SİYASET
Giriş Tarihi : 21-11-2020 15:08

Erdoğan: Geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa’da görüyor geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz” dedi.

Erdoğan: Geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya, Afyonkarahisar, Batman ve Siirt 7. Olağan İl Kongrelerine canlı bağlantıyla katılarak konuşma yaptı.

İçeride ve dışarıda kimseyle kavga etmek, kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemek, kimsenin meşru durumunu bozmak amacında olmadıklarını belirten Erdoğan, “Tam tersine, dostlarımızla ve müttefiklerimiz le daha güçlü işbirliği halinde olmak istiyoruz” dedi.

 Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye verdiği sözleri tutmasını ayrımcılık yapmamasını, en azından Türkiye’ye yönelik alenî düşmanlıklara alet olmamasını beklediklerini ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa’da görüyor geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz. Amerika ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız. Rusya ve İran gibi köklü tarihî münasebetlerimizin bulunduğu ülkeleri asla göz ardı edemeyiz. İslâm âlemi ve Türk dünyasıyla kimi zaman birlikte, kimi zaman ayrı ayrı çok derin ilişkilerimiz var. Dünyadaki bölgesel paktların hemen hepsi ile işbirliğimizi geliştirme arayışındayız. Suriye’den Libya’ya kadar müdahil olduğumuz her yerde toprak bütünlüğü ve siyasî birlik temelinde çözümler için çalışıyoruz. Hiç kimsenin bu fotoğraf içinde Türkiye’yi, tamamı yalan veya yanlış olan argümanlarla itham etmeye, tecrit etmeye, tehdit etmeye hakkı yoktur. Biz, yaptığımız her işte hakkı, hukuku, adaleti, mazlumları ve mağdurları gözeten bir anlayışla hareket ediyoruz. Ülkemize karşı da aynı hakkaniyetli bakışla yaklaşılmasını bekliyoruz. Hiçbir onurlu ülke ve kurumun, Türkiye düşmanlığını hayat gayeleri haline getirmiş lobilerin ve terör örgütlerinin elinde oyuncak haline dönüşmeyi kabul etmeyeceğine inanıyoruz. Demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, adaleti, ekonomik kalkınmayı, birileri istediği veya dayattığı için değil, kendi halkımız bunlara lâyık olduğu için savunuyor ve hayata geçiriyoruz. Kendi vaz ettikleri değerleri kendileri çiğneyenlerin, aynı konularda ülkemizi eleştirmenlerinden ve işi yaptırım noktasına kadar götürmelerinden üzüntü duyuyoruz. Hiçbir ülke ve kurumla aramızda siyasetle, diplomasiyle, diyalogla çözülemeyecek sorunumuz olmadığını düşünüyoruz. Bu kanalları hep açık tuttuk, tutmayı da sürdüreceğiz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA