SİYASET
Giriş Tarihi : 25-11-2020 14:05

Karamollaoğlu, atanamayan öğretmenlerin sıkıntılarını dinledi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ataması yapılmayan öğretmenlerle görüntülü bağlantı yoluyla görüşerek, sıkıntılarını ve taleplerini dinledi.

Karamollaoğlu, atanamayan öğretmenlerin sıkıntılarını dinledi

Saadet Partisi Gençlik Kolları tarafından organize edilen ve dijital ortamda gerçekleşen buluşmada, ataması yapılmayan öğretmenler yaşadıkları mağduriyetleri dile getirdiler.

Atama bekleyen öğretmenlerden Mehmet Devran Ertaş, ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının, birçok Avrupa ülkesinin nüfusunu geçtiğini belirterek, “Yaşadığımız mağduriyetlere ilâve olarak bir karma alım mağduriyetinden de mustaribiz. Biz, derdimizi anlatamıyoruz. Hukukî ve bilimsel olarak kendi haklarımızı ispatladığımız halde hâlâ Millî Eğitim Bakanlığı ve bürokrasi tarafından ısrarla reddediliyoruz, kabul edilmiyoruz. Bakanla görüşmek istiyoruz, bürokratlarla görüşmek istiyoruz. Kendileri bize ‘Siz haklısınız’ demelerine rağmen hatalarından vazgeçmiyorlar” diye konuştu.

Bir başka mağdur öğretmen Nursema Kalkan da, tarih öğretmeni olduğunu belirterek, 3,5 sene ücretli öğretmenlik yaptığını, yüksek lisansa başladığını ama hiçbir şekilde ne yapacağınızı bilemediğini söyledi. Kalkan, “Üniversiteden mezun olduk, KPSS’yi geçmeye çalışıyoruz; ancak bir sonuç yok” dedi.

Video konferansta sıkıntılarını dile getiren öğretmen adaylarını dinleyen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, adayların 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı. Karamollaoğlu, “Sizlerin de memnun olduğunuz, problemlerinizin çözüldüğü, öğretmen olarak fiilen atandığınız bir dönem de gelir; bu bizim temennimiz” dedi.

Kendisinin de bir öğretmen çocuğu olduğunu belirten Karamollaoğlu, toplumu yetiştiren öğretmenlerin mesleklerinin kutsal bir meslek olduğunu ifade etti.

Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

Türkiye’de meselelere akl-ı selimle yaklaşılmadığını belirten Karamollaoğlu, öğretmenlerin ücretli, sözleşmeli şeklinde tasnif edilerek farklı ücret ödenmesini eleştirdi.

“Öğretmen öğretmendir” diyen Karamollaoğlu, “Yani mesleğindeki tecrübesine göre, başarısına göre bir ücret alır ve o ücrette onun hakkıdır. Ancak aynı şartlarda bir öğretmen 2000 lira alıyor, öbürü de 4000 lira alıyorsa burada ciddi bir haksızlık ve adaletsizlik vardır” dedi.

Türkiye’nin problemlerini, “Deveye sormuşlar, ‘boynun neden eğri?’ diye, ‘nerem doğru ki?’ demiş” deyimiyle özetleyen Karamollaoğlu, “Sadece siz değil, üniversite mezunu olan, hayata atılma noktasına gelmiş olan milyonlarca gencimiz var” dedi. Karamollaoğlu, genç işsizliğin resmî rakamlara göre %25 oranında olduğunu, gerçek oranın daha da yüksek olduğunu dile getirdi.

Konuşmasını Saadet Partisi’nin eğitim politikalarını özetleyerek tamamlayan Karamollaoğlu, mağduriyet yaşayan öğretmen adaylarına en kısa sürede çözüm temennisinde bulundu.

Saadet Partisi Gençlik Kolları, dün akşam ayrıca twitter’da gündem çalışması yaparak, eğitim alanında yaşanan sıkıntıları dile getirdi; mağdur öğretmen adaylarının sesini duyurmaya çalıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA