SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-12-2020 09:39

Gaziantep’te korona virüsünü öldüren maske kumaşı üretildi

Gaziantep’te bir kumaş fabrikasının yönetimi, üzerinde virüsün yaşayamadığı maske kumaşı ürettiklerini iddia etti. Fabrika yetkilileri, ürettikleri kumaşın, korona virüsünü 2 saat içinde %99.99 oranında yok ettiğini ileri sürdü.

Gaziantep’te korona virüsünü öldüren maske kumaşı üretildi

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir kumaş fabrikasının sahibi Hasan Gürkan Bayram, spunbond nonwoven kumaşa antiviral özelliği kazandırarak, yüzeyine temas eden virüsleri yüzde 99.99 oranında yok eden bir kumaş ürettiklerini söyledi.

Bayram, ürettikleri kumaşta virüslerin yaşayamadıklarının, Türkiye’de Yeditepe Üniversitesi’nin yanı sıra, Brezilya ve İngiltere’deki iki kumaş test merkezi tarafından da onaylandığını kaydetti.

Verilen bilgiye göre fabrika yönetimi, salgınının başlamasının ardından kimyager, endüstri, tekstil ve biyomedikal mühendislerinden oluşan bir ekip kurarak virüse karşı etkili kumaş üretmek için çalışma başlattı. Mustafa Dağlı’nın başkanlık ettiği 9 kişilik ekip, 6 ay süren bir çalışmanın sonunda, kumaşa antiviral özellik kazandırdı.

Mustafa Dağlı, şu açıklamada bulundu:

“Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte ekibimizde yer alan bilim insanları ile birlikte birçok toplantılar ve çalışmalar yürüttük. Bu çalışmaların ardından geliştirdiğimiz buluş, yenilikçi teknolojilerin ve moleküler alanda yapılan büyük atılımların bir sonucudur. Bu kumaşı geliştirdikten sonra dünyada geçerliliği olan İngiltere ve Brezilya’da yer alan iki ayrı test yaptırdık. Testler sonucunda, temas ettikten sonra en fazla 2 saat içerisinde kumaş yüzeyindeki virüslerin yüzde 99.99 oranında yok olduğu tescil edildi.”

Tesisin sahibi Hasan Gürkan Bayram, geliştirdikleri yeni özellik ile virüslerin yüzeyinde yaşayamadığı kumaşla maske ve medikal tekstil ürünlerinin seri üretimine önümüzdeki günlerde başlayacaklarını söyledi.

Bayram, “Pandemi sürecinde herkesin ihtiyacı haline gelen maskenin yanı sıra, sağlık sektöründe sık kullanılan cerrahi önlük, tulum ve hasta örtüsü gibi medikal tekstil ürünlerimizde yeni teknolojiyi kullanarak, sağlık çalışanlarımızı ve insanlarımızı virüsten korumayı ve bulaş riskini azaltmayı amaçlıyoruz. Normal maskeler virüsten koruyor fakat dikkat edilmediği zaman başka şekillerde bulaşabiliyor. Bu maske, virüsü öldürdüğü için daha rahat bir kullanım sağlayacaktır” diye konuştu.

Bayram, seri üretime geçtikten sonra, maske ve diğer ürünleri yurt içinde pazarlamanın yanı sıra, yurt dışına da ihraç edeceklerini kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA