SİYASET
Giriş Tarihi : 20-11-2020 22:00

Babacan: Ülkücüler rahatsız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden organize suç örgütü liderine destek vermesinin, ülkücü camiayı rahatsız ettiğini söyledi. Babacan, “Bugün Türkiye'de ülkücü camia, suç örgütleriyle birlikte anlamak istemiyor. Biliyorum ki onlar çok rahatsız. Yani böyle mafya ile ülkücü camianın bir arada anılması, onları çok rahatsız ediyor” dedi.

Babacan: Ülkücüler rahatsız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de yayınlanan “20. Saat” programına konuk olarak, Gazeteci Özlem Gürses’in sorularını cevapladı.

Hükümet temsilcilerinin “ekonomi ve yargı reformu” vaatlerinin hayata geçirilip geçirilmeyeceğini takip etmek gerektiğini belirten Babacan, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu açıkça tehdit etmesinin suç olduğunu ve savcıların talimat beklemeden harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Ali Babacan, şunları söyledi:

“Daha önce bir suç örgütünün liderliğini yapmış bir insan, ana muhalefet partisinin liderine tehdit ifade eden bir mektup gönderiyor, ya da açıklamalarda bulunuyor. İktidarın ortağı da buna destek veriyor. (Mesajın kime yönelik olduğuna dair bir soruya karşılık) Ne olursa olsun, eğer yargı bağımsızsa, yani gerçekten şu son “reform” ifadeleri ya da “Artık biz hatamızı anladık. Artık kendimizi değiştireceğiz, adamlarımızı değiştireceğiz” diyorlarsa, meselâ bu durumda savcıların hemen harekete geçmesi lâzım. Bizim hukukçu arkadaşlarımız konuyu inceledi. Burada açık bir suç işleniyor. Kamuoyuna açık bir tehdit var. Bu tehdidin bir cezası var. Savcıların hemen harekete geçmesi lâzım. Savcıların kimseden bir sinyal beklememesi lâzım ve gereğinin de hemen yapılması lâzım. Hukuk devletinde böyle bir şey düşünülemez.

Üstelik şu da üzücü ki, hükümetinin küçük ortağı, o suç örgütünün liderini desteklerkenki yaptığı açıklamalarda, ülkücü camiayı da rencide edici ifadeler kullanıyor. Yani bugün Türkiye'de ülkücü camia, suç örgütleriyle birlikte anlamak istemiyor. Kimse kusura bakmasın. Bizim de kurucularımız içerisinde (ülkücüler) var. Bizim teşkilatlarımızda da var. Biz, Türkiye'deki bütün renkleri kuşatan bir siyasî partiyiz. Hayatı boyunca Cumhuriyet Halk Partisi'nden başka bir partiye oy vermemiş insanlar da var, ülkücü camia kökenli insanlar da var, liberaller de var, muhafazakârlar da var. Türkiye'nin bütün renkleri, bizim parti çatımız altında var ve biliyorum ki onlar (ülkücüler) çok rahatsız. Yani böyle mafya ile ülkücü camianın bir arada anılması, aynı mektupta böyle bir suç örgütüyle ilişkilendirilerek iktidarın küçük ortağı tarafından destek verilmesi, onları çok rahatsız ediyor.”

“MHP, iktidarın kârına ortak oluyor ama zararına ortak olmuyor”

İktidarın küçük ortağı olan MHP’nin, kâra ortak olmak ama zarara ortak olmamak şeklinde bir strateji izlediğine de işaret eden Babacan, bu konuda da şunları söyledi:

“Küçük ortağın, dikkat ederseniz, baştan beri bir stratejisi var: Kâra ortak ama zarara ortak değil. Yani devlet gücünü kullanmanın her türlü menfaatinden, çıkarından istifade ediyor ama başarısızlıklara ortak değil. Başarısızlık olduğu zaman hemen mesafeyi koyuyor. Yoksa askıda ekmek gibi bir proje başlatırlar mı? “Askıda ekmek” ne demek? Yani “vatandaş ekmek parasına muhtaç kaldı”. Dolayısıyla, “Ben, onun için artık bu projeyi başlatıyorum” demek. Peki, vatandaşı ekmek parasına muhtaç eden kim? Yani iktidarın küçük ortağı kendisini kenarda tutuyor. Büyük ortağı suçlamanın bir projesi bu.

“MHP’nin hükümette neden bir tane bile bakanı yok?”

Dikkat edin, küçük ortak, bir tane bakan ismi vermedi bugüne kadar. Küçük ortaktan bir tane bakan ismi yok. Halbuki ittifaksınız, koalisyonsunuz, değil mi? Niye bir tanem MHP'li bakan yok şu anki hükümette? Bunu kimse sorgulamıyor. Bu nasıl ortaklık? Türkiye'nin çöküşüne, şu andaki kötü yönetimin ağır sonuçlarına ortak olmayacaklar, ileride kendilerini korumak için. Türkiye çökerken ve mevcut iktidarı da aşağı çekerken, o tabloda kenarda durmak istiyorlar; ama bunu başaramayacaklar; çünkü sürekli hatırlatacağız kendilerine. Siz ortaksınız diyeceğiz. Burada sizin sorumluluğunuz var, kaçamazsınız diyeceğiz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA