GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-12-2020 01:12   Güncelleme : 03-12-2020 01:23

Şirin: Karabağ savaşı, İran ve Pakistan’ın desteği ile kazanıldı

Kudüs TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Şirin, Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’in, iran yardımı konusunda “Eğer Karabağ İran eliyle kurtarılacaksa, Ermenilerin elinde kalsın” dediğini ileri sürüp, Şimdiki Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ise “Azerbaycan toprakları, sizin yüzünüzden Ermenilerin elinde kaldı” diyerek eski yönetimi suçladığını söyledi. Şirin, son Karabağ savaşında İran’ın savaşa askerî bakımdan fiilen katıldığını; bu savaşın, Pakistan ile İran’ın desteği sayesinde kazanıldığını iddia etti.

Şirin: Karabağ savaşı, İran ve Pakistan’ın desteği ile kazanıldı

Kudüs TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Şirin, TV5’de yayınlanan “Buluşma Noktası” programında, Mehmet Ali Kayacı’nın sorularını cevapladı.

Kara propagandaların, iftiraların, yalanların ne kadar boş ve temelsiz olduğunu, savaşın kendisinin ortaya koyduğunu vurgulayan Şirin, bu savaşın, Pakistan ile İran’ın desteği sayesinde kazanıldığını ileri sürdü.

Şirin, “Peki, ‘Türkî Cumhuriyetler ve ülkeler’ diye bilinen, o ‘Turan ülkeleri’ dediğiniz zaman; Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, diğer ülkeler, bunlar bu savaşın neresindeydiler?” diye sordu ve bir ‘Türk dayanışması’ görülmediğini ifade etti.

Şirin, “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur’ sözünü ha bire zihinlere kazımaya çalışanlar, dostun neredeydi? Türk neredeydi?” diye sordu. Şirin, İlham Aliyev’in, Kelbecer azad olduktan sonra yaptığı konuşmasında, “Ey Halk Cephesi, siz vatan hainisiniz! Sizin liderleriniz, bu memlekete ihanet ettiler. Sizin yüzünüzden Azerbaycan toprakları Ermenilerin eline kaldı” dediğini hatırlatarak, bu konuşmanın, biriktirilmiş, kronikleşmiş iftiraları yerle bir ettiğini söyledi.

Nurettin Şirin, şöyle konuştu:

“Azerbaycan toprakları Ermeni işgali altına girdiğinde İranlılar, Azerbaycan topraklarına gidip, askerî güçleriyle, birlikleriyle, komutanları ve generalleriyle birlikte, Karabağ topraklarının işgalden kurtarılması için eğitim verilmesinden savaş için gereken silah ve teçhizatın sağlanmasına ve gerekli operasyonun yapılmasına kadar bizzat İran, içindeydi.

Ermeniler, Azerbaycan topraklarını işgal ettiğinde, Azerbaycan halkı şehirlerinden katliamla çıkarıldığında, sokaklarda düşüp kaldığında, kim vardı onların yanında, İran’dan başka?”

Saldırılardan kaçan insanları kurtarmak için Türkiye’den helikopter istediklerini ancak Türkiye’nin vermediğini söyleyen Azerbaycan’ın ikinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’in, iran yardımı konusunda da “Eğer Karabağ İran eliyle kurtarılacaksa, Ermenilerin elinde kalsın” dediğini ileri süren Şirin, “Bir ülkenin Cumhurbaşkanı böyle söyler mi? O zaman ben sana sorarım; senin geninde ne var? Senin soyunda ne var? Senin kanında ne var?” diye konuştu.

Şirin, İlham Aliyev’in son konuşmasına kadar, Elçibey’in o sözlerinin ‘spekülatif bir iddia’ olarak görülebileceğini ancak bu konuşmadan sonra Elçibey’in o sözlerinin de teyit edilmiş olduğunu ifade etti.

Şirin, “İlham Aliyev, ‘Bu toprakların Ermenilerin eline geçmesine siz sebep oldunuz’ dedi. Bakınız, kimi kast ediyor? Ülkenin yöneticilerini, hükümeti kast ediyor. Cumhurbaşkanını, bakanlarını, savunma bakanlarını” dedi.

Karabağ Savaşı sırasında Şuşa’yı Ermeni güçlerine teslim ettiği iddiasıyla vatana ihanet ile suçlanan ve idam cezasına çarptırılan Rahim Gaziyev’i hatırlatan Şirin, “Rahim Gaziyev kimdi? Fars mıydı o? Mesele genlerle alâkalı değilmiş. O zaman genden bana bahsetme bir daha. Demek ki bu genin hiçbir kıymet-i harbiyesi yokmuş. Türk olmakmış, Kürt olmakmış… Adamsan, Müslümansan, özgürsen eyvallah” diye konuştu.

Şirin, son Karabağ savaşında İran’ın savaşa askerî bakımdan fiilen katıldığını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA