yeniden genel başkan seçilmesini tebrik etmek üzere, Akşener’i partisinin genel merkezinde ziyaret etti.

Görüşmenin ardından iki lider, ortak basın toplantısı düzenlediler ve muhabirlerin sorularını cevapladılar.

Akşener: Temel Bey, genç nesle örnek olan bir denge insanıdır

Meral Akşener, ziyareti şöyle değerlendirdi:

“Türk siyasetinin en önemli duayen isimlerinden Sayın Genel Başkanımızı ve arkadaşlarını partimizde ağırlamak, bizim için hem onur, hem şereftir. Nezaketleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Temel Bey, Türkiye’nin genç nesle örnek olan bir denge insanı. Dolayısıyla şu anda kendilerini ağırlıyor olmaktan büyük memnuniyet duydum. Türkiye’ye dair, ülkemize dair, dünyaya dair görüş alışverişinde ayrıca bulunduk. Arkadaşlarının ve kendisinin değerlendirmelerinden ben ve arkadaşlarım çok istifade ettik.”

Karamollaoğlu: Çok paralel düşüncelerimiz var

Temel Karamollaoğlu da, ziyaretin sebebi ve görüşme hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Bu, bizim üzerimize bir vecibe idi. Kongreden sonra biraz zaman geçti, tebrik etmek, bundan sonraki çalışma döneminde başarılar dilemek için arkadaşlarımızla beraber Sayın Akşener’i ziyaret ettik. Bu bizim için bir vecibe idi. Kendisinin gösterdiği kadirşinaslık ve ev sahipliğine de, kullandığı ifadelerine de çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar.

Tabii ta eski koalisyondan beri birlikteliğimiz olduğu için ayrı bir dostluğumuz da var demek gerekir diye düşünüyorum. Birçok konuda aslında Türkiye’yi ilgilendiren konuların tamamına yakınında çok paralel düşüncelerimiz var.

“Türkiye’de adeta yoğun bakıma alınmış durumda”

Ülkemizin zor bir dönemden geçtiğini hepimiz görüyoruz. Özellikle ekonomide son faiz artışlarıyla karşı karşıya kaldığımız durum, sadece bizim bir fotoğrafımız mânâsına geliyor. Yani faizleri yükseltmek, bugünkü şartlarda gerekli de, bu bütün dünyada faizler sıfır civarındayken Türkiye’de bu noktaya çıkması, konunun vahametini göstermesi bakımından çok önemli. Adeta yoğun bakıma alındı Türkiye. Nasıl ki Corona virüsünde belli bir noktaya geldikten sonra hastalar yoğun bakıma alınıyorsa, Türkiye’de adeta yoğun bakıma alınmış durumda. Buradan kurtulması bugünkü iktidarın aldığı tedbirlerle pek mümkün gözükmüyor. Çünkü yoğun bakım şartları özellik gerektiriyor. Ekonominin buradan kurtulması da çok ciddi tedbirlerin alınmasına bağlı; ama ne yazık ki, yaklaşımda faiz artışının dışında herhangi bir adımla da karşı karşıya değiliz. Sayın Cumhurbaşkanının son dönemlerde adalete önem verdiğini, kalkınmak için yeni bir hamle başlatacağını söylemesi, ifade olarak güzel; ama yine tatminkâr değil; çünkü bu şartlarda eski tas eski hamamken her şeyin güzel olacağını ifade etmek, sadece bir “iyi günler temennisi”nden ibaret kalır; daha da ileriye gitmez kanaatindeyim.

Bundan dolayı da bu yakınlığımız inşallah birlikte daha uzun zaman devam edecek. Hadiseler geliştikçe, bu konuları birlikte mütalâa edebilmek için zaman zaman bizler de arkadaşlarımız da ümit ediyorum ki bir araya gelecekler. Formüllerin üzerinde çalışılacak. Ben, bugün göstermiş oldukları bu kadirşinaslıktan, ev sahipliğinden dolayı, kullandıkları ifadelerden dolayı da kendisine teşekkür ediyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Türk siyasetinde çok önemli bir adım atıyor Sayın Akşener. Öellikle vatandaşın nabzını tutması, onların dileklerini, temennilerini sıkıntılarını kamuoyuyla paylaşması, herhalde çok önemli. Bunun için de birtakım tacizlere de maruz kalıyordur. Onu da bugünkü şartlarda anlayışla karşılıyorum. Onların hepsi telâfi edilecektir diye düşünüyorum. Tekrar teşekkürü bir vazife biliyorum.”

Akşener: Bahçeli, yargı reformuna Çakıcı ile ‘dur’ dedi

Akşener ve karamollaoğlu daha sonra muhabirlerin sorularını cevapladılar.

Akşener Alaattin çakıcı’nın Kemal kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesine dair bir soru üzerine şu değerlendirmede bulundu:

“Biraz evvel savcılığın Cumhuriyet Halk Partisi’nin müracaatı üzerine soruşturma açtığına dair bir bilgim oldu. Bnu olumlu karşılıyorum; fakat dünden itibaren özellikle takip ettiğim bir şey oldu; Sayın Cumhurbaşkanının ve Sayın İçişleri Bakanının ve de Adalet Bakanının bu tavra karşı herhangi bir söylemi, tutumu olacak mı diye. Şu ana kadar herhangi bir cümle, kelime, harf duymadık. Bunu bir noktaya getirelim.

 Ana muhalefet partisinin genel başkanının bu manâda tehdit edilmesi ve Türkiye’yi yönetenlerin de kulağının üstüne yatması, çok manidardır; ama bu beyefendilere hatırlatmak isterim ki, siyasetçi, siyasetçinin dostu olmak durumundadır. Dün kendilerinin yaşadığı pek çok konuda siyasetçiler, siyasetçinin yanında durmuştur. Bunu millî iradeye karşı yapılmış bir tehdit olarak görmekte olduğumu ifade etmek isterim; ama asıl benim dikkatimi çeken başka bir durum var, o da şudur:

Biz tüm siyasetçiler, ben kendisine ‘abi’ diye hitap ederim, Tamel Bey de dahil hepimiz, çeşitli dönemlerde tehdit aldık. Benim evim basıldı, Sayın Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı. Bunlar hep oldu; ama bugüne kadar hiçbir siyasetçi, öyle bir tehdidin yanında durmadı. Asıl bakılması gereken yer, burası. İki, Sayın Abdülhamit Gül, uzun bir adalet reformundan hukukun üstünlüğünden bahseden ve adaletin tam ve kâmil tesis edileceğine dair bir reformdan bahsetti. Sayın Cumhurbaşkanı da, Sayın Erdoğan da adalet bakanının bu sözlerini, bu reform konusunu desteklediğini ifade etti. Sonra ne oldu? Sonra tehdit geldi. Sonra tehdide bir küçük ortağın tavrı ortaya geldi. O tehdide sahip çıkıldı. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu’nu da bir tehdit söz konusudur. Çok ayıptır, çirkindir, bunları bir kenara koyduktan sonra, bence Sayın Abdülhamit Gül’e dendi ki küçük ortak tarafından, “Haddini bil! Reform meform yapamazsın!” Yani Sayın Kılıçdaroğlu’na tehdit geldi ama adresi adalet reformunu söyleyen Adalet Bakanı ve ona sahip çıkan Sayın Erdoğan’dır. Bugüne kadar siyasi tarihimizde böyle bir tehdidin, tekrar söyleyeyim, hep tehdit olmuştur siyasetçilere; ama böyle bir tehdide sahip çıkan, bunun yanında duran siyasi cenahtan ilk ve tek bir tavır ve tutum olmuştur. Bunun da vatandaşımızın milletimizin dikkatine sunmak isterim.”

Karamollaoğlu: Hukuku ihlâl edenlere ne yapacaksınız?

Temel Karamollaoğlu da Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’nu tehdidini şöyle değerlendirdi:

“Sayın Akşener’in sözlerine aynen katılıyorum. Tabii burada her şeye rağmen Sayın Cumhurbaşkanının soruşturma başlatacağını söylemesi önemli bir adım. Bunu es geçmememiz icap eder diye düşünüyorum.

Arka planını anlattılar. Hemen hemen bu herkes tarafından görülüp kabul ediliyor. Yalnız bir noktayı belirtmekte fayda görüyorum:

Adaletten bahsedilirken, adalet kanunlarla ortaya çıkmaz. Adalet, bir yaklaşım, zihniyet işidir. “Adaleti ben tesis edeceğim” dediğiniz zaman, yapılması icap eden, adaleti ihlâl edenler olursa onlara ne yapılacak? Orada karar vermeye gelir iş. Onun için “Adaleti ben kanunlarla kuracağım”, yok. Siz, buna niyetliyseniz, yapmanız icap eden, adaleti ihlâl edenler olduğu zaman ne yapacaksınız? Bunu da bir misalle hemen tamamlayayım: Siz, “Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir kararı ben tanımam” diyen, bunu diyerek de anayasayı çiğneyen bir hakimi terfi ettirirseniz, sizin söylediklerinizin hiçbir manâsı kalmaz. Adaleti yok sayanlar cezalandırılmadığı müddetçe adalet tesis edilemez. Bunu hepimizin bilmesi icap eder. Onun için “adalet reformu” dediğiniz zaman, kanunları çıkarmak gayet kolay, “Adil olacağız” demek kolay; ama birisi adaleti çiğnediği zaman, sizden de olsa onun hakkında işlem yapabiliyorsanız, işte o zaman “Türkiye’de Adalet vardır” denir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA