SİYASET
Giriş Tarihi : 24-11-2020 12:35   Güncelleme : 25-11-2020 07:57

Kılıçdaroğlu: 3600 ek gösterge sözüne ne oldu?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sayıştay’ın raporuna göre 138 bin 393 öğretmene ihtiyaç olduğunu, buna rağmen yüz binlerce öğretmenin atamasının yapılmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verilmesine rağmen, bu sözün yıllardır tutulmadığını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu: 3600 ek gösterge sözüne ne oldu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle, öğretmenlerin sıkıntılarını dile getirdi.

“18 yıldır bütün çocuklar kobay gibi kullanıldı”

Kılıçdaroğlu, bir milletin en güçlü kaynağının yetişmiş insan gücü olduğunu, bu insanları da öğretmenlerin yetiştirdiğini, bu sebeple de öğretmenlerin, dünyanın bütün saygın ülkelerinde el üstünde tutulduklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanının 7 kere değiştiğini, 7 ayrı “millî eğitim” politikası oluştuğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, AK Partili annelere hitaben, “Senin çocuğunu 18 yıldır denek olarak kullanıyorlar, denek. ‘O olmadı bunu yapalım, o olmadı bunu yapalım…’ 18 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nde bütün çocuklar denek olarak kullanıldı; yani kobay gibi kullanıldı” dedi.

Kılıçdaroğlu, 1924 yılında çıkan 439 numaralı kanunun 19’uncu maddesinde öğretmenlere devlet protokolünde yer verildiğini hatırlattıktan sonra, bugün ise 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerin sıkıntılarının konuşulduğuna dikkat çekti.

Öğretmenlerin kadrolu, ücretli, sözleşmeli şeklinde sınıflandırıldığını, hepsinin aynı işi yapmalarına rağmen hepsinin farklı ücret aldıklarını belirterek, “Bu mudur adalet? Eğitimde de adalet istiyoruz” dedi.

Geçim derdi çeken öğretmenlerin kendilerini çağın şartlarına göre geliştirmelerinin zorlaştığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sözde bir ‘Fatih Projesi’ yapmışlardı. Dünyanın parasını harcadılar. Öğretmenlere ücretsiz bilgisayar vereceklerdi. Vermediler. Nereye gitti para? Hâlâ belli değil” diye konuştu.

“Öğretmenlere, ‘evinizde buzdolabı var mı?’ diye soruyorlar”

Kılıçdaroğlu, internet üzerinden ‘uzaktan eğitim’ yapılan bir dönemde 3 milyon 37 bin öğrencinin internetinin olmadığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, bir öğretmenin, kendisine, “Öğretmenliğin son 10 yılda çok değersizleştirildiğini” söylediğini, bir diğerinin “Bazen kendimizi çok yalnız hissediyoruz” dediğini, bir başka öğretmenin de “Bize, ‘Evinizde buzdolabınız var mı?’ diye soruyorlar” dediğini nakletti. Kılıçdaroğlu, “18’inci yüzyılın ürünü, buzdolabı. “Yahu bize buzdolabını değil, bize ‘Sizin evinizde bilgisayar var mı, internet var mı?’ Bize bunu sorun” diyorlar” dedi.

Atama bekleyen öğretmenler

Sayıştay’ın raporuna göre 138 bin 393 öğretmene ihtiyaç olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, buna rağmen yüz binlerce öğretmenin atamasının yapılmadığını söyledi.

“3600 ek gösterge sözüne ne oldu?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, öğretmenlere, imamlara, polislere 3600 ek gösterge vereceklerini söylediğini ancak yıllar geçmesine rağmen verilmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Emekliliği gelmiş öğretmenler, ‘3600 ek göstergeyi bekliyorlar. 3600 ek gösterge verilsin ki emekli olalım’ diyorlar.  Yüz binin üstünde öğretmen, ek göstergeyi bekliyor. Verin 3600’ü. Söz verdiniz. 138 bin öğretmen açığının üstüne bir 100 bin daha eklenecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, taşımalı eğitime son verilmesi ve köy okullarının açılması gerektiğini söyledi.

CHP’nin eğitim projeleri

İktidar olmaları halinde eğitim alanında yapacaklarını da dile getiren Kılıçdaroğlu, bunları şöyle sıraladı:

Öğretmenler Meslek Kanunu çıkaracağız. Öğretmenleri Devlet Memurları Kanunu’ndan çıkaracağız. Hakimler ve Savcılar için nasıl ayrı bir kanun varsa, öğretmenler için de bağımsız ayrı bir kanun olacak. Öğretmeni, toplumda en saygın konuma getireceğiz.

Hiçbir öğretmen, yoksulluk sınırının altında maaş almayacak.

Eğitim yatırımları için özel yasal düzenleme yapacağız. Millî Eğitim Bütçesinde, Türkiye’nin toplam yatırımının en az yüzde 18’i, Millî Eğitim Bakanlığı’nın yatırımlarına gidecek.

Köy okullarını yeniden açacağız.

Eğitimin tüm bileşenleriyle oluşturulacak bir politikayla eğitim, üretime dönük olacak. Çağdaş olacak eğitim. Bunun ilk basamağı, bütün organize sanayi bölgelerinde 6 yıllık yatılı teknoloji liseleri kuracağız. Öğrencilerin staj yaptıkları yıllarda sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Üniversiteye gitmek isteyenler, izdüşümü üniversitenin sınavına, artı 5 puanla girecek. Bunlara biz, “Çağdaş Köy Enstitüleri” diyoruz.

Her okulun kendi bütçesi olacak. Bu bütçe, Okul Aile Birliği ile birlikte yönetilecek. Okul Aile Birliği, yasal olarak güçlendirilecek. Okul müdürünü dilenci haline getiriyoruz. Niye bir bütçesi olmuyor okulun?

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA