SİYASET
Giriş Tarihi : 26-11-2020 04:01

Babacan: Yüzde10 oy almış bir genel başkan, devleti esir aldı

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, “Milli irade dediğiniz şey, %10 oy almış bir genel başkanın devleti esir alması mı? Bu mu başkanlık sistemi?” diye sordu.

Babacan: Yüzde10 oy almış bir genel başkan, devleti esir aldı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Çanakkale İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ve ekonomi yönetimini eleştirdi; güncel siyasî konuları değerlendirdi.

Adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen, ancak aslında tam bir sistemsizlik olan bu sürecin, ülkeyi nasıl bir tıkanıklığa soktuğunun görüldüğünü belirten Babacan, “Bakın, 2018 seçimlerinde vatandaş oy verdi, ülkeyi yönetsin diye bir cumhurbaşkanı seçti. Ama seçilen cumhurbaşkanı daha sonra tuttu, %10 oy almış bir genel başkana adeta memleketi teslim etti” diye konuştu.

Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunlar ülkeyi 1990’lara döndürmek istiyorlar”

“Hayretle izliyoruz. Küçük ortak ne söylese, şu anda hükümetin istikameti o taraf oluyor. Küçük ortak, çete liderlerine methiye düzüyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı tek kelime edemiyor. Sözcüsü de kalkıp küçük ortağa mazeret buluyor. Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi arkadaşlar? Bunlar ülkeyi 1990’lara döndürmek istiyorlar. O yasadışı örgütlerin, suç örgütlerinin, organize çetelerin dönemine döndürmek istiyorlar. Biz bunu reddediyoruz, kabul etmeyeceğiz.

Bu millet, artık ülkenin 1990’lara dönmesini istemiyor. Anladı,k siz beş adım geri bir adım ileri gidiyorsunuz; ama kusura bakmayın, ta 1990’lara kadar da bu ters adımlarla bu ülkeyi götüremezsiniz. Buna bu millet razı olmaz.

“Yüzde10 oy almış bir genel başkan, devleti esir aldı”

Milli irade dediğiniz şey, %10 oy almış bir genel başkanın devleti esir alması mı? Bu mu başkanlık sistemi?

Bu küçük ortak, da tam bir uyanık. Kâra ortak, ama zarara ortak değil. Ne zaman bir zarar olsa, hiç ortalarda görünmüyor. Hatta “Askıda Ekmek” kampanyası başlatıyor. Sanki muhalefetteymiş gibi, “ekmek parasına muhtaç vatandaşlarımız var” diyor. Siz bu başarısızlığa da ortaksınız, kaçamazsınız.

Bir de bu küçük ortak, ülkede Sayın Erdoğan dışında ne kadar siyasetçi varsa, hepsine bağıra bağıra fırça çekiyor. Zamanında Sayın Erdoğan’a da yapıyordu. Onu da unutmadık. Bandı geri sarın, neler neler söylüyordu, ne kadar ağır ifadeler kullanıyordu. Şimdi döndü. Zaten bu aralar sık sık görüyoruz U dönüşleri, 180 derece dönüşleri. Şimdi döndü. İktidar partisindenmiş, muhalefet partisindenmiş hiç fark etmiyor.

Çete liderleri siyasetçileri tehdit etsin, siz de ekranlardan hakaret dolu, hiddet dolu açıklamalar yapın… Siyasetten anladığınız bu mu? Çok bağırıyorsunuz ya. Bu kadar bağırmanıza gerek olmasın diye önünüze mikrofon koyuyorlar. Artık teknoloji var. Yani insanlar sizi duyuyor, bu kadar bağırmanıza gerek yok.

“2001’de olduğu gibi ortaklarınızla beraber ülkeyi yine krize soktunuz”

Bu toplum, bağırış çağırış istemiyor artık. Sizin yüzünüzden dünya kadar sorunu var bu ülkenin. Tıpkı 2001’de olduğu gibi ortaklarınızla beraber ülkeyi yine krize soktunuz. Ülkeyi yine batırdınız.  Unutmayın, 2001 krizinde gecelik faizlerin %7500 olduğu, başbakanlık önünde yazar kasa fırlatıldığı günlerde de siz iktidar ortağıydınız. Geldiğimiz bugün vatandaş “eve ekmek götüremiyoruz” dediğinde de iktidar ortağısınız. 2001’deki krizde de ortaktınız, bugün de ortaksınız. Kaçamazsınız.

Vatandaşlarımız bunların konuşulup, sakin sakin çözülmesini istiyor. Artık bıktı bu millet kavgadan, bağırıştan, çağırıştan. Ortada bir problem var; derin bir toplumsal kriz var. Bunu siz, bağırıp çağırmakla, çok gürültü yapmakla örtemezsiniz, kusura bakmayın.

“RTÜK,  küçük ortağın yayınlarına 18 yaş sınırı koysun”

Buradan bir çağrı da RTÜK’e yapmak istiyorum. Pandemi dönemindeyiz. Çocuklarımız evlerde. Küçük ortağın yayınlarına 18 yaş sınırı konulsun lütfen. Çocuklarımızın edep ve ahlâkını bozacak hakaretlerin, küfürlerin tüm kanallardan yayınlanmasını çok sakıncalı. Çocuklarımızın evde bağırış çağırış, küfür dinlemesini, siyasetçilerin topluma kötü örnek olmasını istemiyoruz. Artık bu devir değişmeli.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA