SİYASET
Giriş Tarihi : 28-11-2020 15:31   Güncelleme : 28-11-2020 15:36

Karamollaoğlu: Varlık Fonu konusunda ciddi endişelerim var

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Türkiye’nin değerli varlıklarının ve stratejik bir zenginlik olan bor madenlerinin Varlık Fonu içinde yer aldığına işaret ederek, “Siz, bu fonu satmaya kalkarsanız, nerede duracağı belli olmaz. Türkiye elden gider endişesini taşırım. Türkiye, adeta bütün varlıklarıyla dünya pazarına açıldı. ‘Gelin, her şeyimiz satılık.’ Böyle bir mantık olmaz” diye konuştu.

Karamollaoğlu: Varlık Fonu konusunda ciddi endişelerim var

Yeniçağ gazetesinin YouTube kanalı “Yeniçağ TV”de, Gazeteci Orhan Uğuroğlu’nun sorularını cevapladı.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) aracılığıyla Katar’la imzalanan hisse satışı anlaşmaları konusundaki görüşü sorulan Karamollaoğlu, “Ben tabii Varlık Fonu konusunda ciddi endişeliyim” dedi.

Varlık Fonu’nun, Türkiye’nin adeta bel kemiği gibi olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, “En kıymetli varlıklar, bu fonun içinde. Siz, bu fonu satmaya kalkarsanız, nerede duracağı belli olmaz. Türkiye elden gider endişesini taşırım. O kadar endişe taşıyorum ben” diye konuştu.

Karamollaoğlu, “Düyûn-ı Umûmiye gibi mi oılacak, ne olacak?” sorusu üzerine de, şu değerlendirmede bulundu:

“Düyûn-ı Umûmiye’den daha vahim diye görürüm. Şundan dolayı vahim diye görürüm: Siz, bütün varlıklarınızı pazara arz ederseniz, bize ne kalacak? Düyûn-ı Umûmiye, sadece vergiler alınırken geldi oturdular; dediler ki, ‘Önce biz kendi taksitlerimizi alırız, gerisini de size bırakırız.’ Burada bütün varlığımız satılıyor. Mülk, başkalarının oluyor. Onun için ben, burada endişeliyim. Bu, çok vahim... Türkiye, adeta bütün varlıklarıyla dünya pazarına açıldı. ‘Gelin, her şeyimiz satılık.’ Böyle bir mantık olmaz. Bu mantık, çok ama çok veballi bir mantık, endişe doğuracak bir mantık. Türkiye’nin satışı vebaldir yahu. Biz, kendi topraklarımızı, varlıklarımızı başkasına satamayız böyle. Bu olmaz.

Bakın, bu Varlık Fonu’nun içinde bizim bor madenlerimiz de var. Dünyadaki bor madenlerinin yüzde 65’i bizde. En stratejik madenlerden bir tanesi. Anayasaya konmuş; bunu satamaz devlet; ama bunun içinde gidiyor şimdi. Bu, karşılaştığımız problemin ne kadar büyük olduğunun işareti.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA