SİYASET
Giriş Tarihi : 24-11-2020 11:30   Güncelleme : 25-11-2020 06:02

Kılıçdaroğlu, Mavi Marmara davasından vazgeçildiğini hatırlattı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir Alman fırkateyninin Libya’ya insanî yardım malzemesi taşıyan Türk bayraklı bir ticaret gemisine baskın düzenlemesini kınarken, “Benzer bir olay” olarak nitelendirdiği Mavi Marmara baskınını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, “Bir gece yarısı, Meclis’ten çıkan bir kanunla Türkiye Cumhuriyeti Devleti, açtığı davadan vazgeçti. Acaba AK Parti’li kardeşlerim, bunu biliyorlar mı?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, Mavi Marmara davasından vazgeçildiğini hatırlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu Toplantısında, İrini Harekâtı’nda görev alan bir Alman firkateyninin, Türkiye’den Libya’ya insanî yardım malzemesi taşıyan Türk bayraklı bir ticaret gemisine düzenlediği baskını da değerlendirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Kimse duymasın diye, gece yarısı Meclis’ten geçirdiler”

“Hiç tahmin etmediğimiz bir gelişme oldu. Bizim bir gemimiz, uluslararası sularda durdurularak, usulsüz bir şekilde baskın yapıldı ve arandı. Kaptan dahil. Eller havada. Ne oluyor Allah aşkına, ne oluyor? Benzer bir olay nerede olmuştu? İsrail’le ilgili gidişte olmuştu. Yine uluslararası sularda İsrail askerleri inmişlerdi ve bizim vatandaşlarımızı silahla öldürmüşlerdi. Biz, dava açtık. Hep birlikte karşı çıktık. Ne oldu? Bir gece yarısı, Meclis’ten çıkan bir kanunla Türkiye Cumhuriyeti Devleti, açtığı davadan vazgeçti. Acaba AK Parti’li kardeşlerim, bunu biliyorlar mı? Filistin davasına sahip çıkmak için oraya gidenler, öldürüldüler. Hakları bile verilmedi. Tazminat istendi. İsrail dedi ki, “Ben tazminat vermem” dedi. “Ama bir vakıf gösterirseniz, o vakfa ben bağışta bulunabilirim.” Utançlarından, kimse duymasın diye, bunu gece yarısı Meclis’ten bir kanunla geçirdiler.

“Batının Türkiye’ye çifte standart uyguladığını hepimiz biliyoruz”

Benzer bir olay, şimdi yaşanıyor. Almanya’yı da İtalya’yı da şiddetle kınıyoruz, bizim gemimize uluslararası sularda yaptıkları baskın dolayısıyla. Hükümetten bu konuda çok açık, çok net bir yanıt bekliyoruz. Şunu da ifade edeyim: Evet biz, çağdaşlaşmak, uygarlaşmak istiyoruz; ama batının Türkiye’ye karşı çifte standart uyguladığını hepimiz biliyoruz. Ben, bunu her yerde söyledim. Brüksel’de de söyledim, ‘siz, samimi değilsiniz’ diye. Avrupa Birliği yetkililerine söyledim. Türkiye’ye karşı çifte standart uyguluyorsunuz dedim. En açık örneği Kıbrıs’tır. Referandumdan sonra Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü işleme koymadılar. Hâlâ bekliyor, hâlâ, aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen. Tek dillendiren, Cumhuriyet Halk Partisi idi. Türkiye’de eserler, gürlerler, oraya gittiklerinde de kapı arkasında, esas duruşta ‘talimatınız var mı?’ derler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenler, böyle bir tabloyu, maalesef, sergiliyorlar.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA