SİYASET
Giriş Tarihi : 30-11-2020 00:36   Güncelleme : 30-11-2020 00:59

“Türkiye, hak ihlâlinde Rusya’ya 5 kat fark atmış durumda”

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, AİHM ifade özgürlüğü ile ilgili hak ihlâli sıralamasında Türkiye’nin birinci sırasında yer aldığına işaret ederek, “Hem de öyle bir birinci sıra ki, AİHM, hakkımızda tam 356 defa ifade özgürlüğü ihlâli kararı vermiş. İkinci sırada Rusya var, 72 kez ihlâl etmiş. 356’ya 72. Rakibimize bile 5 kat fark atmış durumdayız. Bu tablo, Türkiye’ye yakışmıyor” diye konuştu.

“Türkiye, hak ihlâlinde Rusya’ya 5 kat fark atmış durumda”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Eskişehir Olağan İl Kongresi’nde konuştu.

Babacan, “Kimsenin şüphesi olmasın; bu sancılı günleri geride bırakıp, Ülkemize her alanda en üst seviyeye taşıyacağız. Gerçek bir hukuk devleti ile özgürlüklerin doyasıya yaşandığı, milletimizin refahının yükseleceği günler yakın, hiç kuşkunuz olmasın” dedi.

Türkiye’nin şu andaki kötü yönetim yüzünden ifade ve basın özgürlüğü alanında vahim bir noktada olduğunu belirten Babacan, “İfade özgürlüğü önemli; çünkü hastalığın teşhisi oradan başlıyor. Önce hastalığı konuşacaksınız, kabul edeceksiniz ki tedaviye başlayabilirim. Gazetecilerin konuşturulmadığı, sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin sürekli baskı altında tutulduğu bir ülkede sorunların konuşulması neredeyse yasaklanmış durumda. Sorunları konuşamayan bir ülke, o sorunların çözüm aşamasına bir türlü geçemiyor. Hatta sorunlar yokmuş gibi sürekli anlatılıyor. ‘Türkiye uçuyor, kaçıyor, ekonomide tavanda’ diye açıklamalar yapılıyor, biliyorsunuz. Hem de en üst düzeyde yapılıyor bunlar. İşte ifade özgürlüğü bunun için çok çok önemli” diye konuştu.

Babacan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu anda onlarca gazetecimiz cezaevinde. Tam 715 basın kartı iptal edilmiş durumda. 715 basın kartının iptali ne demek, gazetecilerimiz için? Artık emeklilik haklarından bile istifade edemiyorlar demek, biliyor musunuz? Bu yıpranma payı da iptal oldu, basın kartı iptal olduğu için. Bakın nasıl bir cezalandırma. Bugünü değil emeklilik dönemini bile karartan bir cezalandırma artık. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye, basın özgürlüğünde 180 ülke içerisinde tam 154. sırada. Sonlardayız arkadaşlar, listenin sonlarındayız. En sonda Kuzey Kore var . Bizim bir üstümüzde Belarus, bir altımızda ise Ruanda var. Ülkenin içine düştüğü durum bu. Ne yazık ki hayırlı göstergelerde dünya sıralamalarında yukarıda değiliz. Türkiye’yi bulmak için artık hep listenin sonlarına bakıyorsunuz, ‘Türkiye acaba nerelerde?’ diye. Gerçekten bu utanç verici tabloyu Türkiye hak etmiyor. Türkiye’nin ligi bu değil. Hayırlı olmayan göstergelerde ise hep liste başıyız, ilk sıralardayız. Bakın bir sayı vereceğim. Sadece bir örnek; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kurulduğu günden bugüne kadar ifade özgürlüğü hakkında en çok ihlâl kararı verdiği ülke, Türkiye. Burada lig birincisiyiz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ifade özgürlüğü ile ilgili hak ihlâli sıralamasında şu anda Türkiye yerini almış durumda. Hem de öyle bir birinci sıra ki, hakkımızda tam 356 defa ifade özgürlüğü ihlâli kararı vermiş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Peşimizden gelenle fark çok açık; açık farkla birinciyiz: İkinci sırada Rusya var, 72 kez. 356’ya 72. Rakibimize bile 5 kat fark atmış durumdayız, düşünebiliyor musunuz? Bu tablo, Türkiye’ye yakışmıyor.

Biz, demokrasimizi ligin birinci sırasına taşımak zorundayız; hem de süper ligin birinci sırasına taşımak zorundayız. İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadıkça, demokrasimiz ilerleyemeyecek, ekonomimizde düzelmeyecek, işsizlik azalmayacak. Bunlar (hükümet), o bağlantıyı hâlâ kafalarında kuramıyorlar. ‘Ne ilgisi var ya?’ diyorlar. ‘Ben eleştirileri engellersem, basını susturursam, rahat rahat çalışacağım. Ülkede başarı elde edeceğim’. Bu kadar ucuz değil. Öyle bir şey yok. Bu ülke ancak açık bir demokrasiyle, insan haklarıyla, özgürlüklerle, sağlam bir demokrasiyle ekonomide yükselebilir. Başka bir alternatifi yok. Hiç çözümü başka yerlerde aramasınlar. Başka yerde çözüm yok.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA