Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-12-2020 15:43

Erdoğan: Ben, Biden’a yabancı birisi değilim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki seçimlerin ardından yeni yönetim ile Türkiye ilişkilerinin nasıl olacağına dair soruyu cevaplarken,  “Ben, Biden’a yabancı birisi değilim. Biden, rahatsızlığımda evimde beni ziyaret etmiştir. Biz Amerika’yla bu süreci çok daha farklı bir şekilde işleteceğimize inanıyorum” dedi.

Erdoğan: Ben, Biden’a yabancı birisi değilim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, ziyaretine dair açıklamalarda bulundu; ardından muhabirlerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 44 gün süren çetin mücadeleler neticesinde bugün yıldız ve hilalin Karabağ semalarında gururla dalgalandığını belirterek, “Can Azerbaycan’a olan desteğimiz bundan sonra da devam edecektir” dedi.

Erdoğan, işgal edilen topraklarının yeniden imarı sürecinde Azerbaycan’ın, gerek altyapı gerek üstyapıya yönelik çalışmalarda yanında olacaklarını söyledi.

Daha sonra muhabirlerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına dair tartışmalara dair bir soru üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

“Kılıçdaroğlu’nun adaylığı, partisi için de ülkemiz için de isabetli olur”

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir adım atacağı konusunda, bu bizim derdimiz değil; bu onun kendi derdidir. Nitekim yapmış olduğu açıklama da, vermiş olduğu cevap da zaten çok sulandırılmış, dikkat ederseniz, bir cevaptır ve eğer aday olacaksa, gerçekten böyle bir şey düşünüyorsa, bu partisi için de ülkemiz için de isabetli olur.”

Erdoğan, AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırım kararı çıkması halinde tavrının ne olacağına dair bir soruyu da şöyle cevapladı:

“Avrupa birliği ile ilgili şu anda 10-11 yani bu konuda Türkiye’ye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye’yi çok fazla da ırgalamaz zaten biz yani resmi olarak 1963’ten bu yana Avrupa Birliği bize zaten sürekli yaptırım uyguluyor. hiçbir zaman Avrupa Birliği dürüst davranma mıştır hiçbir zaman Avrupa Birliği verdiğin sözün arkasında durmamıştır ama biz o günden bugüne hep sabrettik hala da sabrediyoruz ve şu anda atacakları adamlar verecekleri kararlar nedir bunların hepsini göreceğiz ama samimi olan dürüst olan liderler zaten bu sürece yönelik onlar da gayet dik duruyorlar Türkiye’ye karşı yapılacak bu tür yaklaşımlar Ada sıcak bakmıyorlar.”

“Yunanistan, hep masadan kaçan taraf oldu”

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, “Türk-Yunan anlaşmazlıklarını Türkiye-AB anlaşmazlıklarına çevirmeye başardık” şeklindeki açıklamalarının hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Sayın Miçotakis’in bu açıklamaları filan, aslında sürekli masadan kaçanlar bunlar. Hiçbir zaman bunlar, masada durmadılar. İşte en son NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in aynı şekilde bunları masaya çağırdığı hâlde bunlar, orada da masadan kaçtılar ve bundan önceki süreçte de sürekli masadan kaçtılar. Özellikle de bir farklı adım da, örneğin Arnavutluk-Türkiye-Yunanistan arasında bir adım atılsın dendi, bunda da yine ne yazık ki masaya gelmediler. Bu tür hep masadan kaçma, hep yalan üzerine siyaset, böyle bir yaklaşımın içerisindeler. Biz ise, dünden bugüne nasıl dik durduysak bundan sonra da dimdik yolumuza devam ediyoruz. Ve Doğu Akdeniz’le alâkalı olarak da bizler, oradaki haklarımız neyse bu haklarımızı korumaya devam edeceğiz. Bunun yanında Kuzey Kıbrıs’ın haklarını sonuna kadar korumaya devam edeceğiz. Buralardan taviz vermemiz asla mümkün değildir. Ama eğer Yunanistan, gerçekten bir komşu olarak dürüst davranırsa bizler de masada olmaya devam ederiz.”

“Ben, Biden’a yabancı birisi değilim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki seçimlerin ardından yeni yönetim ile Türkiye ilişkilerinin nasıl olacağına dair soruya da şöyle cevap verdi:

“Ben, Biden’a yabancı birisi değilim. Biden ile Obama döneminden de gayet iyi tanışan birisiyim. Hatta hatta evime kadar gelmiş olan birisidir ve rahatsızlığımda evimde beni ziyaret etmiştir. Partimizin Sözcüsü Ömer Çelik Bey de o ziyarette vardı.

Tabii dünyada siyaset maalesef çok çirkin ilerliyor. Yani aklına herhangi bir şey gelen, bakıyorsunuz hemen masaya yaptırımı getiriyor. Yani Türkiye’yle Amerika arasında nasıl bir süreç var? Yani biz NATO’da beraber değil miyiz? NATO’da iki önemli ülke değil miyiz? Yani bugün Amerika’dan sonra ilk beşin içerisinde yer alan NATO ülkelerinden bir tanesi Türkiye’dir ve bunu kendileri de hep itiraf etmişlerdir.

Şu anda ise maalesef bizim silah alımlarıyla alâkalı konularda attıkları adımları veya ifadeleri doğrusu şık bulmuyoruz. Özellikle de şu anda Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda yaklaşımları doğru bulmuyoruz ve ben, şu anda yaptığımız, yapacağımız açıklamaları da erken buluyorum. Sayın Biden, şöyle görevi bir üstlensin, görevi üstlendikten sonra herhalde Sayın Biden’la da oturup bazı şeyleri konuşacağız. Geçmişte gerek Türkiye’de gerek Amerika’da bir araya gelip oturup konuştuğumuz gibi yine bunları konuşacağız. Biliyorsunuz uluslararasında özellikle hele hele siyasette çatışma olmaz, diplomaside özellikle bu konular görüşülerek, anlaşarak bir yol bulunur. Ha, ülkenizden birileri oralara negatif bazı şeyler sufle edebilir, o önemli değil, onlar siyasetin acemileridir zaten. Ama biz Amerika’yla bu süreci çok daha farklı bir şekilde işleteceğimize inanıyorum.”

Yargıda Reform

Yargıda reform söylemleriyle birlikte FETÖ üyelerinin, mülkiyet hakkından hareketle, kendi mallarının iade edilmesinden bahsetmeleri, diğer taraftan Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasının gündeme getirilmesi konusunda Erdoğan’ın düşüncesi soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yargının işine müdahale etmek tabii benim haddime değil; ama şunu herkesin bilmesi lâzım ki biz, özellikle Selahattin Demirtaş gibi bir teröristin bu noktada varsa sözde hakkını koruyacak değiliz, ki böyle bir şey yok ve ben, inanıyorum ki bizim yargımız, Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir imkân hazırlamaz. Kobani’nin faili odur, Diyarbakır’ın faili odur, Yasin Börü’nün faili odur. Yani bunları görmezden mi geleceğiz? Yargımız bunları görmezden mi gelecek? Biz ne gerekiyorsa sonuna kadar bu mücadeleyi verir ve böyle bir teröristin asla önünün açılmasına yol vermeyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların mülkiyet hakkı diye bir şey yok ki. Bunların bir defa bu millete, bu garip gurebaya, bu fakir fukaraya ödemesi gereken çok büyük hesapları var. Yani bunca insanlar öldürüldü, onların mülkiyet hakları ne olacak? FETÖ’de aynı şekilde bunca insanlar öldürüldü. Şu anda İngiltere’ye kaçmış olan zat, İngiltere’de bulunan zat acaba bunun bedelini nasıl ödeyecek? Niye kaçak? Gel o zaman ülkende dur. Biz bunun mücadelesini veriyoruz, vermeye de aynı şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretle ilgili soruya da görüşmelerin devam ettiğini, temennisinin isabetli, hayırlı bir karar çıkması yönünde olduğunu söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA