SİYASET
Giriş Tarihi : 18-09-2019 15:29   Güncelleme : 18-09-2019 16:38

Karamollaoğlu: BOP, aslında Büyük İsrail Projesidir

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) aslında Büyük İsrail Projesi olduğuna dikkati çekerek, Ortadoğu probleminin çözülebilmesi için, ABD’nin dışarıda bırakılması gerektiğini belirtti. Karamollaoğlu, “Domuzdan post, Amerika’dan dost olmaz” dedi.

Karamollaoğlu: BOP, aslında Büyük İsrail Projesidir

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞME

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında güncel siyasî gelişmeleri değerlendirdi.

Konuşmasına siyasî parti liderlerine yapacağı ziyaretler hakkında bilgi vererek başlayan Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı ziyaretin verimli ve faydalı bir görüşme olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye ile ilgili endişelerini aktardığını belirten Karamollaoğlu, Türkiye’nin çok büyük badireler ile karşı karşıya bulunduğunu, bunun yanı sıra dünyadaki gerginliklerin de giderek arttığını, bunların çözümünün tek yolunun da diyalog ve müzakere olduğunu ifade etti.

Karamollaoğlu, “Önümüzdeki günlerde diğer parti liderlerini de ziyaret edeceğiz. Derdimizi anlatacağız, ortak çözüm arayışlarında bulunacağız” dedi.

BÜYÜK İSRAİL PROJESİ    

Dış politikada en önemli konunun Suriye meselesi olduğunu belirten Karamollaoğlu, “ABD ile bu bölgede huzuru sağlayacak bir mutabakat ortaya koymak mümkün değildir. ABD ile huzur ve barış herhangi bir masada konuşulacak meseleler değildir” dedi.

ABD’nin son aylarda Çin’e karşı uyguladığı politikalarla “Dünyanın tek hakimi benim” mesajı vermek istediğini belirten Karamollaoğlu, seçimlerden önce başlattıkları konferanslar dizisinde Çin’in yükselişine işaret ettiklerini hatırlatarak, “ABD, Çin’in daha güçlü hale gelmemesi için elinden gelen bütün gayreti gösteriyor” dedi.

“Ortadoğu’da başka bir proje var” diyen Karamollaoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, 1990’lı yılların başında, “22 İslâm ülkesinin sınırını değiştireceğiz” diyerek daha önce bu projeyi açıkladığını hatırlattı.

Karamollaoğlu, “Geldiğimiz noktada tarihe bir göz atarak bazı tarihi kararların nasıl alındığına ve ne zaman alındığına dikkat çekmek istiyoruz; çünkü bu süreç, başka türlü anlaşılmıyor” dedi.

Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) aslında Büyük İsrail Projesi olduğuna dikkati çeken Karamollaoğlu, “BOP’u ortaya koyan ABD’dir ama ABD’de esas gücü elinde bulunduran Pentagon’dur. Bu harita gündeme düştüğünden bu yana 25 yıl oldu. Herkes bunu benimsedi BOP… Ama kimse bunun nereden çıktığını düşünmüyor. 1897 Siyonist Kongresini hatırlamazsak,  Balfour Deklarasyonunu hatırlamazsak, 1948 İsrail Devleti’nin kurulmasına BM’nin nasıl karar verdiğini hatırlamazsak, biz bu meselelerin ne olduğunu anlayamayız” diye konuştu.

İnadına birilerinin bu tarihleri ve kararları anlamak istemediklerini ifade eden Karamollaoğlu, “1948’den bu yana şartlar öyle değişti ki Berlin Duvarı’nın yıkılması ile yeni bir dünya ortaya çıktı. ABD kendisini dünyanın efendisi ilan etti. ABD’nin pervasızlığı 11 Eylül hadiselerinden sonra meydana geldi” dedi.

Karamollaoğlu, bu tarihten sonra ABD’nin Haçlı Seferine başladığını belirterek, “ ‘Haçlı’ kelimesini kaldırdılar, Müslümanlar üzerinde menfi (olumsuz) bir intiba doğuruyor diye. Onun yerine Müslümanları birbirine kırdırmanın yolunu aradılar. Şu anda geldiğimiz noktada artık ABD’ye ihtiyaç yok; biz birbirimizi yiyoruz, Müslümanlar olarak” dedi.

Ortadoğu probleminin çözülebilmesi için, ABD’nin dışarıda bırakılması gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Suriye’yi bölmekte o kadar kararlı ki, orada yeni bir devletin doğması için alt yapıyı neredeyse bütünüyle hazırladı. O noktada da maalesef, şunu belirtelim ki, bizim dış politikamızda yaptığımız en büyük gaftır, Suriye’nin bu hale gelmesinde oynadığımız rolden dolayı” diye konuştu.

“Domuzdan post, Amerika’dan dost olmaz” diyen Karamollaoğlu, “Bunu bilirsek aynen Arz-ı Mevud’un ne olduğunu bildiğimiz gibi problemlerin çözümünde mesafe kat edeceğimize inanıyorum” dedi.

ÇANKAYA ZİRVESİ

Suriye’de 9 yıldır devam eden bir savaş olduğunu bu sebeple barışı sağlamak için çok ciddi adımlar atılmasına ihtiyaç doğduğunu ifade eden Karamollaoğlu, bu sebeple Çankaya Zirvesi’ni çok önemli bir adım olarak gördüklerini, bu zirvede alınan kararların arkasında olduklarını vurguladı.

“Eğer ABD bu kararlara burnunu sokmaya devam ederse bu neticeleri almanın kolay olacağını zannetmiyorum” diyen Karamollaoğlu, alınan kararların içerisinde önemli gördüklerini şöyle sıraladı:

- Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü karara bağlanmış.

- Golan Tepeleri ile alâkalı İsrail ve ABD’nin tavrının hukuksuz olduğu…

- Terörle mücadele kisvesi altında her türlü girişimi de reddediyoruz…

- Suriye’nin inşasında uluslararası destek kararını da olumlu buluyoruz.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada şunu da belirtmek istiyorum: Bekri Mustafa misali Putin, zirvede ayeti kerime okudu. Ne diyor ayette;

“Allah’ın sözlerini hatırlayınız, siz düşmansınız ama Allah sizin gönüllerinizi barıştırdı ve sizi dost yaptı”

Bu ayetin Putin tarafından okunması da manidardır… Müslümanlığımızı bize hatırlatıyor, ‘bir araya gelmelisiniz’ diyor.”

EKONOMİ CAN ÇEKİŞİYOR

Basın toplantısında ekonomik problemleri de ele alan Karamollaoğlu, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarını değerlendirdi.

İşsizlerin sayısının 2019 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişiye ulaştığını belirten Karamollaoğlu, geçen yıla göre işsiz sayısında % 29 artış gerçekleştiğini, AK Parti iktidara geldiğinde 267 bin olan üniversite mezunu işsiz sayısının bugün 1 milyonu bulduğunu dile getirdi.

Duyun-ı Umumiye gibi…

Konuşmasında Borçlanma Genel Müdürlüğü kurulduğuna işaret eden Karamollaoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu deniz bitti, duvara tosladık dediğimiz manzarasının fotoğrafı… Borçlanma Genel Müdürlüğü kuruldu, gözümüz aydın! Artık plansız programsız borçlanmayacağız, borçlar tek elde toplanacak. Peki bunu Türkçeye çevirisek, tarihe bakarsak manâsı ne? Osmanlı’nın son döneminde çöküşünün işareti olan, Allah muhafaza etsin, Duyun-ı Umumiye bize hatırlatılıyor. Neydi Duyun-ı Umumi’ye? Osmanlı borç almış, o borcu ödeyemez noktaya gelmiş, borcu ödeyebilmek için tekrar borç almış, tekrar ödeyememiş, sonra demişler ki ‘Biz buna razı olamayız’.”

Resmi Gazete’de ilân edilen bu kurumun 110 tane personel istihdam edeceğini belirten Karamollaoğlu, bu kararın borçlanmanın temel bir ekonomi politikası haline geldiğini gösterdiğini söyledi.

Mehmet Akif Ersoy’un “Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey! / Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi? /Tarihi  tekerrür  diye tarif ediyorlar / Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?” mısralarını hatırlatan Karamollaoğlu, planlamanın Türkiye’de bütünüyle kalktığını söyledi.

MERCEDES SATIN ALINMASINA KARŞIYIZ

Devlet kurumlarındaki israfı da eleştiren Karamollaoğlu, ekonomik krizden ancak üreterek ve israfı önleyerek çıkılabileceğini, borçlanarak, vergilerle ekonominin düzelmeyeceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı için sipariş verildiği iddia edilen makam araçlarını da değerlendiren Karamollaoğlu, 4 araç için 80 milyon lira ödeneceğinin iddia edildiğini kaydetti.

Halkın işsizlikten bunalmışken, evine götüreceği sebzenin meyvenin hesabını yaparken bu arabaların alınmasının israf olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “80 milyon belki çok büyük bir para değil; fakat bu bir zihniyeti, bir anlayışı gösteriyor. Bu mantıkla gidersiniz Türkiye’nin problemlerini çözemezsiniz” dedi.

BÜTÜN ANNELERİN ACISI ACIMIZDIR

Çocuklarını kaybetmiş, nerede olduklarını bilmeyen annelerin yaşadıkları sıkıntılara da temas eden Karamollaoğlu, “Bunlardan bir kısmı Diyarbakır’da HDP binasının önünde dağa kaçırılan çocuklarının iadesini istiyor. Hakikaten bu annelerin acısını hissetmemek elde değil. Evladını kaybetmiş, nerede olduğunu bilmiyor… Fakat iş sadece burada bitmiyor ki. Cumartesi anneleri, derdine derman arayan başka anneler ve aileler de var. Biz bunların hepsini muhatap almaya, hepsinin derdiyle dertlenmeye mecburuz” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Diyarbakır annelerini, Harp Okulu Öğrencilerinin annelerini, Cumartesi annelerini, Yasin Börü’nün annesini, Berkin Elvan’ın annesini, Rabia Naz’ın annesini, Oğuz Arda Sel’in annesinin acısını paylaştıklarını söyledi.

Kramollaoğlu, “Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum ki; dünya görüşleri, inançları, hayata bakış açıları ne olursa olsun bütün annelerin evlat acısı bizim de acımızdır. Onların mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Fakat burada şu hususu da dile getirmek istiyorum: Hiç kimse annelerin acısı üzerinden siyasi rant devşirmeye kalkışmasın” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA