SİYASET
Giriş Tarihi : 20-11-2020 23:57   Güncelleme : 21-11-2020 04:49

Arıkan: Saadet, hep haklı çıkmaktan bıkmış vaziyette

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arıkan, eski TBMM Başkanı Arınç’ın ve Adalet Bakanı Gül’ün adaleti vurgulayan sözlerinden memnuniyet duyduklarını ancak 18 yıllık vaatleri göz önüne aldıklarında bu vaatlerin hayata geçirilmesi konusunda pek de iyimser olamadıklarını ifade etti. Arıkan, “Keşke iktidar partisi haklı çıksa; ama son yıllarda muhalefet partileri, özellikle Saadet Partisi, haklı çıkmaktan bıkmış vaziyette” diye konuştu.

Arıkan: Saadet, hep haklı çıkmaktan bıkmış vaziyette

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, TV5’de yayınlanan “Ters Açı” programında, Yunus Emre İşçi’nin sorularını cevapladı.

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın yargı reformu konusundaki açıklamalarını nasıl değerlendirdiği sorulan Mahmut Arıkan, Arınç’ın açıklamalarından memnuniyet duyduğunu ancak 18 yıldır vaatte bulunan iktidarın, bu konuda umut vermediğini ifade etti.

Arıkan, bu tür açıklamaların, bütün gazetecilere ve yayın kuruluşlarına açık bir ortamda yapılmasının daha önemli olacağını dile getiren Arıkan, 14. Yüzyılda yaşamış olan meşhur tarihçi, sosyolog, filozof, siyaset ve devlet adamı İbn Haldun’un, “Mukaddime” isimli eserinde, bir devletin çöküşünün sebeplerini 8 maddede sıraladığını hatırlattı.

Bu sebeplerin, üretimin azalıp tüketimin artması, vergilerin yükselmesi, liyakatsizliğin, adaletsizliğin, kibir ve gösterişin yaygınlaşması, dayanışmanın ortadan kalkması, göçün hızlanması şeklinde sıralandığına işaret eden Arıkan, bu maddelerden adaletsizliğin, diğer sebepleri de doğurduğunu ifade etti.

Arıkan, “Birkaç hafta önce adalet mefhumunu sürekli dile getiren muhalefet partileri sanki 18 yıldır memleketi yönetiyormuş pozisyonuna getirildi, son birkaç hafta içerisinde ve 18 yıl boyunca bu memleketin yönetiminde hiçbir söz hakkı bulunmayan bir partiymiş gibi davranan iktidar, adaletten bahsetmeye başladı, özgürlükten bahsetmeye başladı, demokrasiden bahsetmeye başladı. Hakikaten enteresan bir dönem yaşıyoruz” diye konuştu.

İktidarın övündüğü adalet saraylarının, içinde adalet olmadığı müddetçe hiçbir anlam ifade etmeyeceğini söyleyen Arıkan, haksızlığa uğrayan insanlarda, adliyelerde haklarına kavuşacakları inancının çok çok azaldığını, anketlere göre adalete güvenin %20 seviyesine düştüğünü dile getirdi.

Arıkan, “Siyaset kurumu maalesef hukukun üzerine tüm gücüyle abanmış vaziyette. Mahkemelerde haklı çıkmak için haklı olmanın yetmediği günler ile karşı karşıyayız. Siyaset alanının etkin aktörleri, muhalif olmayı maalesef, altını çizerek bunu ifade ediyorum, “hain” olmakla eşdeğer görmekteler” dedi. Arıkan, iktidarın bu söylemlerinden memnuniyet duyduklarını ve samimi olmalarını temenni ettiklerini söyledi.

“Samimiyetlerine inanmak istiyorum”

Arıkan, “Ancak bizi ümitsizliğe sevk eden kısım şurası: Defalarca, 18 yıl boyunca bu tarz çıkışlar yapılmasına rağmen arkasının gelmemesi ile alâkalı ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Daha bir ay önce, çok uzun bir süre değil, Sayın Cumhurbaşkanımız, ekonomimizin pik yaptığından bahsetmişti. Bugün ise çok daha taze bir haber, “acı reçete”den bahsedildi. Çok zor bir sürece girmemiz gerektiğinden bahsedildi; çok ciddi fedakârlık yapmamız gerektiğinden bahsedildi. Sayın Arınç'ın, Sayın Adalet Bakanının cümleleri olumlu cümlelerdir; ama eyleme dönüşmesi noktasından çok iyimser değiliz. Bu konuda yanılmayı çok çok istiyorum. Keşke ülkenin menfaatlerine olan eleştirilerimizi noktasında iktidar partisi haklı çıksa, muhalefet partileri haksız çıksa. Bütün muhalefet partilerinin ortak temennisidir; ama son yıllarda özellikle Saadet Partisi, haklı çıkmaktan bıkmış vaziyette. 18 yıldır hangi konuda eleştiri getirmiş isek, hangi konuda bir eksikliğe işaret etmiş isek, o noktada İlk anda iktidar tarafından çok ağır eleştirilere uğramamıza rağmen, uzun vadede haklılığımız birçok defa ortaya çıkmış vaziyette. Ben, samimiyetlerine inanmak istiyorum, hükümet partisinin sayın yetkililerinin. İnşallah bu ifadelerinde başarıya ulaşma noktasında doğru hamleleri yapar. Malûmunuz, 18 yıl önce bu iktidar partisi, iktidara geldiğinde “ortak akıl”dan bahsetmişti, istişareden bahsetmişti, kararların muhalefet ile beraber alınacağından bahsetmişti; ama geldiğimiz nokta itibarıyla birkaç kişiden oluşan istişare heyeti ile kararlar alınıp yanlış yerlere gittiğimize üzülerek şahitlik etmekteyiz” diye konuştu.

“Tasarruf tedbirlerini hiçbir şekilde ağızlarına almıyorlar”

İktidarın, 18 yıldır iktidarda olan bir parti gibi değil de iktidar adayı bir muhalefet partisi gibi vaatlerde bulunduğunu ifade eden Arıkan, “ ‘Reform yapacağız’ diyorlar, ‘özgürlükleri artıracağız’ diyorlar, ‘faizi düşüreceğiz’ diyorlar, ‘enflasyonu düşüreceğiz’ diyorlar, ‘kur artışına engel olacağız’ diyorlar; ama söylemedikleri tek bir şey var: Tasarruf tedbirlerini hiçbir şekilde ağızlarına almıyorlar. Yani bugün ülkemizdeki en önemli ekonomik krizlerden bir tanesinin israf olduğu kanaatindeyim. Lükse, şatafata ciddi anlamda bir bütçe ayrılıyor. Oradan da ‘itibardan tasarruf olmaz’ başlığı altında hiçbir şekilde tedbir alınmıyor” diye konuştu.

“Arınç’ı değerlendirmek için Erdoğan’ı bekliyorlar”

Arıkan, birçok AK Parti’linin, Bülent Arınç’ın ifadelerinden memnuniyet duymasına rağmen, bir değerlendirme yapmak için beklediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki düşüncelerini öğrendikten sonra ona göre saf tutmak, ona göre tweet atmak için beklediklerine şahitlik ettiklerini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA