SİYASET
Giriş Tarihi : 03-12-2020 07:39

“1940’lı yıllarda Türkiye, uçak ihraç eden 5 ülkeden birisiydi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “1925 yılında Kayseri’de uçak fabrikası kuruldu. 7 yıl sonra, Kayseri’den kalkan ilk uçak Ankara’ya indi. 1940’lı yıllarda Türkiye, dünyaya uçak ihraç eden 5 ülkeden birisiydi” dedi. Kılıçdaroğlu, bugün Türkiye’nin 18 yılda 187 milyar dolar faiz ödediğini, dünyada en yüksek faiz oranını ödeyerek, yüzde 6 faizle borç para aldığını anlattı.

“1940’lı yıllarda Türkiye, uçak ihraç eden 5 ülkeden birisiydi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri Muhtarlar Derneği buluşmasında muhtarlara hitap etti.

Kılıçdaroğlu, “Benim milliyetçilik anlayışım, vatanseverliktir. Bizim bağımsızlık anlayışımızın da milliyetçilik anlayışımızın da temelini, Mustafa Kemal Atatürk’ün 2 cümlesi söyler” dedi. Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün ‘Özgürlük ve bağımsızlık, benim karakterimdir’ sözünün siyasî bağımsızlığı, ‘Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça, siz bağımsızlığınızı koruyamazsınız’ sözünün de ekonomik bağımsızlığı temsil ettiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Eğer 21. Yüzyılın Türkiye’si, Londra’daki bir avuç tefeciye gidip, ‘Bana para ver, dünyanın en yüksek faizini vereceğim’ diye para dileniyorsa, ben o yöneticilerin hiçbirisine milliyetçidir diyemem” dedi.

1925 yılında Kayseri’de uçak fabrikasının temeli atıldı. Yumurta satarak bu ülkede şeker fabrikaları kuruldu. Osmanlı’nın borcu, son kuruşuna kadar ödendi. Hiç kimseye gidip el avuç açılmadı. Hiçbir tefeciden borç para istenmedi; ama uçak fabrikası kurdular. Kayseri’de uçak fabrikası kuruldu. 7 yıl sonra, Kayseri’den kalkan ilk uçak Ankara’ya indi. 1940’lı yıllar… Türkiye, dünyaya uçak ihraç eden 5 ülkeden birisiydi. Para mı dilendiler? Para mı istediler? Yalvardılar, yakardılar mı?

Lozan Antlaşması’na giden İnönü’ye, dönemin İngiltere Başbakanı Churchill’in, “Şimdi bu hakları size veriyoruz; ama siz, yarın para istemek için bize geleceksiniz. Bugün reddettiklerinizin tamamını, tek tek cebimden çıkaracağım, size göstereceğim. Kabul ederseniz para vereceğim” demişlerdi onlara. Onları unutmadılar. Para dilenmediler. Haklarını sonuna kadar savundular. Benim milliyetçilik anlayışım budur. Başkasına el avuç açan, yani dilenen insan emir alır arkadaşlar. ‘Para dileniyorsanız, emri yerine getireceksiniz. Yoksa para vermeyiz’ diyorlar. O açıdan ekonomik bağımsızlığımız çok önemli. Bayrağımız, çok şükür, tamam; ama ekonomik bağımsızlığımız şu anda tehlikede.

Kime sorarsanız sorun, eğer siz, 18 yılda dışarıdaki tefecilere, yani bize borç verenlere 187 milyar dolar faiz ödemişseniz, oturup hepinizin düşünmesi lâzım. Sadece benim değil, muhtar olarak sizin de düşünmeniz lâzım. Ne oluyor da, Cumhuriyet tarihinin bütün dönemlerinde ödenen faizin kat kat fazlasını son 18 yılda 187 milyar dolar faiz ödemişiz. Kim ödedi faizi? Faiz ödedik. Satmadığımız fabrika kalmadı. O paraları da yedik. Borç aldık, onları da yedik.”

Uluslararası piyasalarda Yunanistan binde 9 oranında faiz ödeyerek borçlanırken, Türkiye’nin ise yüzde 6 faizle borç para aldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Dünyanın en yüksek faizini veriyoruz. Dolar bazında yüzde 6 faiz veriyorsunuz” dedi.

Yapılan şehir hastanelerini, havaalanlarını yapan müteahhilere kaç lira ödendiğini kimsenin bilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, Asya’nın en büyük havaalanını yapan Çin’in Büyükelçisine maliyetini sorduğunu, bir hafta içinde cevabının geldiğini ancak Türkiye’de yapılanların maliyetini öğrenemediklerini söyledi.

İhalelerin dolar üzerinden yapıldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Yahu bu memlekette Türk Lirası yok mu? Niye ihaleyi dolarla yapıyorsun? Hani milliyetçiydik biz? Hani biz yerliydik arkadaş?” diye sordu.

 Kılıçdaroğlu, bu ihaleler konusunda Hükümetle müteahhit firma arasında bir anlaşmazlık çıkması halinde davanın Londra mahkemelerinde görülmesinin karar bağlandığını hatırlatarak, “Niye Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemelerinde görüşülmüyor?” diye sordu.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA