SİYASET
Giriş Tarihi : 21-11-2020 13:34

Babacan: Bu ülke, mafya babalarıyla, suç örgütleriyle yönetilemez!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Bu ülke, mafya babaları ile, suç örgütleriyle yönetilemez! Yerlilik ve millilik, suç örgütü yöneticilerine destek vermek midir? Gerçek milliyetçilik, bu ülkedeki herkesin hukuki güvenliğinin sağlanmasıdır” dedi.

Babacan: Bu ülke, mafya babalarıyla, suç örgütleriyle yönetilemez!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kastamonu 1. Olağan İl Kongresi’nde konuştu.

Ali Babacan, şunları söyledi:

“Bu ülke, cumhuriyet tarihi boyunca adeta dönem dönem kısır döngüler yaşadı. Üste çıkanın altta kalanı ezdiği, ezilenlerin de bir gün üste çıkıp ötekileri ezmeye çalıştığı dönemler yaşadık bu ülkede, maalesef.

Biliyorsunuz, şu anda iktidarda olan parti, bundan 18 yıl önce altta kalanlar adına yola koyularak geniş bir toplum desteğini aldı. Peki, geniş toplum kesiminin gerçekte istediği Türkiye, acaba bugünkü Türkiye miydi? Bugünkü Türkiye’nin hayalini mi kuruyordu? O gün, 2002’de şu andaki partiyi destekleyenler, mafyanın, çetelerin, suç örgütlerinin ulu orta tehditler savurduğu bir ülkemiydi o destek verenler?

“Açıkça suç işleyen birine arka çıktı”

Bakın daha birkaç gün önce küçük ortağın talebi ile cezaevinden çıkması sağlanan bir suç örgütü yöneticisi, bir siyasetçiye hedef aldı. Suçluluğu mahkemelerce sabit bulunmuş bir suç örgütü yöneticisi, bir siyasetçiyi açıkça tehdit etti, çok ağır hakaretlerde bulundu. Ardından ne oldu? Her konuda hemen anında açıklama yapan cumhurbaşkanından bir ses duyamadık şu ana kadar. Duyamadık, çünkü iktidarın küçük ortağı hızlı bir şekilde bu suç örgütünün yöneticisine sahip çıktı. Açıkça suç işleyen birine arka çıktı. Hakkı, hukuku, adaleti unuttuklarını biliyorduk da, böyle apaçık şekilde suçtan yana, suçludan yana tavır alacaklarını gerçekten tahmin etmemiştik. Bu ülke, mafya babaları ile, suç örgütleriyle yönetilemez. Çok açık söylüyoruz; meşru siyasî yollarla, halkın oylarıyla seçilmiş kişilerin tehdit edilmelerine, hele hele böyle suç örgütü yöneticileri tarafından tehdit edilmelerine göz yummayacağız. Biz, kime, hangi partiye, hangi fikre yönelmiş olursa olsun hiç fark etmez, siyaseti hedefleyen gayrimeşru müdahalelerin her zaman karşısında olacağız.

“İttifak bozulur kaygısıyla sesini çıkarmıyor”

Çok değil, bundan daha 7 sene evvel bugünkü Cumhurbaşkanı, ‘Çeteler dönemi, mafya dönemi bitmiştir’ demişti. Hatırlıyorsunuz, tabii o günlerde daha hâlâ sağduyulu arkadaşlar sistemde, yönetimde vardı; ama ne oldu? Bugün illegal yapıların suça konu sözlerine kendisi tek kelime edemiyor. Niye edemiyor? Şöyle bir düşünün; her konuda açıklama yapıyor, yarın da buraya Kastamonu’ya gelecekmiş. Dinleyeceğiz bakalım o konuda bir açıklaması olacak mı, olmayacak mı? İttifak bozulur kaygısıyla ortağının suça sahip çıkmasına sesini çıkarmıyor Sayın Cumhurbaşkanı. İllegal yapıların siyaseti dizayn etme çabalarına biz müsaade etmeyiz, edemeyiz. DEVA Partisi olarak bir kez daha sesleniyoruz; ‘Korkma Türkiye!’ diyoruz.

“Türkiye, illegal yapılardan büyüktür”

‘Suç örgütlerinden, illegal yapılardan, Türkiye’mizi 90’lı yıllara döndürmek isteyen bu karanlıktan korkma Türkiye!’ diyoruz. Bu ülke, tüm bu illegal yapılardan da illegal yapıların arkasına saklanan siyasetçilerden de büyüktür, unutmasınlar. Bir de bu kişiler, ‘yerli ve milli’ söyleminin arkasına sığınıyorlar, düşünün. Yerlilik, millilik bu mudur? Yerlilik, millilik, suç örgütü yöneticilerine destek vermek midir? Onların insanları apaçık tehdit etmesine göz yummak mıdır? Bu mudur?

“Gerçek milliyetçilik, herkesin hukukî güvenliğinin sağlanmasıdır”

Biz, onların bu dar, içe kapalı, toplumu ayrıştıran, kendi içinde kutuplaştıran ve belli kesimleri ötekileştiren milliyetçilik tanımını reddediyoruz. Milliyetçilik, rakip siyasi parti liderinin illegal örgütler tarafından tehdit edilmesini alkışlamak değildir. Gerçek milliyetçilik, bu ülkedeki herkesin hukuki güvenliğinin sağlanmasıdır. Gerçek milliyetçilik, bu ülkedeki herkesin haklarını savunmaktır. Gerçek milliyetçilik, her bir vatandaşın kendi hak ve özgürlüklerini doyasıya yaşayabileceği bir ortam oluşturmaktır. Gerçek milliyetçilik, bu ülkede yaşayan herkesin başını dik tutmasını sağlamaktır. Yerli ve milli kılıfının altında her türlü yanlışı, her türlü hatayı yapıyorlar; her türlü hukuksuzluğu bu ülkeye dayatıyorlar. Gerçek milliyetçilik, vatandaşın çocuğunun geleceğinden kaygı duymadan başını yastığa koymasına sağlamaktır. Gerçek milliyetçilik, ulusal çıkar gibi bahanelerle insanların sağlığı ile, canıyla alay etmek değildir. Gerçek milliyetçilik, gençlerin hayallerini çalmak değildir. Maalesef bugün ülkeyi yönetenler, uyguladıkları politikaların başına ‘milli’ gibi, ‘yerli’ gibi sıfatları ekliyor ama yaptıklarının ne milliyetçilikle ne de yerlilikle alâkası yok.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA