GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-11-2020 23:21   Güncelleme : 19-11-2020 23:35

“Kavala’nın tahliye edilmesi lâzım; Demirtaş da tahliye olabilir”

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, Osman Kavala hakkındaki iddianameyi okuduğunu belirterek, “Unun halen tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lâzım” dedi. Arınç, Selâhattin Demirtaş’ın tutukluluğu konusunda da “Ben başbakan Yardımcısıyken de ‘Çözüm Süreci’ içerisinde bazılarının tahliyesi sağlanmıştı. Yani bunun da tahliyesi olabilir. Yargıçlar, mahkemeler, savcılar, özgürlükçü düşünsünler” diye konuştu.

“Kavala’nın tahliye edilmesi lâzım; Demirtaş da tahliye olabilir”

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, Habertürk’te yayınlanan ve Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu “Nedir Ne Değildir?” programında, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Programa “Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi” sıfatıyla değil, “Eski TBMM Başkanı” sıfatıyla katıldığını belirten Arınç, programa gelmeden önce, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile görüşerek, yargı reformu konusunda bilgi aldığını kaydetti.

Bülent Arınç’ın sözlerinden bazı bölümler şöyle:

Selâhattin Demirtaş’ın durumu

“Selahattin Demirtaş’ı tanımak için, onun yazdığı çok güzel bir hikâye kitabı var; “Devran” isminde. Ne olur, onu alın, bir okuyun. Ben, bu korona süreci içinde bunu okudum. Bu kitabı okuduktan sonra siz, Demirtaş hakkındaki kanaatinizi belki değiştirmeyeceksiniz; ama Kürtlerin yaşadığı travma üzerinde kafanızda çok şeyler değişecek. Bu ülkenin mazlumlarından birileri de Kürtlerdir, Kürt kardeşlerimizdir, vatandaşlarımızdır.

Ben başbakan Yardımcısıyken de ‘Çözüm Süreci’ içerisinde bazılarının tahliyesi sağlanmıştı. Yani bunun da (Selahattin Demirtaş’ın da) tahliyesi olabilir. Yargıçlar, mahkemeler, savcılar, özgürlükçü düşünsünler. Bugün adalette yapılacak reformun temelinde, yazmasa bile bu vardır. Özgürlükçü düşünmek.

Osman Kavala’nın durumu

Osman Kavala hakkındaki iddialar, yeni iddianame haline geldi; ama adam, 2017’den beri, 3,5 yıldan beri tutuklu. Ben, iddianameyi okudum. Yani onun halen tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lâzım. Okuduklarımdan yola çıkarak bunu söylüyorum. Ben, hakim, savcı değilim; ama Ey Hakim ve Savcılar, ceza hukukunda kimsenin kalbini yarıp bakamazsınız. Zanla, şüpheyle, kıyas yoluyla delil uyduramazsınız.

Allah diyor ki, “Birisine olan düşmanlığınız ve nefretiniz, sizi adaletten ayırmasın.” Diyelim ki bu, Kavala. “Aoouu! Şöyle bir adam!” Adalet ne diyorsa ona bakacağız. Adalet, nasıl tecelli edecek? Yargılamayla. Yargılamada hakim neye bakacak? Eldeki delillere. Bu deliller, ne kadar yeterli? Bu deliller, ne kadar suç unsuru taşıyor? Ona göre karar verecek.

(Osman Kavala, Selahattin Demirtaş) Hiç isimler önemli değil. Ben, âdil yargılama istiyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız da âdil yargılama istiyor, Adalet Bakanımız da âdil yargılama istiyor. Âdil yargılamanın şartları bellidir. Daha 2 sene evvel Yargı Etiği Bildirgesi yayınladı Sayın Adalet Bakanımız.

KHK’lıların durumu

Benim şahsen arzum odur ki, KHK’lıların mağduriyetini gidermek için en azından mikro planda, bu beraat edenlerin, takipsizlik kararı alanların işlerine dönebilmesi, iade-i itibarlarının yapılabilmesi.

“Cumhurbaşkanına hakaret” davaları

“Cumhurbaşkanına hakaret”, bizde çokça işlenen bir suç oldu. 65 bin civarında, yanlış hatırlamıyorsam. Bu, çok olağan bir şey değil. Sayın Erdoğan’ın hem AK Parti Genel Başkanı, hem Cumhurbaşkanı sıfatı var. Hakimler, hakareti değerlendirirken, “Acaba hangi sıfatını düşünerek yaptı?” Buna uygun bir yargılama yapılmalı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA