SİYASET
Giriş Tarihi : 22-11-2020 21:46   Güncelleme : 22-11-2020 21:56

Karamollaoğlu: Ana çizgiden sapan hiçbir söylemimiz olmadı

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, kimilerinin parti söylemlerini sanki ‘ana çizgiden sapma’ gibi tarif etmeye çalıştıklarını belirterek, “Hayır; biz, Allah rahmet eylesin, Erbakan Hocamızın bize çizdiği istikamet üzere politikalarımızı devam ettiriyoruz. Farklılığımız ne? Söylemlerimizi Erbakan Hocamızın koyduğu mefhumların altını doldurarak yapıyoruz” dedi.

Karamollaoğlu: Ana çizgiden sapan hiçbir söylemimiz olmadı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TV5 ve Kanal 42’de ortak yayınlanan “Gündem Özel” programında, güncel siyasî konulara dair soruları cevaplayarak değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu, İstanbul İl Başkanlığı’ndaki görev değişikliğine dair bir soru üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Abdullah Sevim de aynı yöntemle göreve gelmişti”

“Siyasette bazı ufak tefek çekişmeler olabiliyor. Tabii Sayın Abdullah Sevim Bey kardeşimiz, bizim geçen dönem gene İstanbul İl Başkanlığımıza yaptı. Aynı zamanda Genel İdare Kurulu Üyesidir. Bugün uyguladığımız metot, kendisi il başkanı olurken de uygulanan metodun aynısıdır. O zaman da kendisine yetki verilmişti, aynı şekilde. Çünkü Siyasi Partiler Kanununda genel merkeze birtakım yetkiler verilmiştir. Bu yetkiler, iller tarafından da kullanılır. Yani meselâ il başkanlarımız, bizim genel merkezden onay alarak ilçe kongrelerinden önce ilçe başkanlarını değiştirirler, bir hazırlık yapılsın diye. Bizde İstanbul’da böyle bir değişikliğin yapılmasının faydalı olacağı, yani bir imaj değişikliğine ihtiyaç vardır kanaati doğdu; ama Abdullah Sevim Bey kardeşimiz bizi biraz şaşırttı, üzdü. Yani şu doğru değil; sosyal medya bugün çok rahat kullanılıyor. Sosyal medyada doğru ile yanlış karıştırılabiliyor. Yani teşkilatlar nezdinde zihin karışıklığına sebep olabilecek olan birtakım konuların sosyal medya yoluyla bütün millete duyurulması kimseye fayda sağlamaz. Yani nihayet siyasi partiler olarak tabii bir aileden farklıyız; ama siz, aile içinde ufak tefek tartışma çıktığı takdirde bunu sosyal medyada ‘Hadi bakalım, gelin görüşelim’ der misiniz? Olmaz. Afişe etmek doğru olmaz. Bunun için genel merkez yetkilidir.

Her şeye rağmen ben, şunu tekrar söylüyorum: Abdullah Sevim Bey kardeşimiz, bizim bir kardeşimizdir. Kendisinin bazı fikirleri olabilir; ama bugün alınan bir kararla kendisine uygulanan metot, geçmişte neyse bugün aynısı uygulanıyor. Ha, kendisinin bazı fikirleri, düşünceleri olabilir. Bu fikir ve düşünceleri bugün kongre esnasında sadece gündeme getirip, bundan dolayı bir şey yapıyoruz demesini ben pek şık bulmuyorum, onu ifade edeyim; ama bu süreç yürüyecek. Bu süreçte ben, zaman içinde kendisinin de diğer arkadaşlarımızın da makul bir noktaya geleceğini ümit ediyorum.

İç sıkıntıları çok yaşayan bir partiyiz. Geçmişte yaşadık biz bunları. Bir defa daha böyle bir sıkıntının bu şekilde yaşanmamasını ben temenni ederim. Bunu ben Sayın Abdullah Sevim’in de idrak edeceğini düşünüyorum.

“Ana çizgiden sapan hiçbir söylemimiz olmadı”

İstanbul teşkilatımız, aslında canlı bir teşkilat. Türkiye’mizde de ayrı bir hava meydana geldi. Bazıları, bunu sanki bir değişiklik, ‘ana çizgiden sapma’ gibi tarif etmeye çalışıyorlar. Hayır; biz, tekrar tekrar söylüyoruz biz, Allah rahmet eylesin, Erbakan Hocamızın bize çizdiği istikamet üzere politikalarımızı devam ettiriyoruz. Farklılığımız ne? Söylemlerimizi Erbakan Hocamızın koyduğu mefhumların altını doldurarak yapıyoruz. Her zaman söyledik biz, Hakkı hâkim kılmak için siyaset yapan bir siyasi kuruluşuz. Bunu yaparken, ‘önce ahlâk ve maneviyat’ diyoruz. Ahlâkî ve manevî değerlerimizi önemsediğimizi… Arkasından ‘kalkınma’ diyoruz. Ülkemizin güçlü bir hale gelmesini… Sonra siyasette, dış politikada farklı bir dış politikayı, gerçekçi bir dış politikayı izlememiz icap ettiğine vurgu yapıyoruz. Bizim, bunun dışında bir söylememiz hiçbir zaman olmadı. Biz, bugün ‘adalet’ diyorsak, adalet mülkün temelidir. Hak, adalet demektir aynı zamanda. ‘Şeffaflık’ diyorsak, ‘denetlenebilirlik’ diyorsak, yolsuzluklardan uzaklaşma diyorsak…

“Millî Görüş, ilk koalisyonunu Ecevit’le yapmıştı”

Ha, ‘Efendim işte falancalarla bir araya gelmek…’ Bunlar, Erbakan Hocamızın, Allah rahmet eylesin, hayattayken bize örneklerini sunduğu kuruluşlardır. Biz, ilk koalisyonun Ecevit ile yaptık ve Ecevit o zaman çıkıp, ‘Biz, tarihî bir yanılgı içindeymişiz. Bu arkadaşlarla çalışılmaz zannediyorduk; ama çalışılırmış diye gördük.’ Bu çok önemli bir şey. Bizi o zaman itham edenler oldu. ‘Vay canına ya! Bunlar karpuza benziyormuş; dışı yeşil, içi kırmızı’ gibi… Yok ya, yani bizim yolumuz belli, istikametimiz belli. Hiçbir zaman bu istikametten sapmadık.

Daha sonra Demirel’le hükümetlerimiz oldu. En son Tansu Çiller ile hükümet kurduk; Başbakan oldu Erbakan Hocamız; ama kendi hayattayken AK Parti bizden koptu. Daha kendisi yaşarken koptu. Arkasından gene Hocamız bizim aramızdayken Has Parti koptu, gitti öbür tarafa. Yani ‘Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğiz’ derken, tam söylediğini zıttını yaptı.

“Birlik ve beraberliğimizi sağlamalıyız”

Şimdi ayrı bir çıkışın bize faydası olmaz; ama ben şunu görüyorum yalnız; toplum nezdinde bizim ortaya koyduğumuz fikirler, yani Milli Görüş’ün daha net anlaşılmasına vesile olacak fikirler, kabul görüyor. Elhamdülillah, bundan dolayı da Cenâb-ı Hakk’a şükrediyoruz. İçimizde birlik ve beraberliğimizi sağlamak da bundan sonraki çalışmalarımızda verimliliğinin artması için önemli. Buna da vurgu yapmayı görev biliyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
tasova 2 ay önce
Nekadar sacma bir olay!

Kapitalist sistemde TRnin sorunu icin iki secenek var
1. Uretim
2. Faiiz artisi

Bunun disinda baska alternatif yok!

Sen Futbol macini Tennis kurallariyla oynayazsin, oyansan kaybersin!

20 yil betonla goz boyamaya calisirsan bugun uretim olmaz, tek care faiiz artis.
Ekonom okuman gerekmiyor!

Ne sen Babacan ne Davutoglu sende bize hayir gelmez, cunku sen hak davasini savunmuyorsun savunmadin


NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA