SİYASET
Giriş Tarihi : 29-11-2020 22:24   Güncelleme : 29-11-2020 22:26

“Atatürk’ü yeniden tartışmaya açmak bir fayda sağlamaz”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, İktisat Kongrelerinden sonra Atatürk’ün başlattığı sanayi hamlesinin, çok az ülkenin tarihinde rastlanan hamlelerden bir tanesi olduğunu belirterek, “Atatürk yaşasaydı, 12 ada, Kerkük ve Musul bizde kalır, Türkiye de kendi uçağını yapabilen bir ülke olurdu” dedi. Atatürk’ün kendi döneminin şartlarında değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Karamollaoğlu, yaptıklarını yeniden tartışmaya açmanın bir fayda sağlamayacağını dile getirdi.

“Atatürk’ü yeniden tartışmaya açmak bir fayda sağlamaz”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TELE1 televizyonunda yayınlanan “Zamanın Ruhu” programında, gazeteci Veysi Dündar ve Cüneyt Akman’ın sorularını cevapladı.

Programda Karamollaoğlu’ndan, önce Habertük yayınında, daha sonra Gazeteci Nagehan Alçı’ya söylediği “Atatürk yaşasaydı Millî Görüşçü olurdu” sözünü açması istendi.

İlk kez merhum Erbakan’ın dile getirdiği sözü tekrarlarken, “Atatürk yaşasaydı Refah Partili olurdu” değil, “Miili Görüşçü olurdu” kastıyla söylediğinin altını çizen Karamollaoğlu, “Bu sözün mefhum-u muhalifi düşünüldüğünde, Atatürk Saadet Partili olabilecektiyse, o zaman siz de Atatürkçü müsünüz?” şeklindeki soruyu cevapladı.

Öncelikle, Atatürk’ü ilahlaştırmanın doğru olmadığını, Atatürk’ün de böyle bir talebi olmadığını belirten Karamollaoğlu, “İkincisi, kendi bulunduğu şartlarda en rasyonel olan kararları almış. İleriye matuf da birtakım adımlar da atmış. Yani, Harbiye’den mezun olduktan sonra Vahdettin’e refakat eden -Berlin’e gittiğinde- bir Mustafa Kemal var. Sonra Kuzey Afrika’da İtalyanlar’a karşı çarpışan bir Mustafa Kemal var. Çanakkale’de bir Mustafa Kemal var. Osmanlı’nın son döneminde, Yıldırım Orduları Komutanı olarak görev yapan bir Mustafa Kemal var” dedi.

“31 Mart Ayaklanmasının bastırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Orada da bir Mustafa Kemal var. O da rasyonel bir karar mıydı?” sorusu üzerine de Karamollaoğlu, “O günkü şartlarda kendisi, rasyonel gördüğü kararları almış; ben de onu söylüyorum zaten” dedi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Atatürk’ün sanayi hamlesini çok az ülke başarabilmişti”

“1920 ile 1930 arasında, kendisine göre çok önemli bazı adımlar atmış. Bu adımların ben, bugünkü şartlarda yeniden değerlendirilebileceği bir ortamın olduğu kanaatinde değilim ve bunun fayda sağlayacağı kanaatinde de değilim. Ancak 2. İktisat Kongresi’nden sonra Atatürk’ün başlattığı sanayi hamlesi, çok az ülkenin tarihinde rastlanan hamlelerden bir tanesidir. Bu dönemde attığı birtakım adımlar daha var. Hatay’ın Türkiye’ye katılabilmesi için bütün alt yapıyı oluşturmuş. Bende şu kanaat var: Eğer hayatta olmuş olsaydı, 1940’larda, bana göre 12 ada bizde kalırdı gibi geliyor.

“İnönü, Musul ve Kerkük’ü güle oynaya teslim etmedi; mecbur kaldı”

Hayatta olmuş olsaydı, Musul ve Kerkük de bizde kalırdı gibi geliyor. Çünkü Misak-ı Millî sınırları içindeydi bunlar. İnönü, bunu Lozan’a gittiği zaman güle oynaya teslim etmedi. O günkü şartlar, bu kararlara rıza gösterme mecburiyetini doğurdu, onun üzerinde. Yani bunun gibi konular, o günkü şartlarda farklıydı. Eğer 2. Cihan Harbi, ki İnönü döneminin en şanssız tarafı, 1938’de İnönü Cumhurbaşkanı oldu, 2. Cihan Harbi başladı. Türkiye, bu harbe girmemekle, aslında ciddi bir tavır sergilemiş oldu. Ha, o gün tenkit edilen birçok şey var. Bugün de tenkit edilebilir; ama o günkü şartlarda onun önüne geçmek mümkün müydü? Onu da bilmiyoruz, tam olarak. İşte insanlar, belli vergileri ödeyemeyince gittiler yol yapımında çalıştılar. Başka da çaresi yoktu belki, devletin. En pratik yol olarak bunu buldular; ama bugün eğer Mustafa Kemal, o dönemde olsaydı, bugün Türkiye olarak biz, kendi uçağımızı kendimiz yapıyor noktasına gelirdik, benim kanaatim.”

“Atatürk yaşasaydı, Millî Görüşçü olurdu”

Adaletin mülkün temeli olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “Olmadan olmaz. ‘Ben Müslümanım’. İyi. ‘Ama zulme rıza gösteririm’. Gösterirsen, senin Müslümanlığında bir sıkıntı var demektir. Müslüman, zalim olmaz. Onun için ben, burada şuna gelmek istiyorum; bugün geldiğimiz şartlarda, dünyanın bugünkü şekillenmesinde eğer Mustafa Kemal hayatta olsaydı Millî Görüşçü olurdu diye samimiyetle söylüyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA